Польща збільшила імпорт добрив з росії в 2,5 разів

Польський журнал Фармер провів аналіз фінансової діяльності найбільшого виробника азотних добрив у центральній Європі – «Групи Азоти». Основні аспекти, які слід відзначити в цьому аналізі наступні:

  • Імпорт добрив на польський ринок з Росії та Білорусі у 2024 році склав приблизно 1,5 мільйона тонн, що означає майже 2,5-кратне збільшення імпорту добрив з вищезазначених напрямків порівняно з 2023 роком та майже 3-кратне збільшення порівняно з 2022 роком.
  • Попит у бізнес-сегментах Групи зріс, що дозволило збільшити обсяги продажів, але цього було недостатньо для відновлення прибутковості бізнесу до позитивного рівня через тиск щодо зниження цін на продукцію.
  • У четвертому кварталі 2024 року, порівняно з аналогічним періодом попереднього року, продажі добрив Grupa Azoty зросли, що стало результатом, серед іншого, активізації збутової діяльності та розширення асортименту продукції Групи Azoty. В результаті, загальний обсяг продажів добрив Grupa Azoty у четвертому кварталі 2024 року був на 15% вищим, ніж у аналогічному періоді минулого року.

За оцінками, у 2024 році Група «Азоти» отримала консолідований дохід від продажів у розмірі 13 043 млн злотих (3445 млн. дол. США) та показник EBITDA – мінус 330 млн злотих, з рентабельністю EBITDA – мінус 2,5%, що означає покращення результату EBITDA порівняно з 2023 роком на понад 1 млрд злотих. У четвертому кварталі 2024 року Grupa Azoty отримала консолідований дохід від продажів у розмірі 3 215 млн злотих та EBITDA у розмірі мінус 31 млн злотих, з рентабельністю EBITDA мінус 1,0%, – йдеться у прес-релізі Grupa Azoty. Що це означає?

Компанія порівнює ці результати з коригувальними заходами, вжитими в компанії.

З кінця березня 2024 року по всій Групі капіталу впроваджено коригувальні дії для забезпечення фінансової стабільності Групи та покращення операційних результатів, що відображено в опублікованих очікуваних результатах за 2024 рік. У листопаді минулого року. Група запустила Бізнес-програму «Азоти», в рамках якої впроваджуються ефективні рішення, зокрема: у таких корпоративних сферах, як: закупівлі, активізація збутової діяльності, управління готівкою або управління сегментами – йдеться в оголошенні.

Результати за 2024 рік значною мірою залежали від зовнішніх умов, що визначалися несприятливою макроекономічною ситуацією у світовому масштабі, зростанням геополітичної напруженості та спричиненими цим перебоями в ланцюгах поставок, включаючи безпрецедентний імпорт добрив з Росії та Білорусі, а також відсутність чіткого відновлення у ключових секторах ринку Групи.

Було відкрито визнано, що імпорт добрив на польський ринок з Росії та Білорусі за весь 2024 рік склав приблизно 1,5 мільйона тонн, що означає майже 2,5-кратне збільшення імпорту добрив із згаданих напрямків порівняно з 2023 роком та майже трикратне збільшення порівняно з 2022 роком. Водночас, під час головування Польщі в Раді Європейського Союзу, Європейська Комісія запропонувала нові правила, що підвищують митні збори як на добрива, так і на сільськогосподарську продукцію походженням з Росії та Білорусі, з перспективою запровадження перших правил у цій сфері у другій половині цього року.

– З кінця березня 2024 року ми зосередилися, головним чином, на стабілізації ліквідності та підтримці операційної діяльності, незважаючи на майже 10 мільярдів злотих боргу та рекордні збитки за 2023 рік. Для нас не менш важливим було збільшення обсягів продажів та покращення відносин з підрядниками. Ми також розпочали програму AZOTY BUSINESS, тобто комплексну зміну нашої бізнес-моделі, і перші позитивні ефекти Програми можна побачити у покращенні фінансових результатів, незважаючи на дуже несприятливе середовище. Завдяки ініціативам, реалізованим у рамках Програми, нам вдалося оптимізувати витрати та активізувати діяльність зі збуту. Найбільшим викликом для нас залишаються високі ціни на газ та ситуація на ринку, зокрема імпорт добрив з Росії та Білорусі, тому ми чекаємо на перші оголошені нормативні акти у сфері митних зборів на рівні ЄС, – каже Анджей Сколмовський, віце-президент правління Grupa Azoty SA.

Інфоіндустрія звертає увагу шановних читачів на ціни газу в ЄС, вни вищі ніж в Україні більше ніж на 10%. Саме ціна газу визначає собівартість виробництва добрив. Польські добрива імпортувались в Україну в в квітні навіть продавались за конкурентними цінами по відношенню до української аміачної селітри.

– Хоча ціни на природний газ були відносно стабільними порівняно з попередніми періодами, вони суттєво коливалися в окремі місяці та квартали 2024 року. Незважаючи на середній показник за весь період на рівні 34 євро/МВт·год (TTF DA), у четвертому кварталі вони значно зросли до 43 євро/МВт·год, досягнувши максимуму в грудні 2024 року (45 євро/МВт·год). Порівняно з груднем 2023 року, бензин був на 27% дорожчим, повідомила Grupa Azoty.

Інфоіндустрія за матеріалами farmer.pl

Читайте нас у Telegram

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry