Несплачене роялті: як і чому селекціонери втрачають кошти на розвиток науки

Відрахування роялті та наведення ладу у цій царині досі є однім із болючих для  вітчизняних селекціонерів та виробників насіння. Державні органи не надто горять брати це питання на контроль, а тим часом кошти, які могли б піти на розвиток науки, даремно витрачаються.

Напередодні осіннього посівного сезону збору і аналізу підсумків сезону-2018 усі учасники ринку вкотре повертаються до питання, що вітчизняна селекція, і насіння вітчизняного виробництва гарне, проте потрібно виробляти його таким чином, аби всі отримували більші прибутки та ресурси на оновлення наукової бази. Тому питання відрахування та подальшого використання роялті є настільки важливим. Проте поки що ця тема викликає у виробників більше запитань, аніж відповідей.

У світовій практиці роялті (англ. royalties) – це плата за право використання інтелектуальної власності або патенту іншої особи для отримання прибутку, тобто плата за використання сортів рослин. Роялті можна представити як певний вид платежів, які сплачуються власнику інтелектуальної власності (ліцензіару) покупцем прав на використання таких об’єктів (ліцензіатом) протягом дії ліцензійної угоди у вигляді відсотків від суми обсягів продажу чи від суми прибутку. Отже, отримання роялті повинно бути оформлено ліцензійним договором, відповідаючи нормам чинного законодавства.

Втім, в Україні із питаннями роялті лад і досі не наведено. Законом України «Про насіння і садивний матеріал» встановлено, що суб’єкти насінництва мають право розмножувати, заготовляти і використовувати насіння і садивний матеріал сортів рослин (клонів, ліній, гібридів) виключно з дозволу відповідного власника патенту на використання сорту. Є питання із здійсненням платежів і в частині використання насіння для власних потреб в Україні. В європейських країнах з так званого насіння «для власних потреб» сплачуються обов’язкові платежі власнику сорту, в Україні – фактично немає.

Інфоіндустрія

за матеріалами agravery.com

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry