Прозора і якісна фінзвітність: як підготуватись до зустрічі з банками і донорами

Програма «Доступні кредити 5-7-9», державні та донорські програми грантів пропонують таку потрібну сьогодні агровиробникам фінансову підтримку. Але є одне «але» — донори і банкіри хочуть розуміти, кому вони віддають гроші.

Єдиний спосіб довести, що підприємство bankableанг. такий, що відповідає вимогам банків, або такий, що може бути прибутковим), — якісно підготувати фінансову звітність, яка свідчить про його стійкість та надійність.

Українські аграрії, як і будь-який український бізнес, звикли розраховувати переважно на власні сили і ресурси. Однак, якщо потрібно масштабувати виробництво, провести модернізацію, закупити обладнання чи посівний матеріал, без стороннього фінансування обійтись важко.

Особливо проблема загострилась через повномасштабне вторгнення: підприємство може втратити обладнання, врожай через бойові дії.

Тож як переконати банк, кредитну спілку чи донора у своїй надійності та кредитоспроможності? Допоможе фінансова звітність підприємства.

Якою буває фінансова звітність?

В Україні вимоги до фінансової звітності врегульовані Законом «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», які дозволяють використовувати Національні та Міжнародні стандарти фінансової звітності, і ще низкою нормативних актів.

Проте, за будь-яким стандартом, річна фінансова звітність має містити такі основні елементи:

бухгалтерський баланс;

звіт про фінансові результати;

звіт про власний капітал;

звіт про рух грошових коштів;

примітки до звітності.

На які показники звертають увагу кредитори і донори?

Щоб визначити надійність та кредитоспроможність, банки ретельно аналізують отриману фінансову звітність.

На першому плані — ліквідність, фінансова стійкість, ділова активність та рентабельність. Важливим сигналом для нових кредиторів стане наявність попередньої (бажано позитивної) кредитної історії підприємства.

Також у великій шані — комунікація. Потрібно своєчасно контактувати з банкірами і донорами та надавати необхідну звітну інформацію. Відкрита комунікація з партнерами, навіть щодо проблемних питань, це свідчення прозорості та надійності позичальника.

Далі банки визначають, наскільки кредитоспроможним є позичальник, чи доцільно його фінансувати, та якими можуть бути умови позики. Але надмірно хвилюватись не потрібно, вимоги банків не надмірні.

Доказом цього є одна з найпопулярніших програм серед українських аграріїв – “Доступні кредити 5-7-9”. Від самого запуску програми 50% її користувачів саме аграрії, і вони ж продовжують отримувати кредитування з початку повномасштабної війни.

За умовами програми, позичальники мають надати кредитору фінансову звітність, залежно від розміру підприємства, “Баланс, “Звіт про фінансові результати”, “Звіт про рух грошових коштів” тощо.

Складнощі звітності для агропідприємців

Аграрний сектор має низку відмінностей від інших галузей: сезонність, біологічні активи (посіви, молодняк тварин), складність визначення собівартості.

Кожен з факторів потенційно призводить до відхилень при складанні звітності. Ситуацію може погіршити несистематичне звіряння даних бухобліку та управлінської звітності.

Тому, щоб скласти коректну фінансову звітність, аудитори рекомендують:

впровадити систему бюджетування за центрами відповідальності;

розробити регламент оцінки та обліку біоактивів;

автоматизувати складання звітності із застосуванням спеціалізованих рішень для агросектору;

проводити внутрішній аудит якості звітності;

розкривати в поясненнях до звітності методи оцінки активів і результати аналізу фінансових коефіцієнтів.

Щоб спростити підготовку звітності та підвищити її точність, можна залучати електронні сервіси і системи:

системи електронного документообігу та CRM;

хмарні сервіси для зберігання даних;

мобільні застосунки для збору первинної інформації;

технології автоматизованого оброблення даних і формування звітів.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry