Рухомий фосфор для соняшнику

Проблема фосфорного живлення рослин полягає в тому, що валові запаси фосфору в більшості ґрунтів в основному значні, однак на великій частині площ орних земель продуктивність зернових культур лімітується нестачею рухомих форм фосфору. Коефіцієнт використання фосфору із мінеральних добрив навіть при достатньому його внесенні становить лише 10-20%, тоді, як азоту – до 50%, калію – до 70%.

Найбільший вплив на формування урожайності сільськогосподарських культур мають рухомі форми фосфатів, який проявляється на початку росту та розвитку рослин і особливо сильно відчувається на стадії проростків. Проте, рухомі форми фосфатів у ґрунті знаходяться у незначній кількості, що пояснюється знаходженням фосфору в ґрунті в слаборозчинній мінеральній та недоступній рослинам органічній формах, це і стримує подальший ріст продуктивності сільськогосподарських культур.
Уміст рухомого фосфору і можливість використання рослиною внесеного фосфору, залежить від двох факторів. Перший – розмір кореневої системи рослини, тобто об’єм ґрунту з якого культура може використовувати фосфор.
Другий – властивість кореневої системи культури використовувати менш доступні форми фосфору, за рахунок різної кількості виділених культурою органічних кислот та кількості й активності ґрунтової біоти.
Для росту і розвитку сільськогосподарських культур важливим є не лише вміст рухомих фосфатів у ґрунті, але й ступінь їхньої рухомості.
На даний час забезпеченість рослин рухомими сполуками фосфору можливо покращити за рахунок введення в технологію вирощування сільськогосподарських культур таких елементів, як внесення фосфатмобілізуючих бактеріальних препаратів та проведення позакореневого підживлення рослин у критичні фази розвитку.

Саме для таких цілей спеціалістами компанії «БТУ-Центр» було створено мікробіологічне добриво ГРАУНДФІКС. До його складу входять ендофітні та грунтові мікроорганізми, які здатні до активної азотфіксації, фосфор- та каліймобілізації по всій товщині родючого шару ґрунту. Дані штами мікроорганізмів вилучені з ґрунту та відселекціоновані за ознакою кращої продуктивності та стабільності у широкому діапазоні температур, засоленості та рН ґрунту.
Біодобриво ГРАУНДФІКС здатне активізувати процес азотфіксації та мобілізації фосфора, калію, інших елементів живлення з нерозчинних солей грунту та органіки рослинного чи іншого походження. А також значно підвищити коефіцієнт засвоєння елементів живлення з мінеральних добрив (особливо складнозмішаних фосфорно-калійних). Це відбувається завдяки кислотам та ферментам , які виробляють мікроорганізми препарату, та перенесенню ними доступних рослинам елементів живлення по харчовому ланцюгу безпосередньо до коренів. Бажано, для контролю за процесом, робити агрохімічний аналіз грунту, враховувати потребу різних культур в елементах живлення для формування урожаю та поповнювати запас органічної речовини у грунті для забезпечення балансу між процесами мінералізації та гуміфікації.

Дослідження ефективності біопрепаратів Граундфікс, Липосам, Органік-баланс, Біокомплекс БТУ-р для технічних культур на посівах соняшнику в польових дослідах проводили в 2016 р. на Панфильській ДС ННЦ «Інститут землеробства НААН» яка розташована у Київській області, Яготинському районі, с. Панфили. За даними агрохімічного аналізу вихідних зразків досліджений ґрунт – чорнозем типовий малогумусний, уміст гумусу в орному шарі варіює від 3,08 до 3,15%, у підорному – від 2,72 до 2,9%. Ґрунт характеризується високим умістом фосфору – 233-270 мг/кг ґрунту в орному і 227-270 мг/кг – у підорному шарах, високим і середнім умістом обмінного калію (80-100 мг/кг ґрунту). Реакція ґрунтового розчину слабокисла, ступінь насичення вбирного комплексу основами високий (85-99%). За своїм складом і властивостями ґрунт цілком придатний для вирощування усіх сільськогосподарських культур, які рекомендовані для цієї зони.
У варіантах з внесенням ґрунтового біопрепарату Граундфікс у дозах 5 і 10 л/га + Липосам 0,5 л/га на час проходження фази цвітіння соняшнику, вмісту рухомого фосфору в ґрунті порівняно з контролем зріс на 23,2 % і 34,0% відповідно. На час збирання ця закономірність була збережена і становила 16,2 % і 26,9 %.
Таким чином, внесення ґрунтового біопрепарату Граундфікс у дозі 10 л/га + Липосам 0,5 л/га забезпечувало стабільно високий вміст рухомого фосфору в ґрунті протягом всієї вегетації сільськогосподарських культур.
Для підвищення ефективності дії ґрунтового біопрепарату Граундфікс, стійкості рослин до впливу стресових факторів та формування продуктивності і якості зерна сільськогосподарських культур проведено позакореневі підживлення протягом вегетаційного періоду, відповідно до схеми досліду.
Аналіз урожайних даних показав, що на фоні органо-мінеральної системи удобрення у сівозміні внесення ґрунтового біопрепарату Граундфікс у дозі 5 л/га + Липосам та проведення позакореневого підживлення біопрепаратами Органік-баланс + Липосам та Біокомплекс БТУ-р для технічних культур + Липосам, отримано біологічну урожайність соняшнику 4,79 т/га, що на 0,60 т/га або 14,3% вище порівняно із контрольним варіантом (4,19 т/га) (табл. 1).
Збільшення дози препарату Граундфікс до 10 л/га + Липосам 0,5 л/га та проведення позакореневого підживлення дозволило збільшити рівень біологічної урожайності культури до 5,02 т/га, тобто біологічна ефективність цієї моделі досліду порівняно з контролем становила 0,83 т/га, або 19,8%.
При визначенні якості урожаю встановлено особливості накопичення протеїну і жиру в насінні соняшнику. Залежно від моделі досліду, вміст протеїну в зерні змінювався від 20,17 до 20,84%, а жиру від 43,32 до 43,72%. Найвищий уміст протеїну (20,84%) і жиру (43,72%) у насінні соняшнику забезпечила модель досліду яка передбачала внесення біопрепарату Граундфікс 10 л/га на фоні загальноприйнятої у досліді системи удобрення та проведення позакореневого внесення біопрепаратів Органік-баланс + Липосам та Біокомплекс БТУ-р для технічних культур + Липосам.
Висновки. Таким чином, встановлено, що внесення грунтового біопрепарту Граундфікс у дозі 10 л/га забезпечувало збільшення рухомих форм фосфору протягом вегетації на досліджуваній культурі порівняно до контролю.
Комплексне застосування грунтового біопрепарату Граундфікс + Липосам та проведення позакореневих підживлень (Органік-баланс + Липосам та Біокомплекс БТУ-р для технічних культур + Липосам) забезпечило збільшення продуктивності соняшнику порівняно до прийнятої технології на 14,3-19,8%.

Д.В. Літвінов доктор сільськогосподарських наук
ННЦ «Інститут землеробства НААН»
О.В. Шморгун кандидат сільськогосподарських наук
Компанія «БТУ-Центр»

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry