09.10.2023
У вересні загальний показник світових цін на продовольство був в цілому стабільним, при цьому зниження котирувань на рослинні олії, молочні продукти та м’ясо було компенсоване помітним зростанням цін на цукор і кукурудзу, повідомила Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) у п’ятницю.
У вересні Індекс продовольчих цін ФАО, який відстежує щомісячні зміни міжнародних цін на кошик основних продовольчих товарів, склав 121,5 пункту у порівнянні з показником у 121,4 пункту в серпні. Цей показник є на 10,7 відсотка нижчим за його значення минулого року і на 24,0 відсотка нижчим за історичний максимум, зафіксований у березні 2022 року.
Індекс цін ФАО на зернові збільшився на 1,0 відсоток порівняно з показником минулого місяця завдяки зростанню світових цін на кукурудзу на 7,0 відсотків, що було зумовлено високим попитом на бразильську продукцію, уповільненням темпів реалізації продукції фермерами в Аргентині та підвищенням ставок фрахту на баржі через низький рівень води в річці Міссісіпі в Сполучених Штатах Америки. Світові ціни на пшеницю впали на 1,6 відсотка завдяки достатній пропозиції та гарним перспективам виробництва в Російській Федерації, тоді як загальний індекс цін ФАО на рис знизився на 0,5 відсотка на тлі загального низького імпортного попиту.
Індекс цін ФАО на рослинні олії скоротився на 3,9 відсотка порівняно з серпнем, причому міжнародні котирування на пальмову, соняшникову, соєву та ріпакову олії знизилися, частково через сезонне зростання виробництва та достатню світову експортну пропозицію.
Індекс цін ФАО на цукор збільшився на 9,8 відсотка порівняно з серпнем, досягнувши найвищого показника з листопада 2010 року на тлі зростаючого занепокоєння щодо скорочення світової пропозиції в наступному сезоні. Попередні прогнози вказують на зниження виробництва в Таїланді та Індії, які є ключовими виробниками цукру, що пов’язано з впливом явища Ель-Ніньйо. Великий врожай, який зараз збирають у Бразилії, на тлі сприятливих погодних умов обмежив зростання світових цін на цукор у порівнянні з попереднім місяцем.
Індекс цін ФАО на молочні продукти знизився на 2,3 відсотка порівняно з серпнем, що стало дев’ятим падінням поспіль, спричиненим недостатнім світовим попитом на імпорт та значними запасами у провідних регіонах-виробниках. Відносна слабкість євро до долара США також вплинула на міжнародні ціни на молочні продукти.
Індекс цін ФАО на м’ясо знизився на 1,0 відсоток порівняно з попереднім місяцем, оскільки слабкий імпортний попит та широка пропозиція світового експорту призвели до зниження котирувань на свинину, м’ясо птиці та баранину. Натомість міжнародні ціни на м’ясо великої рогатої худоби, навпаки, відновилися завдяки високому імпортному попиту на нежирну яловичину, особливо в Сполучених Штатах Америки.
Запаси зернових у світі прогнозуються на рекордному рівні
ФАО підвищила прогноз світового виробництва зернових у 2023 році до 2 819 млн тонн, що на 0,9 відсотка більше, ніж у попередньому році. Підвищення прогнозу майже повністю ґрунтується на нещодавніх і більш позитивних оцінках врожайності в Російській Федерації та Україні порівняно з попередніми очікуваннями завдяки збереженню сприятливих погодних умов, тоді як виробництво в Канаді, як очікується, буде значно нижчим через тривалу посушливу погоду в ключових регіонах вирощування зернових культур.
В поточному звіті ФАО про попит та пропозицію зернових світове виробництво пшениці прогнозується на рівні 785 млн тонн, фуражного зерна ‒ 1 511 млн тонн, що на 2,7 відсотка більше, ніж у 2022 році, а світовий обсяг виробництва рису ‒ 523,1 млн тонн.
Попри перегляд цього місяця у бік зменшення, обсяг світового споживання зернових у сезоні 2023-2024 років, яке прогнозується на рівні 2 804 млн тонн, перевищить торішній показник на 0,8 відсотка завдяки зростанню споживання пшениці, тоді як світове споживання рису прогнозується на рівні 520,5 млн тонн, що свідчить про другий поспіль сезон нульового або від’ємного зростання споживання, оскільки очікується, що подальше скорочення непродовольчого споживання компенсує зростання споживання рису населенням.
Прогнозується, що світові запаси зернових на кінець сезону 2024 року становитимуть 884 млн тонн, що на 3,0 відсотка перевищить рівень початку сезону і стане рекордно високим показником. Новий і збільшений прогноз кінцевих запасів у поєднанні зі зниженим прогнозом використання в цьому місяці призводить до прогнозованого співвідношення запасів зернових до споживання на рівні 30,8 відсотка.
Поточний прогноз ФАО щодо обсягу світової торгівлі зерновими в сезоні 2023-2024 років порівняно з минулим місяцем не змінився, склавши близько 466 млн тонн, що на 1,7 відсотка нижче показників сезону 2022-2023 років.
Інфоіндустрія за матеріалами FAO
Читайте нас у Telegram