Сертифікація насіння: режим повільного розморожування

Виробництво насіння і його сертифікація – одна із найважливіших ланок рослинницької галузі України. Оскільки ця сфера потерпала від бюрократизму і корумпованості, її було вирішено реформувати. 31 грудня 2015 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про насіння і садивний матеріал» в новій редакції, який сформулював нову концепцію насінництва. Проте документ «страждав» на традиційну законотворчу хворобу – не мав механізму реалізації, а тому ситуація невпинно рухалася у глухий кут. 20 грудня 2016 року сертифікація, яка здійснювалася за старими нормативно правовими актами, була зупинена, і станом на сьогоднішній день так і не відновлена. Вперше в історії України, починаючи з Другої світової війни, цей процес було перервано.

Виробники насіння забили на сполох: писали звернення до профільного міністерства, закликали відповідні структури до «розморожування» процесу через засоби масової інформації. Адже затримка сертифікації могла зірвати весняну сівбу та призвести до значних збитків. І крига нарешті скресла. 21 лютого на засіданні Кабінету Міністрів України було затверджено Порядок проведення сертифікації насіння та садивного матеріалу.

   Чи відбулося повноцінне відновлення сертифікації насіння? З таким запитанням журналісти “Інфоіндустрії” звернулися до виконавчого директора «Українського клубу аграрного бізнесу» Олександра Жемойди під час Першого Зимового зернового конгресу.

–       Станом на сьогодні Кабінет міністрів України затвердив Порядок сертифікації. Це означає, що сертифікація насіння одержала законні підстави, – пояснює виконавчий директор УКАБ. ­– Мінагрополітики мало підготувати кілька наказів на виконання постанови уряду. Наскільки мені відомо, відомство зараз діє досить активно, аби запустити процес. Орган, що уповноважений здійснювати сертифікацію, одержав акти передачі майна, лабораторії зарахували близько 140 осіб до свого штату, сьогодні я вже бачив форму сертифікату, вони надруковані, але ДП не може почати їх видачу, поки не буде оприлюднено Порядок сертифікації. Чому це досі не зроблено, пояснити важко. Внутрішнім наказом ДП «Центр сертифікації» доведено вартість сертифікату посівних якостей насіння, тож виробникам є на що орієнтуватися. Також ухвалене рішення щодо введення в обіг насіння, яке імпортоване за сертифікатами ІSТА і ОЕСР. За умови відповідності нашим вимогам, це насіння не потребує інших лабораторних досліджень, на нього наразі не виписується вітчизняний сертифікат. Сподіваюсь, що й після вступу в дію Постанови видача вітчизняного сертифікату відбуватиметься за спрощеною процедурою. В регіонах почали відбиратися зразки насіння. Тобто порівняно із ситуацією двотижневої давності, коли ми проводили прес-конференцію на цю тему, досягнуто помітного прогресу.  Але зважаючи на те, що сертифікати мали видаватися уже з 1 березня, ситуація досить напружена.

Тобто паніка серед виробників насіння ще не пройшла?

–       Напруження зникне, коли будуть фізично видаватися сертифікати, адже кінцевим результатом цього процесу має бути їхня видача, ­– підсумував Олександр Жемойда.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry