Іспанський рудий слимак Arion lusitanicus – небезпечний інвазивний вид

Вперше шкідник з’явився на заході України у 2007 році. Інвазивний вид, що поводить себе досить агресивно і загрожує нам втратою врожаю та значними економічними збитками.

У рудого слимака є дві назви: іспанський та іберійський.

Європою слимак поширюється з початку 70-их років і у всіх європейських країнах цей слимак занесений до переліку карантинних видів, а в Україні жодної офіційної позиції влади немає.

Щоб переконатися у масштабах проблеми достатньо зайти у групу UkrBIN, де протягом тижня науковці на волонтерських засадах збирають інформацію про поширення рудого в межах України.

Організаторами ініціативи #ЗупиниРудого є Микола Юнаков – керівник та співзасновник Національної Мережі з Біорізноманіття (UkrBIN), к.б.н., ентомолог, н.с. Зоологічного Музею Університету Ослота аспірантка Університету Вермонту (США), екологиня, і також учасниця проекту UkrBIN Марина Голівець.

UkrBIN – це єдина в Україні платформа для накопичення та обміну даними з біорізноманіття у режимі вільного доступу. UkrBIN – унікальна українська мережа, користуватись якою можуть не тільки спеціалісти, а й просто зацікавлені у визначенні виду. Статистична інформація мережі надає змогуоцінити реальну картину присутності чи відсутності того чи іншого виду тварин та рослин.

Керівник та співзасновник Національної Мережі з Біорізноманіття(UkrBIN), к.б.н., ентомолог, н.с. Зоологічного Музею Університету Осло, Микола Юнаков розповів про #ЗупиниРудого  спеціально для Інфоіндустрії.

Якщо і Ви зустріли Рудого та бажаєте приєднатись до проекту від вас потрібна певна інформація:

–         фото слимака;

–         обов’язково потрібно вказати точне місце: населений пункт, вулиця і бажано координати;

–         дата фотографування.

Встановити її достовірність і зробити детальний аналіз ситуації можна тільки за наявності цієї інформації.

Візуальні докази є найдієвішим засобом впливу на прийняття будь-яких рішень, адже сотні українців (переважно з західних регіонів) постять фото рудого іспанського слимака Arion lusitanicus.

Люди розповідають про проблеми, які створює слимак. А їсть слимак не перебираючи- поїдає квіти та рослини, переважно овочі, може за кілька годин зжерти кабочок, який більший за нього разів в десять, залізає в підвали до консервації. Слимак ще й виступає переносником гельмінтів

Завдяки спостреженням кожен може самостійно оцінити масштаби проблеми й можливі загрози для інших регіонів України. У той же час, ситуація в західних областях є критичною, слимак там хазяйнує протягом десяти років і вирішити миттєво ніхто її не може. Там їх рахують відрами.

Тисячі людей витрачають на цього слимака час, гроші та нерви, безуспішно борючись з шкідником і втрати (в тому числі і економічні) – очевидні.

Науковці команди UkrBIN думають що робити далі і що рекомендувати людям, активно працютьнад розробкою методу боротьби з іспанським слимаком.

Процес значно прискорився, якби було фінансування та розуміння з боку держави необхідності біологічної-екологічної науки в Україні.

Поки ж все тримається на людській ініціативі, дані збираються, щоб мати вплив на прийняття рішень на місцевому рівні і вище

«Якщо Вам небайдужа доля рідної природи, будь ласка, долучайтеся до нашого проекту і допомагайте збирати дані!» – закликає команда борців з рудим слимаком.

Поточна ситуація, щодо поширення рудого іспанського слимака на карті України виглядає не так страшно, але все тільки починається. Зараз поширенню та розмноженню слимаків сприяють погодні умови для слимаків, що люблять тепло й вологу.Найбільша кількість шкідників в західних областях, але важливо усвідомлювати, що під загрозою набагато більша територія. Слимак може розселитись всюди, дедостатньовологи – у Києві вже його вдосталь, зафіксовані випадки і у Вінницькій, Рівненській, Волинській областях. Окремі особини визначені на сході та півдні – Харків і Первомайськ Миколаївської області .

Як же боротись з іспанським рудим – більш детально розповів Микола Юнаков.

У Швеції розроблено методику боротьби з іспанським слимаком Arion lusitanicus, яка пройшла незалежну перевірку. Рекомендують використовувати препарат Ferramol. Набільшефектива норма витрат – 5 g/m² на весні та початку літа.

Щоб знищити яйця радять літом використати хижих жуків турунів Pterostichus melanarius. Також слимаків з радістю поїдають свійські птахи та їжаки. Слимаки не їдять жорстко опушені рослини (фацілію, огіркову траву, рудбекію та інші)Краще підтримувати в себе максимальне різноманіття ніж перетворити свою ділянку на засолену пустелю.

Спільними зусиллями було розроблено «План дій з контролю іспанського слимака на рівні територіальних громад на 2018-1019 роки».

Але, як-не-як, найкращий захист – це профілактика.

Варто утриматись від використання компосту і мульчі із інших рослин. Вони лише створюватимуть сприятливіші умови для іспанського слимака.

Потрібно максимально очистити ділянку від потенційних схованок для слимаків.

Головне – бути уважним до посадкового матеріалу та субстрату, адже саме так рудий вперше перетнув кордон України. Обстеження придбаного субстрату, розсади чи садженців займе зовсім не багато часу, а основне – не доведеться потім страждати.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Юлія Терпеньова

аналітик ІА “Інфоіндустрія”

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry