МВФ передбачає дуже суттєве зниження обсягу експорту українського збіжжя до 2024 року

Україна може втрачати через це до 800 млн доларів щомісяця.

Міжнародний валютний фонд очікує скорочення експорту зерна з України через невисокі врожаї та заміновані поля. За оцінками установи, можливі перебої із «зерновим коридором», а також імпортні обмеження в ЄС на українські продукти загрожують країні втратою до 800 млн доларів щомісяця. Про це йшлося в оприлюдненому документі МВФ за підсумками першого перегляду програми розширеного фінансування (EFF) для України, передає Rail.insider із посиланням на Укрінформ.

«Подальші перебої в торгівлі вплинуть на зростання ВВП та експорт, залежно від їхнього масштабу й тривалості. Вже очікується, що обсяги експорту зерна скоротяться через зменшення запасів та зборів урожаю, але, за оцінками НБУ, припинення «зернового коридору» призведе до додаткових недоотриманих експортних надходжень у розмірі 290 млн доларів на місяць», — зазначається в документі.

При цьому, за даними МВФ, загальний експорт сільгосппродукції становив приблизно 2 млрд доларів на місяць з початку цього року.

За оцінкою МВФ, у разі подальших імпортних обмежень, введених окремими країнами ЄС, переорієнтація торгівлі буде ускладнена навіть за збереження можливості транзиту. Таким чином негативний вплив на експорт зернових та незернових продуктів становитиме приблизно 170 млн доларів щомісяця до середини вересня та зростатиме далі до 270 млн доларів на місяць — якщо обмеження діятиме, коли почне надходити новий врожай.

Крім того, є ризики, пов’язані з необхідністю додаткових сховищ або транспортних потужностей, які перебувають поза контролем України, зауважили у Фонді.

«Якщо заборони на імпорт буде подовжено, а зерновий коридор буде порушений, комплексний ефект із відповідними логістичними проблемами може призвести до того, що втрати перевищать 800 млн доларів на місяць», — заявили у МВФ.

Тому пріоритетом у найближчій перспективі є зміцнення та диверсифікація каналів торгівлі, тоді як довгострокове відновлення потребуватиме розв’язання проблеми розмінування сільгоспугідь.

Будь-які затяжні перебої в торгівлі стануть важким тягарем для аграріїв, зазначається в документі. Майже 90% із них зазнали втрат у 2022 році, хоча це й було компенсовано програмою доступних кредитів. Натомість відновлення в найближчій перспективі малоймовірне через менші врожаї у 2022–2023 роках. Через це очікується, що обсяг експорту українського зерна скоротиться до 2024 року до 60% від довоєнного рівня.

У Мінагрополітики України у зв’язку з цим зазначили, що аграрії впораються з перебоями, скоротивши посівні площі ще на 20–30%. Крім того, прискориться перехід на інші культури, зокрема ріпак, сою та соняшник. Натомість фермерам може знадобитися більше фінансової підтримки.

У довгостроковій перспективі відновлення також залежатиме від трудомістких зусиль із розмінування, оскільки приблизно 2,5 млн га сільськогосподарських угідь підлягають перевірці та очищенню.

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry