Липневий прогноз фітосанітарного стану на заході країни

За даними управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, високий  температурний режим в липні прискорюватиме розвиток фітофагів, збільшуватиме шкідливість окремих комах, зокрема сисних, листогризучих та плодопошкоджуючих видів. Інтенсивний розвиток хвороб у посівах технічних, овочевих культур та у плодових насадженнях ймовірний за наявності краплинної вологи.

В липні очікується підвищений рівень чисельності та осередкової шкідливості листогризучих совок (гамми, капустяної, С-чорної, конюшинової, люцернової, інших видів).

 Сприятливими умовами для розвитку гусениць підгризаючих совок (озима, оклична та совка іпсилон) будуть температура 20-27°С та відносна вологість повітря 70-95%. Відбуватиметься заляльковування гусениць, яке за помірної зволоженості повітря триватиме 11-14 днів. Можливе утворення осередків високої чисельності гусениць (ЕПШ у буряках – 1-2, інших просапних – 3-8 екз. на кв.м).

 Хлібні клопи доживлюватимуться у незібраних посівах озимих та ярих зернових колосових культур, під валками скошених хлібів, на диких злаках, після чого відлітатимуть до місць зимівлі. У дозріваючих хлібах шкодитимуть сиснi фітофаги – злакова попелиця та пшеничний трипс. Личинки трипсів закінчивши розвиток, опускатимуться в ґрунт на зимівлю. У злакових бур’янах та колосках ярих зернових культур розвиватимуться літні покоління злакових мух (шведської). Личинки хлібної п’явиці завершуватимуть свій розвиток, заляльковуючись в ґрунті.

 За сприятливих погодних умов на колосі триватиме розвиток фузаріозу, септоріозу, гельмінтоспоріозу, альтернаріозу та оливкової плісені.
У липні в посівах кукурудзи триватиме літ стеблового (кукурудзяного) метелика, відкладання яєць, виплодження та живлення гусениць. В разі помірно теплої, вологої погоди (18-30°С та вологість понад 70%) відбуватиметься нормальна життєдіяльність всіх стадій фітофага та формування осередків високої чисельності та шкідливості гусениць. Зниження відносної вологості й аномально високі температури повітря зумовлять часткову або повну загибель яйцекладок та гусениць молодших віків.

 За умов сухої, жаркої погоди липня в посівах сої шкодитимуть клопи, павутинний кліщ, трипси, попелиця, гусениці листогризучих совок. В деяких районах області (Снятинський район) можлива поява осередків шкідливості метеликів чортополохівки. Підвищена вологість повітря скрізь сприятиме поширенню аскохітозу, пероноспорозу, церкоспорозу, бактеріальних хвороб.

У посівах соняшника наростатиме чисельність сисних комах: попелиці, клопів, трипсів, цикадок, пошкодження яких може призвести до некрозу тканин, зниженню якості врожаю. Вогнищами спостерігатиметься пошкодження рослин гусеницями підгризаючих і листогризучих совок. Тепла погода з частими дощами і рясними росами сприятиме розвитку та поширенню гнилей, пероноспорозу, фомозу, іржі, септоріозу.

У плантаціях картоплі, томатів, інших пасльонових культур шкодитимуть жуки і личинки колорадського жука другого покоління, відбуватиметься спарювання та відкладання яєць. За умов жаркої погоди липня розвиток всіх стадій фітофага прискорюватиметься, відповідно зросте шкідливість жука у посівах середніх і пізніх сортів картоплі. Капусту скрізь пошкоджуватимуть гусениці капустяної совки, біланів, молі та попелиця.

У плодових насадженнях розвиватиметься друге покоління яблуневої плодожерки, гусениці якої пошкоджуватимуть плоди яблуні середніх та пізніх сортів та продовжуватиметься розвиток І-го покоління фітофага. Значної шкоди яблунева плодожерка завдаватиме передусім незахищеним садам.
Скрізь у зерняткових і кісточкових садах наростатиме чисельність сисних шкідників (попелиць, кліщів, медяниці, щитівок), які висмоктуючи соки, виснажуватимуть дерева і знижуватимуть врожай. У липні відбуватиметься літ і відкладання яєць метеликами яблуневої горностаєвої молі та розанової листокрутки.
Посушлива жарка погода сприятиме розвитку борошнистої роси, передусім на сприйнятливих сортах. Масовий розвиток парші яблуні й груші, моніліозу, клястероспоріозу, кокомікозу, кучерявості листків персика відбуватиметься за теплої погоди з частими дощами та росами.

Інфоіндустрія за матеріалами vetif.gov.ua

Читайте нас у Telegram

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry