10.09.2018
Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин 7 вересня 2018 рокуУ посівах зернової кукурудзи завершується розвиток та шкідливість гусениць стеблового (кукурудзяного) метелика, які за чисельності 1-3 екз. на рослину пошкодили 8-25% рослин та 1-15% качанів.
Дозрівання врожаю та всихання рослин обмежують шкідливість гусениць. Поряд з цим в південних, східних, центральних, подекуди західних регіонах, качанами кукурудзи живляться гусениці бавовникової совки, які за чисельності 1-3 екз. на рослину пошкодили 3-15% рослин. З хвороб розвиваються гельмінтоспоріоз, яким охоплено 2-30% рослин, пухирчастою сажкою уражено 2-5% рослин, летуча сажка має місце на 1-5% рослин. На качанах виявлено фузаріоз (2-7%), бактеріоз (4%), сіру гниль (2-3% рослин).
Низький зріз стебла при збиранні, подрібнення і заорювання післязбиральних решток кукурудзи знизить зимуючий запас шкідників і збудників хвороб. Також для зменшення ураження качанів фузаріозом та іншими хворобами рекомендується збирання урожаю в стислі строки, уникання механічного травмування зерна та підсушування його до вологості не вище 16%. Повсюди сходи озимого ріпаку заселяють хрестоцвіті блішки. Вони за чисельності 1-4 екз. на кв.м пошкодили 2-7, макс. 26% рослин (Київська, Черкаська обл.) в слабкому та середньому ступені. Триває літ ріпакового пильщика, несправжні гусениці якого в крайових смугах полів пошкодили 2- 10% рослин у слабкому ступені. В південних областях гусениці листогризучих совок, біланів за чисельності 0,5-1 екз. на кв.м пошкодили 5-15% рослин. Осередково в господарствах Запорізької області гусениці підгризаючих совок за чисельності 1-3 екз. на кв.м пошкодили 3-20% рослин культури. На 2-3% рослин (Кіровоградська обл.) виявлено пероноспороз, фомоз, осередково чорну ніжку (Житомирська обл.).
Знешкоджують хрестоцвіті блішки, за чисельності 3-5 екз. на кв.м за сухої погоди, t>15 0С через обробки дозволеними до використання інсектицидами. За появи чорної ніжки рекомендовано провести розпушування міжрядь, боронування. Повсюди на падалиці зернових колосових культур триває літ злакових мух, розвиток злакових попелиць, цикадок. Переважно в лісостепових та поліських областях на падалиці виявляють ураження рослин борошнистою росою, септоріозом, гельмінтоспоріозом та іншими хворобами, які є джерелом інфекції для посівів озимих зернових під урожай 2019 року. Слід мати на увазі, що вищезгадані збудники хвороб уражуватимуть передусім сходи культури, які потребуватимуть хімічного захисту. Посіви цукрових буряків Лісостепу та Полісся продовжують хворіти на церкоспороз (4-10, макс. 26% рослин у Волинській, Полтавській, Черкаській обл.), борошнисту росу, альтернаріоз, рамуляріоз, фомоз (2-22, макс 44% рослин у Волинській, Полтавській, Тернопільській, Черкаській обл.), осередково вірусні мозаїку та жовтяницю.
Переважно на гібридах іноземної селекції 2-8% коренеплодів уражено паршею звичайною, хвостовою гниллю, дуплистістю. В посівах культури в осередках залишаються шкідливими гусениці підгризаючих та листогризучих совок, подекуди посіви заселяють та шкодять бурякові листкова попелиця, мінуюча муха. В Лісостепу та Степу 2-30% рослин соняшника уражено білою та сірою гнилями. 3-25, у вогнищах 46-85% (Волинська, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Полтавська, Тернопільська, Чернівецька, Чернігівська обл.) рослин має місце фомоз, 4-12% рослин хворі на пероноспороз, альтернаріоз, септоріоз, подекуди фомопсис (Донецька, Кіровоградська обл.), соняшниковий вовчок уразив 8-18% рослин (Запорізька обл.). 4-8% рослин охоплені іржею (Житомирська, Кіровоградська, Полтавська обл.). При обстеженні посівів соняшнику відмічено збільшення чисельності та шкодочинності попелиці. Шкідником, який сконцентрований на верхніх листках та кошику заселено 27-42% рослин (Донецька, Кіровоградська обл.). Подекуди посіви заселяють та пошкоджують соняшникові вогнівка, шипоноска, гусениці листогризучих совок (бавовникова, гамма, капустяна), соняшниковий вусач.
Пізньостиглі сорти сої пошкоджують павутинний кліщ, акацієва вогнівка, листогризучі совки. Рослини культури хворіють на септоріоз, іржу, пероноспороз, церкоспороз, мозаїки, бактеріальний опік, аскохітоз. За вологості насіння 35-40% за 14 днів до збору врожаю необхідно провести десикацію посівів дозволеними до використання пестицидами. Скрізь мишоподібні гризуни розвиваються на стерні, багаторічних травах, неорних землях, просапних культурах чисельністю 1-4 колоній на гектарі. У пошуках зеленого соковитого корму відмічена міграція гризунів на сходи озимого ріпаку.
В подальшому чисельність та шкідливість гризунів в озимині зростатиме за рахунок міграції їх із площ пізніх просапних та інших культур, де після збирання і зяблевої оранки створюються несприятливі для них кормові умови. В господарствах постійно здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами.
Інфоіндустрія
за матеріалами consumer.gov.ua
Читайте нас у Telegram