Чорне море як спонсор повеней у Європі

Мальовничі міста в Центральній Європі опинилися під водою після того, як проливні дощі перетворили тихі потоки на бурхливі річки, пише The Guardian, передає інформаційна агенція «Юг.Today». Повені вбили щонайменше 15 людей і зруйнували будинки від Австрії до Румунії.

Кліматологи не здивовані інтенсивністю погодних явищ, але вони стурбовані завданою шкодою, оскільки це показує, наскільки світ не готовий до таких подій, спричинених зміною клімату. Про це на тлі повеней, від яких зараз потерпають країни Європи, пише Digi24.ro .

Руйнування в Європі сталося після повеней в інших географічних регіонах минулого тижня. Наприклад, у М’янмі під водою були затоплені цілі села, а в Нігерії від повеней постраждало понад 1 мільйон людей. Кліматологи кажуть, що вони стурбовані шкодою.

«Катастрофічні дощі, що обрушилися на Центральну Європу, – це саме те, чого вчені очікують від зміни клімату», – зазначила Джойс Кімутаї з Інституту Грантема в Імперському коледжі Лондона.

За її словами, ці катастрофи – ті, що відбуваються в Європі та Африці – підкреслюють, « наскільки погано підготовлений світ до такого роду повеней».

The Guardian зазначає, що вчені обережно пов’язують сильні дощі з впливом людини, оскільки на кількість опадів впливають багато факторів. Відомо, однак, що тепліше повітря може утримувати більше вологи, але чи підуть сильні дощі також залежить від того, скільки води накопичиться.

Соня Сеневіратне, фахівець з питань клімату в ETH Zürich, каже, що негайний аналіз повеней у Центральній Європі свідчить про те, що більша частина водяної пари надходить із Чорного та Середземного морів, які потепліли внаслідок кліматичних змін, спричинених людиною. В результаті цього в повітря випаровується більше води.

«У середньому інтенсивність сильних опадів зростає на 7% на кожен градус глобального потепління. Зараз ми маємо глобальне потепління на 1,2°C, що означає, що сильні опади в середньому на 8% інтенсивніші», – зазначає вона.

Дані метеостанцій свідчать про те, що у вересні опади стали сильнішими в Німеччині, Польщі, Австрії, Чехії, Угорщині та Словаччині, додає Кімутай.

Яку шкоду завдали повені у країнах Європи. У Польщі повінь обвалила міст і знесла будинки, повідомляють місцеві ЗМІ. У Чехії гелікоптери рятували застряглих громадян з потоків води. В Австрії під час рятувальних робіт загинув пожежник. У австрійській столиці Відні, яка з 2005 року приймає найбільшу в Європі погодну та кліматичну конференцію, дощ затопив шосе та закрив лінії метро.

Еріх Фішер, фахівець з питань клімату з ETH Zürich, каже, що вчені на конференції обговорювали фізику того, як зміна клімату збільшує інтенсивність опадів на берегах Нового Дунаю.

«Іронічно бачити зараз ці береги, де ми звикли сидіти на сонці та обговорювати науку про екстремальні опади, затоплення», – зазначає еколог.

За словами фахівців, кількість загиблих від повеней залежить від того, наскільки добре громади підготуються до дощів та їх наслідків. Вчені закликали уряди інвестувати в адаптацію до екстремальних погодних явищ за допомогою систем раннього попередження, більш стійкої інфраструктури та схем підтримки жертв, а також припинити свою залежність від викопного палива.

«Очевидно, що навіть високорозвинені країни не застраховані від зміни клімату. Поки світ спалює нафту, газ і вугілля, проливні дощі та інші екстремальні погодні явища будуть посилюватися, роблячи нашу планету більш небезпечним і дорогим місцем для життя», – зазначає дослідниця клімату з Інституту Грантема Фрідеріке Отто.

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry