24.02.2021
За останні 20 років Україна подвоїла виробництво зерна. В минулому маркетинговому році було отримано рекордний врожай 98 млн. т, цього сезону врожай через кліматичні катаклізми дещо нижчий – 84 млн. т, але він третій за обсягом за всю історію Незалежності України. Окрім того, нам треба готуватися до того, що клімат буде дуже мінливим і ми повинні швидко адаптуватися до цих мінливих кліматичних та погодних умов щороку.
Про це розказав Президент УЗА Микола Горбачьов під час III Business & Legal Agri Forum.
“Ми знаходимося в тій кліматичній зоні, де завжди буде вигідно вирощувати зерно. При цьому, для нас важливі не тільки чорноземи, які в нас є, але й сучасні технології, які дозволять інтенсифікувати виробництво зернових, оскільки ми все ще відстаємо від рівня врожайності в інших країнах. Так, середня врожайність пшениці у нас не перевищує 4 т/га, а у Франції середня врожайність – 7 т/га”, – відзначив експерт.
Україна споживає не більше 30% зерна, яке вона виробляє, а решту 70% ми експортуємо, тому залежимо від того, що відбувається на світовому ринку. “Оскільки для нашої країни не потрібно стільки зерна, скільки ми вирощуємо, ми повинні його продати кудись. Нам дуже повезло, що світ готовий купити весь той обсяг зерна, який ми можемо виробити. Уявіть з якою проблемою ми б зіштовхнулися, якщо б ми не мали куди його продати”.
Днями відомий американський інвестиційний банк J.P. Morgan & Chase зазначив, що світ на порозі нового суперциклу зростання. Тому слід очікувати, що низьких цін на зерно ми не побачимо, вони залишатимуться відносно високими. Україні слід уникати негативних сигналів щодо захисту прав та інтересів інвесторів, в тому числі щодо невиконання форвардних контрактів українськими аграріями, інакше українські фермери та господарства зіштовхнуться з великою проблемою, щоб потім продати вирощене ними зерно.
Сьогодні обсяг експорту зерна з України близько 12 млрд. доларів. 45% експортної валютної виручки забезпечує аграрний сектор.
ІА “Інфоіндустрія”
Читайте нас у TelegramПов’язані теми: