На Україну чекає азотний голод

Наразі, всі три заводи-виробники селітри працюють максимум на 50% потужності. Це спричинено високою ціною сировини (природнього газу) на фоні низького попиту серед аграріїв в листопаді та грудні.

В планах виробництва на грудень 2021 року аміачної селітри менше 90 тис. тонн, при тому, що імпорт склав в листопаді тільки 80 тис. тонн. Це означає, що на ринок в місяць поступає не більше 170-180 тис. тонн (в минулі роки цей показник складав 220-250 тис. тонн). Хоча в січні 2022 року заводи мають збільшити потужність, але нестача аміачної селітри вже на початку сезону буде більше ніж 25%.

З урахуванням незначних запасів товарної продукції та великого обсягу проданої продукції наперед (агрохолдингам), слід очікувати фізичний дефіцит продукту на рівні не меншому за 35-40%. Більшість трейдерів покладають провину на аграріїв, які в умовах зростання ціни добрив не купували їх, та були впевнені, що куплять пізніше.

В результаті, і виробники і трейдери витратили всі оборотні кошти та зробили, так звані, «страхові» угоди – для постійних клієнтів. Тобто, вільного продукту на ринку може просто не бути. Імпортери не мають достатньо власних коштів, щоб купити на січень азотні, а у закордонних постачальників закінчились вільні обсяги, адже, в умовах стрімко зростаючих цін на добрива багато країн обмежила експорт добрив, а хтось взагалі заборонив.

Інфоіндустрія