Чисельність фітофагів на полях

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин.На полях під озимину, на падалиці та просапних культурах, літають та відкладають яйця метелики ІІ-го покоління озимої совки, відроджуються та живляться гусениці, чисельністю 0,5-1 екз. на кв.м. У лісостепових, подекуди степових областях на падалиці озимої пшениці відмічається вихід з літньої діапаузи хлібної жужелиці, жуки відкладають яйця. При випаданні помірних опадів ймовірне збільшення чисельності та ареалу заселення шкідником. Злакові мухи (шведські, гессенська, чорна пшенична, інші), цикадки, попелиці, хлібні блішки, інші спеціалізовані фітофаги зернових культур розвиваються на падалиці, злакових бур’янах та кукурудзі. З появою сходів озимих зернових вищезазначені шкідники завдаватимуть шкоди посівам, за достатніх тепла та вологи можливі осередки значних пошкоджень рослин, де виникатиме необхідність у крайових або суцільних обробках інсектицидами.
В разі сівби озимих зернових культур, по стерньовим попередникам, збереження сходів від хлібного туруна, гусениць підгризаючих совок, личинок ґрунтових шкідників, які можуть спричинити зрідження рослин, досягається передпосівною обробкою насіння протруйниками інсектицидної дії. На сходах озимого ріпаку в господарствах Вінницької, Житомирської, Київської, Миколаївської, Хмельницької, Чернігівської, Чернівецької та інших областей відмічається початок заселення та пошкодження посівів хрестоцвітими блішками, які за середньої чисельності 1-6 екз. на кв.м пошкодили в слабкому ступені 4-12% рослин. Фітофаги зосереджуються у крайових смугах полів.
Активному живленню шкідника сприяє суха і жарка погода. Почався літ ріпакового пильщика ІІ покоління (Запорізька, Одеська, Рівненська, Черкаська обл.). Відмічено відродження гусениць озимої совки ІІ покоління та підгризання ними рослин. Шкідником заселено 5% площ, пошкоджено 1-4 (Запрозізька, Одеська обл.), макс. до 18% рослин (Миколаївська обл.) у слабкому і середньому ступені. Середня чисельність гусениць становить 0,5-1 екз. на кв.м. Вікове співвідношення: І вік – 90%, ІІ вік – 10%. Чисельність фітофагів контролюють через інсектицидні обробки.
Скрізь на 25-60% обстежених посівів кукурудзи гусеницями стеблового (кукурудзяного) метелика та бавовникової совки пошкоджено 2-11, макс. 19% рослин та 4-9% качанів. Відмічено поступове переміщення гусениць стеблового метелика у нижню частину стебла рослини, де вони залишаться на перезимівлю.
Низький зріз стебла при збиранні, подрібнення і заорювання післязбиральних решток кукурудзи знизить зимуючий запас шкідників і збудників хвороб.

В посівах цукрових буряків триває шкідливість гусениць підгризаючих та листогризучих совок, лучного метелика, подекуди посіви заселяють та шкодять бурякові листкова попелиця, мінуюча муха, клопи.

На сої продовжується шкідливість злакових попелиць, якими заселено 10% рослин за чисельності 5-8 екз. на рослину, павутинним кліщем заселено 5% рослин за чисельності 1,0-2,5екз. на рослину.

У зв’язку із загрубінням рослин соняшнику знизилась чисельність сисних шкідників – попелиць, трипсів, павутинного кліща. Подекуди переважно в степовій та лісостеповій зонах посіви заселяють та пошкоджують соняшникові вогнівка, клопи,
гусениці совок озимої, бавовникової, гамми, капустяної, лучного та стеблового (кукурудзяного) метеликів. У стеблах рослин соняшника триває розвиток соняшникової шипоноски та соняшникового вусача.

Інфоіндустрія за матеріалами consumer.gov.ua

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry