Бельгійським науковцям дозволили робити польові випробовування кукурудзи за CRISPR-технологією

12 квітня бельгійський інститут VIB отримав дозвіл від Євросоюзу на польові випробування кукурудзи, які містять спадкові зміни, викликані застосуванням технології редагування генів CRISPR. Це дозволяє інституту продовжити досліди, які проводились з 2017 року, повідомляє news.agropages.com.
Євросуд у липні минулого року ухвалив, що невеликі спадкові зміни (мутації),викликані за допомогою технології CRISPR, не звільняються від законодавства з регулювання ГМО. Однак, існує науковий консенсус щодо того, що ця технологія дозволяє виробляти бажані модифікації сільськогосподарських культур набагато ефективнішим і хірургічно точним способом.

 

 

Метод CRISPR може допомогти у створенні культур для досягнення важливих цілей в області сталого розвитку АПК, а саме зниження впливу сільського господарства на навколишнє середовище, підвищення стійкості рослин до кліматичних стресів, поліпшення поживності харчових культур і захист біорізноманіття.

У більшості випадків це включає введення невеликих мутацій, які можуть виникати і в природі. В такому випадку модифіковані культури нічим не відрізняються від традиційних аналогів.

У рослинах кукурудзи пробні мутації індукуються в генах, що беруть участь у відновленні ушкоджень ДНК від впливів навколишнього середовища (висока температура, ультрафіолетове випромінювання, посуха). Завдяки цьому рослини можуть використовуватися в якості біосенсора для швидкої сигналізації про наслідки стресу навколишнього середовища на рівні ДНК.

Слід зазначити, що ці рослини не призначені для подальшого розвитку та не будуть введені на ринок та у харчовий ланцюжок.

 

 

Інфоіндустрія

за матеріалами news.agropages.com

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry