10.07.2025
Аналітики EastFruit звертають увагу на стрімке зростання закупівельних цін на малину для заморозки в двох найбільших країнах-експортерах цього продукту – в Україні та Сербії. При цьому величезна різниця в цінах між країнами зберігається, гарантуючи значно кращу конкурентну позицію для України в сезоні 2025/26.
Згідно з ціновим моніторингом EastFruit, станом на 4 липня 2025 року закупівельні ціни на заморожену малину в Україні сягнули 85-95 гривень за кілограм, або 1,7-1,9 євро/кг. Таким чином, всього за десять днів ціни буквально злетіли: мінімальна – на 70%, максимальна — на 36%, а середня піднялася на 55%, сягнувши 92 гривень, або 1,84 євро. Як бачимо, найбільш суттєвим було зростання цін на найдешевшу малину, що вказує, з одного боку, на проблеми із закупівлею сировини, а з іншого – на доволі високі ціни на ринку малини категорії «гріс».
А тепер порівняємо з динамікою закупівельних цін на малину в Сербії, де ще 10 днів тому фермери були страшно незадоволені закупівельною ціною в 2,6 євро за кг. Станом на 4 липня середня закупівельна ціна на малину в Сербії в окремих регіонах злетіла вже до неймовірних 5,20 євро за кілограм! Середня ціна, при цьому, складає зараз 3,85-4,00 євро за кг.
Це означає, що на даний момент фермери Сербії отримують за свою малину вже в 2,8 рази більше, ніж фермери України. Правда, більшість заморозчиків Сербії оплачують лише половину ціни після приймання малини, а решту обіцяють погасити до кінця поточного року, що підтверджує складний фінансовий стан переробників малини в цій країні.
Схоже що ситуація на ринку малини Сербії нагадує цінову паніку. Адже за умови купівлі сировини по 5,2 євро, продавати її потрібно буде не дешевше 6,7 євро за кг лише щоб перекрити витрати на заморозку, сортування, упаковку, тощо. Відзначимо, що подібної ціни на заморожену малину на світовому ринку раніше ніколи не було. Звичайно, враховуючи середні ціни на рівні 4 євро/кг, рівень беззбитковості буде близьким до 5,5 євро за кг. Такий рівень цін вже відмічався на ринку, але відразу після цього наступив справжній ціновий крах, що призвело до величезних фінансових проблем в галузі заморозки фруктів та ягід.
За словами Андрія Ярмака, економіста інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), подібна цінова різниця створює значні загрози для сталості світового лідера сегменту замороженої малини, яким до останнього часу лишалася Сербія.
«Цінові цикли на глобальному ринку малини повторюються в середньому кожні 4-5 років, і зумовлені еластичністю попиту на заморожену малину. Простими словами, якщо малина коштує занадто дорого, то значну частину малини в рецептурах продуктів харчування, таких як смузі, йогурти, кондитерські та хлібопекарські вироби, напої, тощо, можна замінити іншими фруктами чи ягодами», – пояснює Андрій Ярмак.
Крім того, експерт звертає увагу на ситуацію з курсом євро до долара. «Значні обсяги експорту малини з Сербії були за межами Єврозони, в тому числі в США, Канаді та інших країнах, де розрахунки велися в доларах США. Враховуючи стрімке знецінення долара до євро протягом останніх тижнів, 5,5 євро зараз – це 6,5 долара США за кг малини, і це лише собівартість без вартості доставки. Отже, продати настільки дорогу малину може бути непросто», – говорить Андрій Ярмак.
Отже, існує загроза що ціни на заморожену малину, які зараз буквально «летять» вгору, можуть почати знижуватися вже в січні 2026 року, після затвердження нових рецептур виробниками харчових продуктів на 2026 рік.
З іншого боку, в будь-якому разі, українські заморозчики зможуть успішно конкурувати з сербськими на світовому ринку, навіть якщо ціни на основну сировину, яка надходить на українські підприємства в другій половині серпня, дещо зростуть.
Експерти ринку не виключають, що ціни на ремонтантні сорти малини в Україні можуть сягнути 100-120 гривень (2,0-2,4 євро). І ця ціна все-ще буде значно конкурентнішою, ніж 4,0-5,2 євро обіцяних фермерам Сербії.
В Україні найвищі ціни на малину (1,7-1,9 євро) відзначаються у Львівський області, у той час як у Вінницькій та Хмельницькій областях ціни ближчі до мінімального рівня Львівщини – 1,7 євро. В Сербії Приєпольє та Валєво тримають стабільні 5,13-5,30 євро, тоді як у Міросальці-Арільє ціни сягають 3,85-4,00 євро за кг.
Але Україні ще потрібно зібрати і заморозити ремонтантну малину, чому може завадити багато чого: погода, агресія рф і постійні бомбардування цивільної інфраструктури та інші непередбачувані фактори. Поки що зрозуміло лише одне – малини в Сербії мало, Україна ще не почала основний сезон переробки, а світові ціни на заморожену малину продовжують зростати.
Читайте нас у TelegramПов’язані теми: