28.01.2024
Інфоіндустрія публікує матеріали огляду світового ринку авокадо від провідних світових експертів. Враховуючи універсальне позиціонування авокадо як суперфрукта вибору, країни-постачальники змагаються, щоб забезпечити достатню пропозицію для задоволення більшого попиту. Щороку ринок зростає і тренд здорового харчування змушує фермерів долучатись до конкурентної боротьби. Війна в Україні змусила змінити торгівельні шляхи, а криза в Червоному морі та проблеми Панамської затоки змінюють і ціни і джерела поставки.
Проте тенденція минулого року, коли вплив погоди спричиняє зниження виробництва, продовжується. На початку 2024 року Колумбія стала одним із головних постачальників авокадо на багато ключових ринків, оскільки, за словами виробників і експортерів, країна вже оговталася від минулорічних негативних погодних наслідків.
Цього року вони очікують збільшення обсягів виробництва на 25-35%, що добре, враховуючи, що ціни на авокадо стабільні та мають тенденцію до зростання на багатьох ринках, таких як Європа та США.
Південноамериканська країна врожаї, тоді як країни-конкуренти та великі експортери Мексика та Перу продовжують мати менші обсяги, оскільки відчувають на собі вплив погоди. Виробництво авокадо в Перу на 30% менше на півночі та на 15% менше на півдні, але вони кажуть, що це все одно кращий початок року, ніж минулого сезону. Постачання з Мексики до США стабільне з високим вмістом сухої речовини, ключовим фактором, що визначає якість.
Однак поточна криза Червоного моря впливає на час транзиту авокадо з Африки через Європу та зокрема Німеччину, що, у свою чергу, впливає на якість товарів. Такі країни, як Кенія і Танзанія, зміщують свою увагу на Близький і Далекий Схід через ситуацію в регіоні Червоного моря.
В Італію Hass надходить переважно з Колумбії та Марокко, із закупівельною ціною 13-14 євро. Авокадо із зеленою шкіркою надходить із Перу та в обмежених кількостях з Ізраїлю, закупівельна ціна коливається від 10 до 11 євро за кг, залежно від сорту. У Франції спостерігається дуже високий попит на авокадо та ціни на нього, а пропозиція з Іспанії знижується.
У Бельгії спостерігається попит на високоякісне авокадо, якого в Іспанії не вистачає, хоча доступні також авокадо іншого походження.
Збір урожаю авокадо Хасс в Іспанії йде повним ходом, але в основному виробничому районі Малаги виникли проблеми з постачанням води для поливу, що призвело до зниження виробництва.
Очікується, що в інших областях виробництва авокадо буде висаджено менше ніж мангових дерев, які страждають від спраги. У Нідерландах на ринку домінують колумбійські авокадо.
Продажі авокадо в Північній Америці зросли в січні зі здоровим «стрибком» продажів, оскільки попит досяг піку за кілька днів до довгоочікуваного американського Суперкубку. Мексика має постійне постачання високоякісного врожаю.
Колумбія: очікується збільшення обсягів до 35%.
Колумбія продовжує зміцнювати свої позиції в Європі як головний постачальник авокадо Hass у сезоні грудень-січень-лютий.
Експортер зазначив, що в цей період вони мають «дуже хороші ціни повернення, тому що Колумбія не заповнює ринок, як Перу в літній сезон (травень-червень-липень)». На наступні шість місяців він бачить дуже хорошу можливість на ринку США, «оскільки, здається, Мексика не матиме достатньої кількості фруктів для поставок на американський ринок, і є дуже хороша можливість для товарів колумбійського походження з хорошими цінами повернення».
Феномен Ель-Ніньо, який приносить Колумбії посуху з дуже невеликою кількістю дощів, означає, що дерева більше цвітуть, і тому очікується більший приріст обсягу виробництва протягом 2024 року. Вони завершують сезон 2023/24 з більшими розмірами, в основному від 16-18 до 20-го калібру фруктів. Якість колумбійського авокадо також покращилася після зменшення кількості опадів у другій половині 2023 року, що означає вищу якість і менше претензій у пункті призначення.
Перу: повільніший початок року з меншими обсягами на початку 2024 року
Традиційно великий експортер авокадо, Перу закінчив минулий рік і розпочав цей рік з 30% меншими обсягами експорту з півночі країни. Постійні наслідки погодного явища Ель-Ніньо продовжують впливати на дерева та виробництво. На півночі менше врожаю на 30%, на півдні – на 15%, однак ці результати набагато кращі, ніж у сезоні 2023 року.
Експортер зазначив, що найбільший об’єм мають авокадо калібрів від 16 до 24, тоді як більші калібри від 12 до 14 зустрічаються рідше. У деяких виробничих районах Перу все ще бувають дощі, які затримують збір урожаю. Вони також впливають на стан плодів після збору врожаю, за яким потрібно ретельно доглядати. Незважаючи на це, Перу експортує авокадо в кілька країн, включаючи Азію, Європу та США, каже експортер.
США, Канада та Мексика: продажі авокадо в Північній Америці зросли в січні.
На даний момент існує стабільна поставка авокадо з Мексики з великою кількістю високоякісних фруктів. Урожай мексиканського авокадо зараз має високий вміст сухої речовини, що означає, що фрукти мають більший вміст олії. Цей рівень вмісту олії пов’язаний із кремовою, маслянистою текстурою, саме такій споживачі часто віддають перевагу.
Колумбія також доставляє частину авокадо до Північної Америки. Разом із тим, що авокадо загалом користується попитом на здорове харчування, у цю пору року триває підготовка до Суперкубка — події, яка вважається одним із найважливіших днів споживання авокадо. У середньому продажі авокадо зросли на 20% у січні, згідно з даними каналу Circana з кількома торговими точками з 2019 по 2022 рік, і більше половини покупок авокадо здійснюється лише за день-два до Суперкубку.
Що стосується ціноутворення на авокадо, то останнім часом ринок почав балансувати як за розміром, так і за ціною.
Ізраїль: збір урожаю в розпалі
Збір врожаю авокадо в Ізраїлі йде повним ходом із щотижневим навантаженням 5000 тонн, призначених головним чином для Європи. Тутешні експортери кажуть, що попит у Європі високий із хорошими цінами, які, ймовірно, триватимуть до кінця ізраїльського сезону, оскільки іншим великим постачальникам, таким як Перу, не вистачає обсягів. Розмір і якість плодів, а також суха речовина добре відповідають сортам Хасс і Зелена шкіра. Існують певні проблеми з наявністю працівників, тому волонтери втручаються, щоб допомогти, коли це необхідно.
Південна Африка: сезон збору врожаю розпочався рано, але потужностей, щоб зберегти постачання не вистачає до середини лютого
Ранній збір урожаю розпочався в районі Левубу, цього року сезон дуже ранній. Клімат на півночі Південної Африки був дуже сприятливим для авокадо, зазначає агроном.
Південноафриканська асоціація субтропічних виробників (Subtrop) каже, що авокадо буде дефіцитом із січня до середини лютого до початку нового сезону. Вони застерегли виробників, як і щороку, не збирати незрілі авокадо, щоб отримати вигоду на гарячому ринку.
Ближче до кінця минулого року в якості оцінки експорту була висунута попередня цифра в 18,5 мільйонів 4-кілограмових коробок (74 мільйони кг), можливо, дещо консервативна. Офіційна оцінка експортного врожаю буде опублікована в середині лютого.
Руанда: зростаюча промисловість авокадо
Сезон авокадо в Руанді триває до квітня, а пік обсягів очікується з кінця січня по березень. Пік експорту збігається з кризою на Червоному морі, що турбує експортерів. Один експортер каже: «Той факт, що ми почали експортувати морем, а не повітрям, змінив гру в руандійському секторі авокадо. Це сталося зовсім недавно, коли Руанда стала країною, що розвивається у виробництві та експорті цієї культури. Але цього року , нам довелося мати справу з кризою в Червоному морі, що подовжило час доставки».
Згідно з тим же джерелом, ціни на авокадо в Руанді зараз становлять близько 2,50-3,10 доларів США за кілограм авокадо Hass, CAF Dubai.
Індустрія авокадо нова для країни. Експортер пояснює: «Минулого сезону, з жовтня 2022 року по квітень 2023 року, Руанда експортувала 3500 тон авокадо. Цього року ми очікуємо виняткового року з понад 5000 тон на суму понад 10 мільйонів доларів США, що на 40% більше, ніж у минулому сезоні. У наступному сезоні ми очікуємо експортувати 7000 т. Основними сортами є Hass, на який припадає більшість виробництва, за яким іде Fuerte. Основним ринком є Близький Схід, але перехід на морське транспортування віщує відкриття європейських ринків.
Німеччина: обмежена ситуація з поставками, але стабільні показники продажів.
Німецький імпортер зазначає, що через суецьку кризу для африканського авокадо необхідно враховувати значно довший час транзиту, що, у свою чергу, впливає на якість товару.
Тим часом в Ізраїлі завантажуються нормальні обсяги, незважаючи на воєнну ситуацію.
Натомість у Колумбії цього року обсяги експорту на європейський ринок скоротилися з двох причин.
По-перше, експортний ринок США набуває значення за рахунок європейського. По-друге, нещодавно пройшли сильні опади, через що в деяких регіонах Колумбії були знищені цілі ферми. У результаті багато продукції взагалі не можна експортувати. У Марокко та Іспанії доступні обмежені кількості за високими цінами.
Імпортер додає, що протягом першого кварталу очікується напружена ситуація з поставками. Згідно з початковими прогнозами, перші товари з Перу також запізняться на три тижні, тому сезон там почнеться лише у квітні замість березня. Тим не менш, ситуація все ще далеко не така серйозна, як з манго, де відбулося дуже різке зростання цін. Останнє, у свою чергу, призвело до падіння попиту. Натомість показники продажів авокадо залишаються хорошими та стабільними.
Італія: регулярні продажі, мало доступних
В Італії майже 29% домогосподарств купують авокадо принаймні раз на рік (дані GfK Consumer Panel Services). В Апулії компанія запустила свою першу комерційну кампанію з авокадо, вирощеним в Італії. Нещодавно компанія зібрала близько 10 тон фруктів (порівняно з 2 тонами в 2023 році) і продавала їх за ціною 3,80-4,00 євро/кг у деяких супермаркетах.
За словами оптового торговця з північної Італії, продажі авокадо майже регулярні, ціни на Hass і Greenskin досить стабільні. Попит не високий, і на даний момент продажів небагато. «Hass надходить переважно з Колумбії та Марокко, із закупівельною (або закупівельною) ціною 13-14 євро. Авокадо із зеленою шкіркою надходить із Перу та, в обмежених кількостях, з Ізраїлю, із закупівельною ціною від 10 до 11 євро залежно від сорту».
Бельгія: високий попит на іспанське авокадо
Нинішній сезон авокадо в Іспанії складний. Посуха та викликаний нею дефіцит води означає, що виробництво значно нижче, ніж в інші роки. «Це означає, що зараз значно менша пропозиція, особливо великих розмірів, що призводить до відносно високих цін», — каже трейдер. «Цього сезону якість, безумовно, є, але через брак води авокадо не може набрати вагу. У результаті люди в основному залишаються з меншими розмірами, а більші розміри застрягли між 18, 20 і 22. Є багато походження на ринку, наприклад, Марокко та Колумбія. Ці ціни також значно відрізняються залежно від якості. Фрукти трохи дешевші, але якість все ще не перемагає іспанців, і ми бачимо, що люди все ще віддають перевагу якості над ціною . Як наслідок, попит на іспанську мову залишається дуже високим. Проте менші розміри стають дедалі популярнішими».
Нідерланди: колумбійський сезон авокадо закінчується передчасно, пік цін очікується в березні
Наразі ринок авокадо стабільний із стабільними цінами. Зараз на ринку домінують колумбійські авокадо; проте імпортери прогнозують закінчення колумбійського сезону раніше, ніж передбачалося спочатку. Очікується, що останні значні обсяги надійдуть у лютому. Очікується, що це призведе до зменшення пропозиції в березні, саме тоді, коли споживання зазвичай досягає піку через Рамадан і Великдень”, – заявив голландський імпортер. “Такі країни, як Кенія і Танзанія, зміщують свою увагу на Близький і Далекий Схід через ситуацію в районі Червоного моря. Розширений час транзиту від шести до дванадцяти днів у поєднанні з пов’язаними ризиками якості зробив експорт до Європи менш привабливим».
Франція: Високий попит і ціни на авокадо
Зараз на ринку Франції можна знайти авокадо з Ізраїлю, Іспанії та Марокко. Попит високий, а ціни також дуже високі, оскільки середземноморські підприємства намагаються розширити свою пропозицію під час кампанії, тому вони зменшують обсяги. Зазвичай оптові торговці звертаються до авокадо з Кенії, але криза в Червоному морі (що змушує перевізників проходити через Південну Африку) означає, що деякі перевізники більше не зупиняються в Південній Африці, віддаючи перевагу постачанню китайського часнику до Європи.
Іспанія: Збір врожаю в розпалі, проблеми з водопостачанням призводять до скорочення виробництва.
В Іспанії зараз повним ходом йде збір авокадо сорту Хасс. Малага все ще залишається найбільшою територією виробництва авокадо, хоча проблеми з постачанням зрошувальної води призвели до скорочення його виробництва та збільшення диверсифікації в інших частинах Іспанії, таких як Гранада, Кадіс, Уельва або регіон Валенсія. «Очікується, що значні зміни відбудуться в Axarquía, Малага, де більшу частину авокадо буде замінено манго, які мають набагато меншу потребу у воді», за словами експерта.
У регіоні Валенсія вже є близько 3600 гектарів, присвячених авокадо, хоча вважається, що незабаром ця площа перевищить 4000. На даний момент близько 70% авокадо, виробленого в регіоні Валенсія, належить до сорту Lamb Hass, а інші 30% – до сорту Hass, хоча ми очікуємо, що в майбутньому ці частки становитимуть 50%-50%.
«Зазвичай у грудні вже були скорочення та певний комерційний тиск, але цього року початок трохи відкладено», — пояснює оператор із провінції. «Ми вважаємо, що це пов’язано з насиченістю калібрів на ринку. Цього року через посуху розміри авокадо не надто великі, і в грудні ми конкурували за розмірами з фруктами з Колумбії, Чилі та інших країн».
В Україні до війни спостерігались рекордні обсяги імпорту авокадо – 11 тис. тон (2021 рік), однак вже в 2023 році ринок почав відновлюватись, тож за підсумками року 2023 імпорт міг сягнути довоєнних масштабів. Весною 2023 року обсяги імпорту перевищували 1,5 тис. тон на місяць.
Автор огляду Клейтон Сварт з Freshplaza.com доповнено та опрацьовано Infoindustry
Читайте нас у TelegramПов’язані теми: