Науковець розказав, як підвищити продуктивність пшениці

120 млн т азоту у світі використовується як добрива, з них 60% – у виробництві зерна. При цьому ефективність використання азоту, за даними FAO у 2016 році, не перевищує 33%. На певному етапі пшениця припиняє реагувати на підвищення норм азоту.

Найбільший урожай пшениці в Україні отримали у 2009 році – 13,2 т зі 136 га, це був сорт “Фаворитка”. Останніми роками рівень рентабельності вирощування пшениці скоротився майже до нуля. Про це розказав Віктор Швартау, завідувач відділу фізіології живлення рослин Інституту фізіології і генетики рослин НАН України, під час VIII Київського агрохімічного форуму.

Головним чинником для підвищення урожайності пшениці є ефективність використання азоту. А основою для ефективного використання елементів живлення є кислотність ґрунту. Вузьке місце – це завжди фосфор, є лише вузький інтервал рН, в якому засвоєння цього елементу найбільш продуктивне. При переході в іншу зону рН, відбувається різка зміна ефективності, не лише фосфору, а й інших елементів.

Головним трендом високої продуктивності зернових є азот. “Ми звикли до того, що це головне, це головні кошти, і фактично нічого іншого в системі живлення України не розглядається через економічні чинники”. Проте сучасні короткостеблові сорті пшениці нечутливі до зростання доз мінеральних добрив. “Це не потрапляє у підручники. І до цього часу ми намагаємося підвищувати продуктивність зернових колосових нарощуванням доз азоту. Це шлях в нікуди”, – наголосив вчений.

Швартау розповів про відмінності у прояві фізіологічної активності нітрату та амонію. “Коли ми вносимо нітрат, то корінець намагається рухатися за нітратом, тобто нітрат сприяє розвитку кореневої системи. Дія амонію дуже близька активності рослини за умови дефіциту фосфору. В ідеалі потрібно закласти катіон амонію на глибину, де коренева система знаходиться у генеративний період розвитку. А щодо нітрату – стартові дози азоту ранньовесняні”.

Поділ дози азоту та розміщення у зоні нижньої межи кореневої системи – шлях до високого врожаю. Також науковець додав, що дефіцит азоту посилюється за нестачі фосфору, міді, бору, марганцю та заліза.

 

ІА “Інфоіндустрія”

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry