Різдвяний подарунок під пальму – світовим виробникам азотних добрив

Огляд світового ринку азотних добрив станом на початок січня 2019 р., спеціально для Agro.FM.

 

 

Новий рік підніс сюрприз аграріям і операторам ринку азотних добрив. А особливо приємні подарунки отримали виробники, що залишались активними у святковий період.

 

Починаючи з листопаду на ринку панував тренд здешевлення азотної продукції, за виключенням аміачної селітри. Попит на ринку карбаміду охолоджувався, великі азійські тендери вже відбулись. Ціни на аміак також продовжили падіння. Перед Новим роком Yara і Mosaic встановили січневу ціну аміаку на CFR Тампа 285 долл. США/т. Це на 40 доларів нижче грудневої. Здешевлення очікувалось, але не таке кардинальне.

 

Отже, були всі причини для продовження «ведмежої» динаміки, особливо на тлі святкових вихідних.

 

Але країни Азії, особливо Тихоокеанського регіону, а також Африки виявили чималий апетит до міндобрив. Постачальники СНГ, у першу чергу це стосується росіян, були відсутні на ринку. Ситуацією скористувались виробники Північної Африки, які різко підняли ціни. При цьому отримали чималі замовлення. Успішно торгували і заводи на Близькому Сході та у Китаї.

 

Підприємства Єгипту наприкінці грудня і на початку січня продали не менше 60 тисяч тон карбаміду тільки на споті. Якщо перед тим ціновий рівень вважався нижчим за 280 долл. США/т, FOB, хоча деякі продажі сягали і 285 долл. США/т, FOB, то останні контракти вже укладалися з ціною 290-300, а подекуди і 305 долл. США/т, FOB. З Північної Африки трейдери придбали товар для ринків Бразилії, Сполучених Штатів, Канади, Чилі.

 

Азійський регіон і Африку обслуговували постачальники Перської затоки. Котирування залишились приблизно на минулому рівні – близько 280 долл. США/т, FOB, на деяких преміальних ринках вдалось підняти ціну, наприклад для Судану – до 290 доларів за гранульований карбамід. Важливими споживачами продукції з Близького Сходу були Австралія, Нова Зеландія, Тайланд, Філіппіни.

 

Кілька тендерів закупівлі відбулося у Непалі – на суму понад 50 тис. тон. Ще 50 тис. тон зібрались придбати в Пакистані. Міністерство сільського господарства Іраку оголосило про закупівлю 30 тис. тон карбаміду. Тендер на 12 тис. тон був проведений на Філіппінах, хоча жодної пропозиції ще не акцептовано. Схоже, 20 тис. тон один із трейдерів для Тайвані закупив в Ірані.

 

У стадії виконання були величезні  контракти для Індії і Ефіопії. Ефіопія дозамовила ще 50 тис. тон карбаміду до минулого обсягу в півмільона тон.

 

Що стосується ринків збуту, які відігравали провідну роль перед Новим роком – Бразилія, Туреччина, США, то різке зміцнення ціни майже зупинило попит до спотових закупівель.

 

Саме це і викликає сумніви щодо подальшого посилення котирувань. Азійські тендери за тиждень-два розподілять замовлення між учасниками. А що далі?! Невідомо, чи оголосить Індія новий тендер у січні. Бразилія і Туреччина навряд чи підтримають здорожчання, – зараз не піковий сезон. Для Північної півкулі карбамід закуповувати взагалі ще рано. А на ринку зявляться російські постачальники, які поки що майже без контрактів на січень. І агресивно просуватимуть продукцію китайці, адже внутрішній попит в їх країні до лютого буде слабким. Не говорячи про підсанкційний Іран, якому конче потрібно розміщувати товар де тільки можливо.

 

Таким чином середина січня стане надзвичайно важливим періодом, який покаже реальне скерування ринку – на зміцнення чи послаблення. За останнє, як нам здається, аргументів більше.

 

Простіше з ринком аміачної селітри. Морська торгівля залишається обмеженою, адже постачальники інтенсивно готують внутрішній ринок до весняного внесення. А кількість міжнародних контрактів мінімальна. Ціни на Балтиці номінально становили перед Новим роком у середньому 170 долл. США/т, FOB. Чорне море завдяки українському і взагалі регіональному попиту зараз преміальне. Турецькі компанії утримували ціну на рівні 210-215 долл. США/т, FOB. Через сезонне зростання попиту і зміцнення карбаміду, не виключаємо, експортні ціни будуть зростати.

 

Інфоіндустрія, спеціально для Agro.FM

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry