Що шкодить посівам в Україні

У Степу, подекуди Лісостепу, Івано-Франківській та Закарпатській областях Полісся на 4-20% обстежених площ озимих зернових колосових культур личинки хлібної жужелиці (туруна), за чисельності 0,5-2, осередково 3 екз. на кв.м пошкодили 1-5, макс. 8% рослин у Запорізькій області. За позитивних температур личинки хлібної жужелиці будуть продовжувати пошкоджувати озимину. Повсюди 0,5-6% рослин пошкоджено личинками злакових мух, у Степу осередково шкодять злакові попелиці, цикадки.

За надпорогової чисельності (2-3 і більше личинок жужелиці на кв.м) та температури повітря не нижче +5°С озимі зернові у фазу кущіння захищають через осередкові чи всуціль полів обприскування дозволеними до використання інсектицидами.

У посівах озимих зернових культур на 3-35% обстежених площ борошнистою росою, септоріозом, бурою листковою іржею, кореневими гнилями охоплено 2-8, макс. 15% рослин (борошниста роса, Рівненська обл.). У Львіській, Луганській, Миколаївській областях на посівах озимого ячменю гельмінтоспоріозом охоплено 5% рослин, в Івано-Франківській ринхоспоріозом уражено 1-3% рослин. Для збереження зимостійкості рослин посіви оздоровлюють рекомендованими фунгіцидами.

Переважно в лісостепових та поліських областях на 18-56% площ озимого ріпаку 3-12, макс. 18% (Чернівецька обл.) рослин хворіє на пероноспороз, фомоз, альтернаріоз, білу плямистість та інші хвороби. Осередково в посівах культури відмічали слабку шкідливу діяльність капустяної попелиці, хрестоцвітих блішок, несправжніх гусениць ріпакового пильщика та гусениць озимої совки. Для запобігання переростання та покращення перезимівлі рослин у фазу 5-6 листків культури рекомендовано провести обробку дозволеними препаратами.

Повсюди на 9-60% обстежених посівів озимих зернових та ріпаку віждимічається активне розселення мишоподібних гризунів, які продовжують мігрувати з лісосмуг, узбічь доріг, неорних земель та багаторічних трав у пошуках соковитого корму. На гектарі нараховується 1-4, макс. 5 (Запорізька обл.) жилих колоній. На 26-100% обстежених площ багаторічних трав, садах, незораних площах після просапних культур, неугіддях, інших природних стаціях кількість мишоподібних гризунів враховується по 2-5, у Вінницькій області 7 (90 га) та Рівненській області 9 (30 га) колоній на гектар на багаторічних травах.

У Донецькій, Миколаївській областях на незораних після збирання врожаю полях обліковують 1-2 курганчика на 1 га курганчикової миші, яка харчується насінним кормом із культурних та диких злаків.

Захисні роботи в озимих культурах та інших стаціях слід продовжувати за наявності 3-5 і більше жилих колоній на гектарі, для чого слід використовувати родентициди.

В господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових та ріпаку.

Інфоіндустрія по матеріалам прес-служби Держпродспоживслужби

Читайте нас у Telegram

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry