Підготовка насіння до сівби

Правильна підготовка насіння до сівби має велике значення для підвищення врожайності сільськогосподарських культур. Вона включає такі основні прийоми: очищення, сушіння, сортування, калібрування, протруювання, дражування, повітряно-теплове обігрівання та інші, залежно від культури й стану насіння. Зерно, що надходить на тік після обмолоту, містить багато домішок. Щоб зберегти високі якості насіння важливо відразу після обмолоту очистити його від зелених частин рослин, більш вологого насіння бур’янів, полови, грудочок землі, пошкодженого насіння основної культури. Тому проводять первинне очищення посівного матеріалу, при цьому знижується на 1 -3% вологість насіння.

Якщо вологість насіння після очищення залишається вищою за норми стандарту, то його обов’язково підсушують в сушарках або активним вентилюванням.

Після сушіння здійснюють вторинну очистку насіння. При цьому від насіння основної культури відділяється дрібне, щупле, легке насіння з низькими посівними якостями. Такого насіння у врожаї в середньому 20-30%, Сортування дає можливість відібрати для сівби вирівняне, ваговите насіння. Таке насіння має великий зародок, містить багато поживних речовин, швидко проростає і дає дружні сходи, здатні краще засвоювати поживні речовини і воду.

Очищення і сортування насіння проводять за такими його ознаками, як розмір, маса, форма, парусність, особливості поверхні, наявність придатків. Легкі домішки з насіння видаляються повітряним потоком. Дрібне насіння основної культури і насіння бур’янів виділяють за допомогою решіт і трієрів. Очищення і сортування проводять на зерноочисних машинах різних марок.

При підготовці до сівби насіння кукурудзи, цукрових буряків, соняшнику тощо культур, застосовують калібрування, тобто сортування на окремі фракції, вирівняні за величиною і формою насіння. Цей захід необхідний для точного висіву, що зменшує затрати праці на догляд, заощаджує насіння, рослини розвиваються рівномірніше, підвищується урожай.

Очищене та відсортоване насіння засипають на зберігання в сухі з доброю вентиляцією зерносховища. Для кожної культури і сорту треба мати ізольовані засіки. Перед засипкою насіння зерносховище дезінфікують. Добазове та базове насіння зберігають в мішках з етикетками де вказані результати аналізу.

Насіння в період зберігання продовжує жити, дихає і чим кращі умови, тим довше воно зберігає високі посівні якості. Тому під час зберігання насіння проводять нагляд за вологістю, температурою, кольором і запахом, появою шкідників і при потребі вживають відповідних заходів.

Перед сівбою насінний матеріал обов’язково знезаражують проти грибкових та бактеріальних хвороб. Для цього використовують такі препарати, як байтан, вітавакс, байлетон, фундозол тощо, з розрахунку 150-300 г на 1 ц насіння.

Застосовують різні способи протруювання – сухе, напівсухе, мокре і термічне знезараження насіння. Непротруєне насіння висіювати забороняється.

Перед сівбою насіння обробляють мікроелементами і бактеріальними препаратами, стимуляторами росту. Щоб протруєне насіння не поїдалось птахами, до нього додають репеленти-барвники, які відлякують птахів.

Одним із способів передпосівної підготовки насіння є дражування, під час якого на насінні утворюється спеціальна оболонка, яка поліпшує форму і поверхню насіння і сприяє рівномірному висіванню його. До складу оболонки входять: мінеральні поживні суміші, мікродобрива, пестициди, ретарданти залежно від потреби і змішуваності. Дражують насіння буряків, моркви, огірків та інших культур.

Для підвищення енергії проростання і схожості насіння застосовують повітряно- теплове обігрівання. В сонячну теплу погоду на відкритих площадках його проводять протягом 5-7 днів.

Зерно зернових бобових культур перед висіванням інокулюють – обробляють бактеріальними добривами, які містять азотофіксуючі бактерії.

У стадії вивчення підготовки насіння є ще багато інших прийомів, таких як: інкрустація, скарифікація, шліфування, стимуляція проростання насіння з допомогою електричних імпульсів високої напруги, ультразвуку, магнітного поля та іонізуючого випромінювання.

Інфоіндустрія

за матеріалами consumer.gov.ua

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry