Короткострокове вимерзання озимих не мало критичних наслідків

Аналітична довідка про агрометеорологічні умови та стан посівів в Україні на 1 січня 2021 року надала Національна Академія Аграрних наук.

Третя декада грудня в Україні характеризувалася нестійкою за температурним режимом, з опадами, ожеледицею та туманами, погодою.

Майже на всій території країни середня температура повітря була вищою за норму на 2-8 °С і становила 0,5-5,8 °С тепла, лише на сході та півдні  в окремі дні вона була близькою до норми  і становила від мінус 2,2 до плюс 1,7 °С.

Максимальна температура повітря підвищувалася до 0,8-11,0 °С тепла, мінімальна – знижувалася до 2-5 °С морозу.

Сніговий покрив на посівах озимих культур на більшості площ відсутній. Глибокого промерзання ґрунту не зафіксовано, а температура грунту на глибині залягання вузла кущіння пшениці озимої не опускалась нижче мінус 3 °С, що значно вище критичної температури вимерзання.

Протягом останньої декади грудня спостерігалися опади у вигляді снігу, дощу зі снігом або замерзаючого дощу. У Київській області опадів випало 17,2 мм, у Львівській – 16,7 мм, у Житомирській – 4 мм, які суттєво поповнили запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту.

За інформацією ДУ Інститут зернових культур НААН кількість опадів за ІІІ декаду грудня в Дніпропетровській області становила 27 мм (180 % декадної норми). Середня декадна відносна вологість повітря виявилась високою і була 65–89 %.

За даними Інституту зрошуваного землеробства НААН опади, що випали в останні дні грудня, зволожили лише верхній (0-5 см) шар ґрунту і суттєво не вплинули на поповнення запасів вологи у ґрунті. Зволоження орного шару грунту (0-20 см) на більшій частині території Херсонської області залишилось на досить низькому рівні – 20-56 мм залежно від попередника.

У результаті випадання дощу у середині третьої декади грудня на замерзлий ґрунт при мінусовій температурі повітря (мінус 3-5 °С) у деяких регіонах спостерігалося обмерзання листково-стеблової маси рослин та утворення льодової кірки товщиною 1–2 см, тривалість залягання якої не перевищувала 2-х діб. При настанні позитивних середньодобових температур повітря відбулося стрімке відтавання надземної маси рослин і руйнування льодової кірки. Для рослин озимих зернових культур таке короткочасне аномальне природне явище не мало негативних наслідків.

 

Інфоіндустрія

 

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry