На Сумщині працівники Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України вирощують 400 гектарів конопель, які не містять наркотичних речовин.
“Сумщина займає одне з перших місць за кількістю посівних площ технічних конопель. А, якщо говорити про наукомістку продукцію, науковий потенціал і переробку, то область за цими показниками впевнено займає перше місце в Україні. Тут є чудові передумови для вирощування – природно-кліматичні умови, традиції і фахові спеціалісти. Також тут залишаються і переробні підприємства. Хотілося б, щоб їх було більше, а обладнання новітніше”, – зазначає завідувач відділу селекції та насінництва Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН Віталій Кабанець.
Технічні коноплі використовують у тваринництві, садівництві та будівництві, а ще рослина має великий потенціал для розвитку науки та медицини.
“Має місце всестороння реалізація продукції конопель – від стебла, листка, насінини та суцвіття. Якщо тут замкнеться технологічне коло з вирощування, переробки і продажу, то ця культура може з кожного гектару дати прибуток втричі більший, ніж кукурудза”, – каже науковецьМикола Собко.