Біопрепарати – альтернативний захист сільськогосподарських культур від хвороб та шкідників в органічному землеробстві

Альтернативою хімічного методу є біологічний захист рослин від шкідників, хвороб та бур’янів. Практична зацікавленість біологічним методом зумовлена тим, що він безпечний для людини і теплокровних тварин. Агенти біологічного захисту не забруднюють навколишнє середовище, проявляють високу селективність, зручні для масового виробництва та мають невичерпні ресурси для цього. Ось чому у екологічно розвинених країнах біологічний захист рослин є екологічно безпечною і пріоритетною формою в довготривалих програмах боротьби зі шкідливими організмами.

На відміну від хімічних препаратів біопрепарати для захисту рослин у своєму складі мають живі мікроорганізми та природні біологічно активні речовини, які синтезуються цими ж мікроорганізмами. Сьогодні ні в Україні, ні в інших країнах біопрепарати не набули ще масового застосування, але вже очевидно, що в майбутньому без них не обійтись. Адже окрім високої  ефективності та  доступної  ціни вони мають те, чого не мають хімічні препарати – природне походження. Виготовлені на основі спеціальних, відселекціонованих мікроорганізмів, біологічні препарати – технологічні у застосуванні, безпечні для рослин, людини, теплокровних тварин, медоносних бджіл, риб та навколишнього середовища. Основу біологічних препаратів складають ефективні  для захисту рослин, реально існуючі у природі мікроорганізми та продукти їх життєдіяльності, які викликають загибель шкідників та збудників хвороб рослин. Дуже важливо, що біологічні препарати  призначені не для повного винищування популяції шкідливого виду, а лише для істотного обмеження розвитку шкідників та патогенів,  зниження рівня їх шкідливості до економічно невідчутних рівнів.

Широко відомі і застосовуються бактеріальні біологічні інсектициди на основі бактерій Bacillus thuringiensis – Лепідоцид-БТУ і Бітоксибацилін-БТУ. Лепідоцид-БТУ має високу ефективність (до 80-90%) у боротьбі з лускокрилими комахами: листовійками, п’ядунами, міллю, шовкопрядами, пильщиками, яблуневою плодожеркою, листокрутками, на ягідниках – проти гусені листовійок, аґрусової вогнівки, пильщика. На капусті та інших овочевих культурах – проти гусені молодших віків кожного покоління капустяного і ріпакового білана, капустяної молі. Ширший спектр інсектицидної дії має бактеріальний препарат Бітоксибацилін-БТУ завдяки вмісту екзотоксину. Він ефективний і проти колорадського жука. Застосовують Бітоксибацилін-БТУ на картоплі, томатах, перці, баклажанах проти личинок колорадського жука 1-2-го поколінь. Найкращий ефект на картоплі досягається за триразового оброблення в період масової появи личинок 1-го віку і потім з інтервалом п’ять – десять днів. Ефективний Бітоксибацилін-БТУ і проти павутинного кліща на огірках у закритому ґрунті.

         Технічна ефективність  біопрепаратів залежить від ступеня поширеності і розвитку хвороб та шкідників. Проти хвороб  оброблення культур слід проводити за перших ознак хвороб та умовах, сприятливих для їх розвитку, проти шкідників – за чисельності, що наближається або досягає ЕПШ. Біоінсектициди застосовують за температури повітря 15- 30°C, коли комахи активно живляться, за  таких умов у гусениць швидко розвивається інфекційний процес. Не слід також забувати, що успіх біологічної боротьби з шкідниками залежить від їх віку. Найбільш  уразливіші  до біологічних препаратів личинки і гусінь молодших віків, тому обробки слід проводити в період масової появи гусені 1-2-го поколінь, тобто у саму уразливу для неї стадію. Слід враховувати, що за обробки мікробіологічними препаратами загибель гусені і личинок настає не відразу. Спочатку гусінь паралізує, вона стає малорухомою,  потім перестає живитися і гине на третій-п’ятий день.

Ефективність інсектицидних біопрепаратів Бітоксибацилін-БТУ  та Лепідоцид-БТУ вивчали в Інституті захисту рослин НААН (канд. с.-г. наук, зав. лабораторії мікробіологічного методу захисту рослин Ткаленко Г. М.). Результати  досліджень інсектицидної ефективності препарату  Бітоксибациліну-БТУ показали високу ефективність проти  личинок та імаго павутинного кліща: їх загибель залежно від кількості та стадії розвитку шкідника склала на 2-й день після застосування 70-80%, на 5-й день – 93,3-96,2% за норми витрати препарату 10-25 л/га.

Технічна ефективність препарату Лепідоцид-БТУ за норми витрати  2 л/га склала проти капустяної молі  87,7%,  проти садової листовійки – 85,7%, а за норми 4 л/га – проти гусені яблуневої молі 67,4%. Ефективність біоінсектицидів підвищувалась при застосуванні разом з прилиплювачем Липосам.

В ННЦ «Інститут землеробства НААН», Київська обл., 2 роки поспіль вивчали ефективність біологічних інсектицидів Лепідоцид-БТУ та Бітоксибацилін-БТУ в захисті пшениці озимої в період вегетації від найпоширеніших фітофагів – злакових трипсів, злакових попелиць та хлібних жуків.  За результатами досліджень в середньому на 3 день після оброблення біологічні препарати показали високу технічну ефективність: проти імаго хлібного жука – 81,3-82,2%, злакових попелиць – 74,3-75,8% та злакових трипсів – 72,5-72,3%. Така технічна ефективність біоінсектицидів дозволила стримати чисельність шкідників на економічно невідчутному рівні.

          Високу ефективність мають  біоінсектициди виробництва компанії «БТУ-Центр» у господарствах. Так, Ковальчук Юрій Миколайович, керівник ТОВ «Фітосвіт ЛТД» (Вінницька обл.) на своїх полях вирощує лікарські трави, гірчицю, льон, сою тощо. Господарство займається органічним землеробством вже не перший рік. Для боротьби зі шкідниками використовує Бітоксибацилін-БТУ: на  гірчиці – від блохи, 6 л/га та  квіткоїда, 8 л/га;  на льону олійному – від блохи,  6 л/га; на  ромашці лікарській –  від трача,10 л/га. Обробку господарство проводить одноразово в травні.

В Херсонській області декілька господарств займаються органічним виробництвом  томатів. Оброблення від шкідників проводили біоінсектицидами  Бітоксибацилін-БТУ, 6-7 л/га та Лепідоцид-БТУ, 6-7 л/га в суміші пятиразово: перша – обробка розсади, друга – від широкого спектру шкідників у фазі цвітіння, третя – від колорадського жука у фазі наростання плодів, четверта та п’ята – в фазі технологічної стиглості від попелиць, томатної совки, колорадського жука. Всі обробки були ефективними. Шкідники були знищені. Врожай отримали високий.

       За  вирощування гарбузів та овочевих культур (борщовий набір) оброблення від попелиць на гарбузах та від білокрилки на овочевих культурах проводили Бітоксибациліном- БТУ та Лепідоцидом-БТУ із розрахунку 7-8 л/га почергово. Результат приємно вразив.

В ТОВ «Флора ВЛТ» (Київська обл.), з успіхом застосовували Бітоксибацилін-БТУ та Лепідоцид-БТУ на ягідних культурах-лохина, малина, полуниця. Обробляли почергово за норми 7-8 л/га з інтервалом 10-15 днів. Кратність обробок – 4-5 за сезон від таких шкідників, як  попелиці, гусінь зелена, кліщі, клопи, квіткоїди, малиновий жук, сунично-малиновий довгоносик та інших.

ТОВ «Агро Фруктіка Бишків» (Київської обл.),  вирощує суницю та малину, які обробляли від попелиць та гусені зеленої біоінсектицидами в суміші Бітоксибацилін-БТУ та Лепідоцид-БТУ за норм витрат по 7-8 л/га та кратністю обробок 3-4. Шкідники були знищені.

Господарство в Житомирській обл. з 2016 р. займається органічним землеробством. Завдяки застосуванню біоінсектициду Бітоксибацилін-БТУ з нормою витрати 10 л/га за 1 місяць до збору врожаю вдалося захистити пшеницю, жито та  спельту від попелиць, п’явиці, клопа-черепашки.

Ольга Нагорна головний мікробіолог, заступник директора з наукових питань компанії “БТУ-Центр”

Тамара Вінничук науковий консультант компанії “БТУ-Центр”

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry