30.09.2023
25 вересня 2023 року відбулася конференція «Органічний день в Україні» як знак того, що Україна вдруге долучилася до святкування Органічного дня разом з країнами ЄС. Цей захід також був спрямований на підвищення рівня обізнаності про органічні сертифіковані продукти та сприяння ключовій ролі органічного сільського господарства у переході до сталого виробництва та споживання в Україні.
У конференції, що відбулась у гібридному форматі, взяли участь понад 200 учасників. Серед гостей заходу та запрошених спікерів були представники Міністерства аграрної політики та продовольства України, ДУ «Офіс з розвитку підприємництва та експорту», Представництва Європейського Союзу в Україні та Посольства Швейцарії в Україні, а також експерти міжнародних проєктів, органу сертифікації «Органік Стандарт», представники роздрібних мереж та органічні оператори.
«Ця ініціатива важлива як свідчення, що Україна докладає зусиль для євроінтеграції та впровадження Європейського зеленого курсу в держава», – зазначила на відкритті конференції Олена Дейнеко, голова правління Громадської спілки «Органічна ініціатива», організатор події.
У своєму привітальному слові під час відкриття конференції, Тарас Висоцький, Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України зазначив: «На шляху розвитку органічної галузі Україна пройшла довгий і складний шлях. Це напрям європейської інтеграції, де ми можемо пишатися досягненнями. Українське органічне законодавство активно адаптується до законодавства ЄС. У Державному реєстрі операторів, що здійснюють виробництво продукції відповідно до вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції вже зареєстровано десятки органічних операторів. Тому ми можемо відзначати не тільки європейський органічний день, але й український».
Крістіан Хелл, керівник сектору сільського господарства, Представництво Європейського Союзу в Україні зазначив, що Європейський Союз готовий сприяти швидкому зміцненню та покращенню органічного законодавства України, що допоможе збільшити потужності та обсяги виробництва продукції. ЄС також вірить у необхідність підтримки стійкого розвитку фермерських господарств та захоплюється силою сільськогосподарських виробників в Україні, які продовжують виробляти продукцію, шукати нові логістичні шляхи та ринки збуту під час дуже важких умов у країні. Протягом останніх 3-х років ЄС збільшили фінансову допомогу українським виробникам.
На останок Крістіан Хелл прокоментував: «Була пророблена значна робота в органічному секторі. Шлях попереду не буде легкий, але я вірю у зобов’язання Уряду України пройти його, і силу людей, які готові підтримувати Україну всіма необхідними способами».
Віктор Шуткевич, заступник директора зі співробітництва, Посольство Швейцарії в Україні у своєму привітальному слові відмітив: «Я захоплююся представниками органічного сектору через їхню титанічну роботу в цій непростій галузі в такі складні для країни часи. Швейцарія й надалі буде підтримувати органічний сектор України через проєкти технічної допомоги, які сфокусовані на розвитку торгівлі з доданою вартістю, побудові публічно-приватного партнерства та підтримці бізнес асоціацій. Динаміка розвитку органічного ринку шалена, такі події, про які ми могли тільки мріяти до повномасштабної війни, як сертифікація органічних виробників та маркування продукції державним логотипом, стали реальністю. Хочу привітати з цією швидкістю та побажати тримати такий темп».
«Сподіваюся, традиція відзначати Органічний день буде лише зміцнюватися в Україні, а в осяжній перспективі органічна спільнота України святкуватиме Органічний день як частина європейського співтовариства», – зазначив у своєму вітальному слові Олександр Каліберда, національний експерт, проєкт «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства».
Цей проєкт, який діє з 2016 року, сфокусований на підтримці впровадження Органічного закону України, сприяє поширенню інформації та знань про органічний сектор, розвитку фахових компетенцій та консолідації професійного діалогу у секторі. В межах проєкту було, зокрема, підтримано розвиток Органічної платформи знань.
Андрій Ремізов, директор, Державна установа «Офіс з розвитку підприємництва та експорту» підкреслив, – «Інтерес до української органічної продукції з кожним роком зростає на зовнішніх ринках. Участь у міжнародних виставках – найбільш ефективний інструмент для пошуку нових клієнтів за межами країни, яким активно користуються наші виробники. Завдяки підтримці міжнародних партнерів та невпинній роботі над вдосконаленням органічного законодавства відповідно до стандартів ЄС, близько 20 компаній матимуть змогу представити свою органічну продукцію, включно з продуктами з вищою доданою вартістю, на міжнародних виставках Anuga та BIOFACH. Офіс, зі свого боку, готовий сприяти впізнаваності українських органічних брендів на міжнародних ринках та ділитися їх історіями успіху на порталі Дія.Бізнес».
Марина Кислицька, начальник відділу державної політики у сфері органічного виробництва управління з питань продовольчої безпеки та підакцизної продукції Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів Мінагрополітики під час конференції презентувала дані оперативного моніторингу Мінагрополітики за 2022 рік, що були зібрані від органів іноземної сертифікації, які сертифікували органічне виробництво та обіг органічних продуктів в Україні.
Через повномасштабне вторгнення, в Україні зменшилась кількість земель, станом на 31 грудня 2022 року налічувалось 263 619 га, що перебувають під контролем органів органічної сертифікації, це на 38% менше, ніж у 2021 році. При цьому частка земель, зайнятих під органічним виробництвом, у загальній кількості земель с/г призначення склала 0,6%.
Скоротилась й кількість органічних операторів, за результатами моніторингу 2022 року їх кількість становила 462 із них 380 це сільськогосподарські виробники. Але завдяки своєчасній підтримці міжнародних проєктів та партнерів кількість операторів зменшилась всього на 12%.
Олена Манзюк, заступник керівника відділу сертифікації, стандартизації та якості, ТОВ «Органік Стандарт» презентувала дані щодо стану внутрішнього ринку органічної продукції за результатами 2022 року. Відбулось очікуване падіння продажів на внутрішньому ринку, загальна сума реалізації органічної продукції власного виробництва становила 627 млн грн проти 900 млн грн у 2021 році (близько 30%). За обсягами реалізації продукції у 2022 році він склав 6 280 тонн, проти 9 780 тонн у 2021 році (близько 34%).
В той же час, реалізація органічної продукції за категоріями майже не змінилась, на першому місці залишається молочна продукція, на другому – овочі, фрукти, гриби, на третьому – круп’яні і зернові вироби, борошно, насіння та снеки.
Практичні аспекти ведення органічного бізнесу були обговорені під час панельної дискусії, в якій взяли участь органічні виробники та представники українських роздрібних мереж. Виробники поділились досвідом щодо просування органічної продукції в умовах воєнного стану та поділились власними успішними кейсами. І виробники, і представники ритейлу відмітили певне пожвавлення на ринку органічної продукції в першій половині 2023 року у порівнянні з 2022 роком. А також вчергове підтвердили необхідність активної роботи зі споживачами щодо популяризації органічних продуктів, зокрема, через інформаційно-роз’яснювальні кампанії.
У рамках конференції також відзначили українських органічних операторів, які першими були сертифіковані за національним законодавством у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції. Наразі Державний реєстр налічує близько 50 компаній і він невпинно збільшується, а на ринку вже з’явився перший органічний продукт маркований державним логотипом України для органічної продукції.
Конференція організована Міністерством аграрної політики та продовольства України та Громадською спілкою «Органічна ініціатива» за підтримки Швейцарії в межах швейцарсько-українських програм «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP) та «Органічна торгівля заради розвитку в Східній Європі» (OT4D) та проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» (COA) у партнерстві з проєктом ЄС «Інституційна та політична реформа дрібномасштабного сільського господарства в Україні» (IPRSA).
Інфоіндустрія
Читайте нас у TelegramПов’язані теми: