20.02.2020
Те, скільки коштують добрива, безпосередньо впливає на собівартість вирощування продукції. Сільськогосподарські виробники здебільшого незадоволені співвідношенням ціни агрохімікатів та їхньої якості. Є й такі, хто вважає, що їх можна придбати дешево та ще й отримати високий ефект від застосування. Чому це швидше міф, аніж правда? Якщо порахувати покроково, то бюджетні добрива насправді частіше призводять до збільшення витрат (Стаття В.Горного для журнала “Агроіндустрія”, грудень 2019 р.).
Уявіть, що ви купуєте автомобіль по запчастинах: двигун, трансмісію, колісні диски, шини, гальмівну систему. І робите це там, де вони найдешевші, без сертифікатів якості та з інструкціями незрозумілими вам мовами. А головне – ви не перевіряєте сумісність цих деталей.
Сталося диво, і вам таки вдалося зібрати з них авто – з неоднаковими колесами й нульовими індексами безпеки. Чи вам захочеться керувати таким транспортним засобом? Напевно, що ні. Ми не збираємо автомобілі самостійно, а купуємо їх у готовому вигляді. І обов’язково має бути гарантія, мінімум 3 роки. Ви знаєте, що вона закладена у вартість. Погодьтеся, що така нова автівка повинна коштувати значно більше, ніж самостійно виготовлена.
Але ж аграрії закуповують добрива, котрі потрібно змішувати між собою, без жодних гарантій, забуваючи, що агрохімікати можуть виявитися несумісними. Дивно, але факт: якщо на мішку зображені китайські ієрогліфи, саме ці добрива придбають українські аграрії – через низьку ціну. Без інструкцій, без рекомендацій. Без відповідальності.
Чи завжди добрива – це просто, як 2 + 2?
Існує думка, що комплексні агрохімікати – це просто суміш різних добрив. Тобто, маючи селітру, сульфат калію та інші елементи, можливо отримати такий самий якісний продукт, як і комплексне рішення. Але дешевше.
Уявімо, що перед нами стоїть таке завдання: внести добриво NPK із формулою 20:20:20, але скласти його самостійно.
Для початку необхідно розібратись у формах добрив. Першим іде азот (N), який може бути в амонійній, амідній та нітратній формах. Всі вони дуже різні за своїми хімічними й біологічними властивостями. Відомо, що найшвидше проникає в рослину нітратна форма (NO3-), але так само швидко й вимивається з ґрунту після поливу. Вона підвищує ефективність багатьох інших добрив (металів), та, з другого боку, також спричинює їх вимивання. Амонійна форма (NH4+) має дзеркальні властивості. Вона фіксується ґрунтом, тому не вимивається. Її навіть можна вносити під зиму. Але амонійна форма не допомагає, а заважає агрокультурам споживати метали з інших добрив (калій, магній, кальцій тощо). Амідна форма взагалі не споживається рослиною і є органічною формою азоту, який стає доступним лише після того, як його перероблять мікроорганізми (якщо ґрунт достатньо прогрітий, є волога). Амідний азот перетворюється на амонійний, а потім – на нітратний.
Кожна із вказаних вище форм має свої переваги та недоліки. Тому кращі комплексні добрива містять всі три форми азоту. Тож нам необхідно мати сечовину (також відому як карбамід) та аміачну селітру, щонайменше.
Дешевий і доступний карбамід містить велику концентрацію біурету, який є отруйним для рослини. З огляду на це, купуючи сечовину, звертайте увагу на вміст біурету та репутацію заводу, який її виготовив. Не потрібно довіряти лише продавцю, адже не він робить товар. Слід вивчити інформацію про виробника.
Другий елемент у суміші – фосфор. Найпопулярніші водорозчинні форми: монокалій фосфат (МКФ), амонію фосфат (АФ) та ортофосфорна кислота. Монокалій фосфат містить 52% фосфору та 34% калію, рН (1%) – 4–4,5. Амонію фосфат – 10% азоту й 46% фосфору, рН (0,1 М) – 4,4. Ортофосфорна кислота буде найбільш кислою, але її краще застосовувати окремо від інших добрив, щоб посилити їхню дію, тому до розрахунку включати її не будемо.
Калійних добрив існує значно більше. Вище вже згадувався монокалій фосфат. Також це сульфат калію, калійна селітра. Не можна використовувати хлорид калію. Між калійною селітрою та сульфатом калію різниця не дуже очевидна. Вони мають різні фізичні властивості, але більшість виробників зважають лише на ціну та необхідність внести азот. Селітра містить 46% калію і 13% азоту. Сульфат калію – 51% калію.
Час рахувати
Щоб отримати 1 кг добрива NPK 20:20:20, нам потрібно взяти 200 г азоту, додати 200 г фосфору та 200 г калію (по 20% кожного).
Найзручніше почати розрахунки із фосфору. Обидва види добрив із цим елементом містять не лише його, тому амофос (АФ) у нас буде джерелом азоту, а монокалій фосфат (МКФ) – джерелом калію.
Це робити необов’язково, але пропонуємо взяти й один, і другий вид у однаковій кількості (по 10% фосфору), в двох формах порівну. Тобто, на 1 кг готового добрива нам потрібно 100 г фосфору у вигляді МКФ і 100 г у вигляді АФ.
У результаті поєднання 192,3 г МКФ та 217,4 г АФ маємо 20% фосфору, 6,5% калію (з МКФ) та 2,2% азоту.
Тепер нам треба додати калій. Ми вже маємо його 6,5% з МКФ, не вистачає ще 13,5%. Використаємо чистий сульфат калію, або 265 г, при цьому отримаємо 12,2% сірки. Звісно, ми можемо надати перевагу калійній селітрі (13% азоту, 46% калію). В такому разі потрібно буде 293,5 г добрива, що дасть додатково 3,8% азоту.
Ось, власне, й дійшла черга до азоту. Якщо ми вибрали сульфат калію, то азоту необхідно ще 17,8%. У цьому випадку 12% з них внесемо у вигляді амонійної селітри (34% азоту), що еквівалентно 353 г добрива. А карбамід (46% азоту) заповнить інші 5,8%, і це 126 г добрива.
Отже, щоб отримати 1 кг комплексу (N:P2O5:K2O) 20:20:20, нам потрібно: 192,3 г монокалійфосфату, 217,4 г амонію фосфату, 264,7 г сульфату калію, 353 г амонійної селітри, 126 г карбаміду. Разом – 1153,4 г добрив.
Якщо ми використали не сульфат калію, а калійну селітру, то нам треба менше азотних добрив – 13,1%. Із них 10% забезпечать 294 г аміачної селітри, а 4,2% – карбамід (це 87,5 г добрива).
Скільки грамів у кілограмі?
Парадокс у тому, що в сумі ми отримали не кілограм. У першому випадку (суміш із сульфатом калію) маємо 1153,4 г. У другому, з калійною селітрою, – 1084,7 г. Але це не кілограм, це більше. І більше не користі, а солей.
У якісному комплексному добриві NPK з формулою 20:20:20 є по 20% азоту, фосфору та калію. В сумі 60%. А що таке інші 40%? Це баласт. Часто він є непотрібним. 40% – це 400 г з кожного кілограма. А з простих солей ми отримали не 400 г баласту, а приблизно 500 г. Ці зайві 100 г з кілограма – майбутнє засолення ґрунту та стрес для сільськогосподарських культур.
Ще нічого, якби проблема була лише в баласті. Згідно з нашими розрахунками, вам потрібно придбати до 6 видів добрив відмінної якості. Без натрію, хлору, важких металів і з гарантованим вмістом діючих речовин.
Також не варто забувати, що різні марки добрив мають різний склад. Сульфат калію не завжди містить 51% калію, буває й менше. Іноді на 1–2%, іноді на 10% і більше. Хоча на мішку про це не буде зазначено. Тому вам доведеться щоразу проводити хімічний аналіз добрива та заново вираховувати рецепт.
Фізичні властивості
Встановити точну потребу в добривах, правильно їх змішати та розчинити – простіше сказати, ніж зробити. Деякі з цих добрив будуть у вигляді гранул (аміачна селітра, карбамід, амонію фосфат (амофос)). Ці гранули через погану розчинність можуть забивати крапельну трубку. Навіть величезні заводи мусять постійно контролювати якість сировини, яку вони купують. А чи наші аграрії впевнені, що їм це завжди вдається?
Також нам треба налаштувати розчинний вузол. Ми не будемо засипати добрива рівномірно. Спочатку розчинимо одне, потім друге, потім третє… Всі вони мають різні властивості, тому можуть гірше змішуватись.
Крім того, добриво важко буде не лише використати, а й зберегти. У селітри та сульфатів є здатність, набравшись вологи, кам’яніти. Часом це навіть не вина агровиробників, хімікати злежуються ще в магазині.
Деякі добрива тут не взяті до розрахунку через те, що продаються у рідкій формі. Наприклад: фосфорна та азотна кислоти, аміачна вода. Як і будь-який розчин, вони можуть контактувати з повітрям, змінювати свою концентрацію. Їх дуже важко транспортувати та зберігати.
Різні добрива мають різний рН. Навіть якщо ви розрахували масу кожного з них, то чи зможете визначити кислотність цієї суміші? Так, рН 1% МКФ становить 4,5, а рН 0,1 М АФ – 4,4. І яким буде рН, якщо на кубічний метр води взяти 192 г першого добрива і 217 г другого?
100 г калію у вигляді сульфату та 100 г калію у вигляді селітри дуже по-різному вплинуть на рН розчину. Вони неоднаково розчиняються, змінюється навіть температура робочого розчину.
Додаткові затрати
Крім NPK, нам треба додати мікроелементи. Врахувати їх доступність за умов рН ґрунту, ґрунтового розчину, робочого розчину. Або ж надавати перевагу хелатним формам мікроелементів. Але їх потрібно небагато, тому з кожним підживленням доведеться відміряти грами чи навіть долі грамів. Уявіть: відміряти 0,3 г хелату цинку, наприклад. А ще мідь, бор, залізо… Звичайні кухонні ваги не здатні виконати цю задачу. Купувати хімічні ваги, щоб економити на добривах, – нонсенс. Тим паче, що після зважування потрібно буде застосувати ці елементи живлення рівномірно між усіма рослинами.
Найцікавіше – це доставка. П’ять різних добрив від різних виробників. Імовірно, що від різних продавців. Потрібно довіряти кожному виробнику, кожному продавцю і заплатити за кожну доставку. Навіть одна невдала операція на цьому етапі перекреслює ефективність усіх ваших дій.
Комплексний – від «комплекс»
Комплексні добрива, залежно від виробника, можуть бути різної якості. Але якщо мова йде про справді технологічний продукт, то він захищає аграріїв від багатьох ризиків. Не треба шукати, можна не рахувати. Потрібно лише придбати добриво в одного продавця, відкрити упаковку та засипати необхідну його кількість у розчинний вузол. Вже за хвилину можна буде включити полив і займатися іншими справами.
Ці добрива комплексні, бо створені за технологією «all-in-one» (все в одному). Виготовлені з якісної та сумісної сировини, на основі складних розрахунків, агрохімічних аналізів і досліджень науковців. Створені складними, щоб легко використовуватись.
Для прикладу, лінійка «Мастер» має декілька формул, які легко стануть фундаментом для систем удобрення більшості культур. Варіант зі співвідношенням 13:40:13 доречно застосовувати у фази вкорінення та цвітіння. Формулу 20:20:20 – у фазу активного росту культури. Під час дозрівання врожаю – 3:11:38, або 15:5:30+2MgO, якщо рослина продовжує рости паралельно із плодоношенням. Всі добрива «Мастер» мають гарантований склад діючих речовин, високі розчинність та ефективність, вільні від токсичних домішок, хлору й натрію. Крім NPK, містять бор, ЕДТА-хелати міді, заліза, марганцю та цинку.
Тож, потрібно вирішити: чи хочете ви купувати сумнівний продукт, а потім відповідати за його якість, сумісність, ефективність? Відповідати не лише перед собою, але й перед рослинами. Так, комплексні добрива можуть коштувати трохи дорожче. А скільки коштує ваш час та врожай, що може постраждати від агрохімікатів поганої якості?
Володимир Горний,
маркетолог компанії AgriSol
Стаття опублікована в журналі «Агроіндустрія», грудень 2019 р.
Читайте нас у TelegramПов’язані теми: