Форми фосфору водорозчинного MAP 12:61

Публікація про дослідження складу водорозчинного амофосу МАР 12:61, розміщена Віктором Фаркашем у Facebook, яка, безперечно, заслуговую бути прочитаною широким колом науковців, агрономів, технологів виробництва РКД, фермерів і всіма, хто має відношення до сфери добрив і сільского господарства.

 

 

Ця “історія” тривала більш ніж 2 місяці, з того моменту коли ми почали перевіряти якість РКД власного виробництва, та надали лабораторні та промислові зразки в Інститут екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя. Нажаль, я дуже добре знайомий із проблемами якості сертифікованих лабораторних досліджень, тому я тримаюся саме цієї державної установи.

 

Також, я не можу не звернути увагу на той факт, що в нас досі відсутній державний стандарт, або хоча б затверджена методика перевірки РКД. Саме тому багато лабораторій зазвичай не вміють зробити коректний аналіз РКД (дослідити кількість N, P, K — як базовий тест). Справа не в кваліфікації персонала (хоча й тут треба проводити навчання), а в хибності деяких моментів переносу методів аналізу гранульованих NPK добрив на 100% водорозчинні NPK добрива та РКД.

 

Мова йде про радянський ГОСТ 20851.2-75.
Оця його частина опису сам процес первинної екстракції:

“1.3. Проведение извлечения
1,0 г удобрения взвешивают (результат взвешивания в граммах записывают с точностью до четвертого десятичного знака), переносят в стакан или коническую колбу вместимостью 250—300 см3, смачивают 5—10 см3 воды и добавляют 30 см3 кислоты и воды до объема 50 см3. Стакан накрывают часовым стеклом и нагревают сначала медленно, а затем доводят до кипения и медленно кипятят 30 мин, для перевода полифосфатов в ортофосфаты — 60 мин, время от времени перемешивая стеклянной палочкой, добавляя воду по мереупаривания раствора до объема примерно 50 см3”

 

Ключовий момент в тому, що в пункті 1.3 є наступні процеси:
а) екстракції фосфатів;
б) гідролізу поліфосфатів до ортофосфатів.

 

Оскільки ми використовуємо цей стандарт для 100% водорозчинних добрив, або РКД, які вже є рідкі, то процес екстракції буде виглядати як звичайне розчинення кристалу (MKP або MAP) у воді — ми отримаємо “водорозчинний фосфор”, а якщо будемо кип’ятити 30 хв. із кислотою ми будемо мати “загальний фосфор”.

 

Далі, враховуючи, що цей стандарт не є зручним для визначення орто й поліформ, я поясню “що тут є що” не виходячи за рамки термінології даного стандарту.
Ці терміни треба розуміти наступним чином:
Водорозчинний фосфор == ортоформа.
Загальний фосфор == ортоформа + поліформа.
Загальний фосфор – Водорозчинний фосфор == поліформа.

 

 

Дослідження кількості фосфору в РКД 8-24-0 ми проводили за методикою з вищевказаного стандарту, але процедуру екстракції робили із гідролізом (30 хв. кип’ятіння із Азотною кислотою), та без гідролізу. Ми отримали дуже цікаву серію результатів: без гідролізу ми отримували Водорозчинний фосфор в межах 22.8-23.3% при мінімальній нормі 24%. А з гідролізом Загальний фосфор був 25-26%.

 

То для нас було дивно, та я не міг надати однозначного пояснення окрім наявності в екстракційному MAP 12-61-0, який є базовою сировиною для 8-24-0 поліформи фосфорної кислоти.

 

Внаслідок цього — стали перевіряти MAP 12-61-0, який ми використовували для виробництва 8-24-0. Результати підтвердили мою здогадку: Водорозчинний фосфор — 54-56%, при нормі в 61%, а Загальний фосфор — 61.5-62%.

 

Результати тестів 8-24-0 та MAP 12-61-0 мають дуже добру кореляцію, що підтверджує мою теорію та якість виконання тестів.

 

Висновок: екстракційний MAP 12-61-0 містить в собі такі форми фосфору: ортоформа 85-90% та поліформа 10-15% (піро, триполі та вищі фосфати). Ось такий неочікуваний бонус для поціновувачів поліформи.

 

За фактом, в цьому немає нічого дивного, тому як екстракційний MAP виробляється методом амонізації екстракційної фосфорної кислоти (а вона містить в собі різні форми фосфатів, авжеж більшість є в ортоформі, якщо врахувати концентрацію P2O5).

 

Ось тут й є головна відмінність від ортофосфорної кислоти (PA75, PA85), яка виробляється “гарячим” методом — окислення Жовтого Фосфору, про який я писав раніше. В такій кислоті ортоформа має майже 99% відсотків. MKP виробляється саме з такої кислоти.

 

Все що є вироблене методами екстракції з мінеральної сировини зазвичай має не однорідну форму, а форму суміші подібних речовин.

 

Ще раз — подяка Інститут екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя за бездоганно проведені аналізи.

 

Інфоіндустрія за матеріалами facebook.com

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry