Кукурудзяний (стебловий) метелик : контроль та заходи захисту

Поради Держпродспоживслужби щодо шкідника

За даними проведеного моніторингу спеціалістами головних управлінь Держпродспоживслужби в областях на разі у посівах сільськогосподарських культур відмічено збільшення активності ряду шкідників, серед яких кукурудзяний (стебловий) метелик (Ostrinia nubilalis Hb.) – один з найнебезпечніших шкодочинних організмів на посівах кукурудзи.

В першу чергу поширенню кукурудзяного стеблового метелика сприяє наявність великої кормової бази, адже в Україні на даний час посіви кукурудзи становлять понад 4 млн га. Шкідник щорічно завдає відчутної шкоди господарствам у всіх зонах вирощування культури. При цьому значно знижується кількість та якість вирощеної продукції. Наразі у Лісостепу та Поліссі проходить яйцекладка шкідника, в Степу відродження та живлення гусениць.

Після того, як шкідник потрапив в рослину, контролювати його стає практично неможливо. Крім цього, заселення кукурудзи фітофагом сприяє появі на її рослинах фітопатогенів: у місці пошкоджень часто розвивається фузаріоз, пухирчаста сажка, та цвіль качана. Уражене хворобами зерно стає некондиційним, оскільки в ньому накопичуються мікотоксини. Вживання мікотоксинів в продуктах переробки може призвести до гострого отруєння або мати довгостроковий негативний вплив на здоров’я тварин, птахів та людей. В Україні засмічення зерна кукурудзи мікотоксинами є однією з дуже гострих проблем.

Для збереження урожаю кукурудзи спеціалістам господарств усіх форм власності рекомендуємо проводити постійний моніторинг посівів кукурудзи та при виявленні стеблового метелика, застосувати:

Біологічний захист. На кукурудзяному метелику паразитує понад 50 ентомофагів, які регулюють чисельність кукурудзяного стеблевого метелика. Серед них найбільше значення мають яйцеїд Trichogramma evanescens Westw та Trichogramma pintoi Voegele. Ефективність трихограми залежить від погодних умов, біологічних показників комахи, чіткого дотримання регламентів, методики та технології застосування трихограми на конкретному полі. Перевагою є те, що випуск даного ентомофага не спричиняє забруднення довкілля і продукції, а впровадження біологічного методу захисту, являє собою найбільш радикальний шлях до оздоровлення екологічної ситуації.

В системі Держпродспоживслужби на сьогодні діють 3 обласні фітосанітарні лабораторії в Кіровоградській, Полтавській та Чернівецькій областях на базі яких працюють відділи біологічного методу захисту рослин, які займаються вирощуванням, зберіганням та реалізацією ентомофага трихограми.

Хімічний захист. При виявленні гусениць шкідника за чисельності 1-2 екз/рослину або 6-8% заселених рослин у фазах «6-8 листків – викидання волоті» необхідно проводити обприскування посівів інсектицидами з відповідними нормами внесення: згідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

Ефект від використання інсектицидів залежить від точного визначення строків обробок. Найвищий він, коли препарати вносять під час проникнення перших гусениць у стебла, тобто через два-три тижні після початку льоту метелика або під час масового його льоту. Цей строк доцільно встановлювати за допомогою феромонних пасток або світлопасток. Занадто рання обробка інсектицидами неефективна. Обприскування краще здійснювати у вечірні години, коли рослини кукурудзи гнучкіші. Також, підбираючи препарат, суб’єктам господарювання потрібно звернути увагу на такі характеристики препаратів, як тривалість захисної дії, персистентність та безпека для корисної ентомофауни. Останні виконують «важливу місію»: стримують розвиток шкідників, особливо сисних, які є переносниками вірусних захворювань.

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry