Податкове навантаження та високий рівень корупції залишаються найбільшими перешкодами для бізнесу в Україні – опитування

Результати Індексу настроїв малого бізнесу, який вже третій рік поспіль проводить Європейська Бізнес Асоціація у межах проєкту Unlimit Ukraine, показали зростання оптимістичних поглядів серед українських підприємців. Так, показник Індексу піднявся до 3 балів з 5-ти можливих, порівняно з 2,7 балами минулого року, та нарешті вийшов з негативної площини. Дослідження проводилось з 29 жовтня по 18 грудня 2019 року, у ньому взяли участь 632 власники і директори малого бізнесу усіх сфер діяльності.

Cпостерігається позитивну динаміка, порівнюючи з результатами попередніх років. Кількість задоволених поточним станом справ у бізнесі суттєво зросла – від минулорічних 31,6% до теперішніх 42%. До того ж, зменшилась кількість тих, кого не влаштовує поточна економічна ситуація – 29,2% проти 38,4% у минулому році. Про це повідомляє ІА «Інфоіндустрія» з посиланням на прес-службу Європейської Бізнес Асоціації.

На 10% зросла кількість підприємців, які очікують покращення стану справ у бізнесі у порівнянні з минулим роком – 58,7% проти 47,4%. Майже половина підприємців планують збільшувати кількість найманих працівників – 40,8% планують наймати нових людей, а тільки 9,6% – скорочувати. До того ж, 44,6% планують збільшувати рівень заробітної плати своїм робітникам. За останній рік різко зросла задоволеність підприємців своїм рівнем прибутків – майже в півтора рази. Минулого року тільки 27% респондентів влаштовував їхній прибуток, а зараз таких нараховується 40,7%. Проте, варто зазначити, що переважна більшість (59,3%) все ж хотіли б заробляти більше.

Водночас, на думку 69,1% опитаних, економічна ситуація все ще є несприятливою для ведення бізнесу. Хоч число незадоволених і зменшилося на 3% (у 2018 році було 72,2%), кількість підприємців скептичних до наявних в країні економічних умов залишається досить великою. Так, найбільшими перешкодами для бізнесу були названі податкове навантаження (49,6%) та високий рівень корупції (46%). Слід відмітити, що незадовільність цими двома факторами зменшилася у порівнянні з 2018 роком (56,4% і 51,9% відповідно). Також підприємці стали менше перейматися проблемами інфляції, нестачі кваліфікованих кадрів та Війни на Сході. Водночас, зросло занепокоєння з приводу складності адміністрування податків та тиску з боку судових та контролюючих органів.

Саме через порушення податкового регулювання, 35,1% підприємців були оштрафовані за останні 3 роки. Більшість (33,1%) просто запізнилась зі сплатою податків, а 10,8% зробили помилки при оформленні звітності. Однак, причиною такої ситуації, за даними респондентів, часто є неясність процедур та необізнаність підприємців у змінах в оподаткуванні. Крім того, майже 10% опитаних поскаржилися на неправомірність рішень контролюючих органів при податкових перевірках.

Ольга Таранова, бізнес-лідер «Платформа» компанії ЛІГА:ЗАКОН, відзначила, що понад третина підприємців сплачували штрафи протягом останніх 3 років. Більшість з них – через неточності податкового законодавства, нестачу роз’яснень, бюрократизацію процесів чи технічні проблеми. «За більшістю штрафів стоять не злісні порушники закону, а молоді підприємці, зосереджені на розвитку свого бізнесу, які не хочуть розбиратися у законодавчих вимогах та пам’ятати про дати сплати податків. Ми підтримуємо Індекс настроїв малого бізнесу, щоб виявляти ті прогалини, де ми можемо допомогти. Впевнена, що більшість поточних проблем зникнуть з появою легких технологічних рішень, які пропонує український IT-ринок», – прокоментувала Таранова.

Не дивно, що якби в підприємців була можливість на користь свого бізнесу  змінити один фактор, що впливає на економіку країни, більшість з них (29,8%) змінили б податкове законодавство. Пріоритетними завданнями в цьому напрямі були б спрощення податкових процедур та зниження рівня податків. А ідею дерегуляції підтримали 8,5% опитаних, які хочуть спрощення умов для ведення бізнесу та розвитку цифрових технологій у секторі державних послуг.

Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації, додала, що кожного року все більше власників малого та середнього бізнесу долучаються до участі в опитуванні. «Приємно бачити, що серед представників бізнесу переважають позитивні настрої. Попри те, що негативу стало менше, малий бізнес все ще скаржиться на проблеми, які стосуються сфери державного регулювання. Звичайно, довіру між державою та бізнесом не можна побудувати в один момент, це можна зробити тільки шляхом формування довгострокового позитивного досвіду у відносинах між двома сторонами. І ми в Асоціації раді сприяти зміцненню такого діалогу», – відзначила Дерев’янко.

ІНДЕКС НАСТРОЇВ МАЛОГО БІЗНЕСУ − проводиться Європейською Бізнес Асоціацією з 2018 року у межах проекту Unlimit Ukraine. Партнери проекту у цьому році: компанія ЛІГА:ЗАКОН, 28Quadrate, Міністерство цифрової трансформації. Мета дослідження – співпраця з малим і мікробізнесом та аналіз точок зростання, які стимулюватимуть його розвиток. Дослідження проводилось з 29 жовтня по 18 грудня 2019 року, у ньому взяли участь 632 власники і директори малого бізнесу усіх сфер діяльності.

Unlimit Ukraine – платформа для розвитку малого та мікробізнесу, створена на базі Європейської Бізнес Асоціації. Проект надає комплексну підтримку для малого та мікробізнесу через освітні заходи і консультації, участь у спецпроектах, діагностику проблем бізнесу й обговорення актуальних для нього питань. Учасником проекту може стати малий і мікробізнес із формою власності ФОП без обмеження видів діяльності. На сьогодні, до Unlimit Ukraine входить 1550 представників МСБ.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry