Що з азотих почало зростати і скільки це може тривати? Аналітичний огляд світового ринку початку квітня

Огляд світового ринку мінеральних добрив станом на початок квітня 2019 р., спеціально для Agro.FM.

 

 

Нарешті котирування карбаміду рушили вгору, причому в усіх регіонах. Вже наприкінці березня в окремих частинах світу ціни почали трохи корегуватися, а на першому тижні місяця зростання було зафіксоване на 5-10 доларів США. У той же час решта азотних продуктів не змогли розділити успіх карбаміду. Вірним буде питання, чи є підстави вважати зростання тривалим.

 

Запустив цінове підвищення індійський тендер, який відбувся 3 квітня. Навіть не самий тендер, не дивлячись на те, що цільовий обсяг 500-600 тис. тон, а відсутність прямих пропозицій з Китаю та Ірану. Цікаво, що котирування карбаміду зросли не відразу після оголошення, а лише після подання заявок. В Китаї зараз – піковий попит на добриво, тому він навіть імпортує кілька партій до себе. Що стосується Ірану, то він не може прийняти участь через валютні обмеження. Завдяки реекспортним схемам, скоріше за все, певна кількість потрапить до Індії, але це не завадить основним учасникам.

 

Вже відомі ціни для тендеру – достатньо високі, нетбек по яких близький до спотових пропозицій в регіонах виробництва. Мінімальні – 251 і 262 долари за тону, в залежності від узбережжя.

 

Ще одним фундаментальним чинником стало очікування попиту в Сполучених Штатах. Схоже, що ковбої не встигають внести аміак, тому інші азотні – КАС і карбамід стануть в нагоді. Баржевий ринок Нового Орлеану вельми жвавий, ціни піднялись до 5 доларів за метричну тону.

 

Багато хто з покупців вирішив не чекати тендера і початку «штатівського» попиту на карбамід і скоріше купувати. Спотовим імпортом цікавляться у Бразилії, Мексиці, Перу, Аргентині, Уругваї, як вже говорив – у Китаї, трохи і в Європі. Туреччина споживає дуже багато, але купує більше всього в підсанкційному Ірані. Закупівлі імпорту по 100 тис. тон імовірні в Судані і Пакистані.

 

Тож, у постачальників зараз високий сезон. Але значна кількість добрива вже на руках трейдерів, а в регіонах постачання товар швидко зникає. В Єгипті вже розпродають залишки невеликими лотами і недешево по 260-264 долари за тону. На Близькому Сході і в Індонезії якраз йдуть великі продажі. Крім того зупинені два агрегати SAFCO і один QAFCO.

 

Попитом скористались і в наших широтах. Ціна в азовських і чорноморських портах від 220 доларів піднялась до 225 для прили, а для гранули – до 230 доларів за тону. Балтійські постачальники підняли рівень котирувань до 240 доларів, FOB.

 

Що стосується решти азотних продуктів, тут, скоріше, зворотна динаміка. Ринок сухих нітратів зовсім млявий, адже нових надходжень імпорту  Європа не потребує, навіть якщо попит продовжується. Ціна у росіян на Чорному морі і Балтиці – 175-180 доларів за тону, FOB.

 

Балтійський КАС коштує 145-155 доларів, FOB. Гродноазот влаштовував тендер, на якому отримав ціну 154 долари.

 

Хоча треба зазначити, що КАС подорожчав у США. Причини відомі – брак внесеного азоту з аміаком.

 

Слабкі позиції в аміаку. За останньою інформацією балтійські домовленості на квітень між Yara і російським пулом постачальників – 250-255 доларів за тону, FOB. Раніше цей рівень бачився доларів на 15 вищим. Дуже активно аміак зараз торгується на споті в Європі – між європейськими компаніями та з-поза Європи. У США пряме внесення почалось на Центральних і Південних Рівнинах, на Середньому Півдні. Але в Кукурудзяному поясі та на Півночі більшість фермерів чекають. Ціни поки стабільні. Термін внесення цього сезону буде коротким. Тому, хто може, експортує аміак.

 

Підводячи підсумок, можна вважати, що для посилення ринку карбаміду є достатньо причин. Але щойно надійшла інформація, що через тендер закуплено всього 375 тис. тон карбаміду – набагато менше, ніж очікувалось. Очевидно, що світові ціни відреагують негативно і надалі хвиля здорожчання може захлинутися. Перспективи аміаку взагалі погані. Навіть невеликий дисбаланс може призвести до швидкого обезцінювання продукту. Нітрати теж нема куди пропонувати у великих обсягах, а вони з’являться на ринку з завершенням сезону у Росії. На КАС теоретично можуть вплинути посилення позицій карбаміду і попит в США, хоча поки падіння продовжується.

 

Михайло Саницький, Інфоіндустрія, спеціально для Agro.FM

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry