Сучасні сорти пшениці більш стійкі, ніж вважалося раніше

Нове дослідження Університету Квінсленду розвінчує міф про те, що сучасні сорти пшениці є пересічними, вразливими і дуже залежними від пестицидів та добрив. Проаналізувавши п’ять десятиліть розведення пшениці в Європі, колектив науковців під керівництвом Кая Восс-Фельса виявив, що сучасна пшениця перевершує старі штами в польових випробуваннях як при оптимальних, так і при поганих умовах. 

Щороку у світі збирається десь 770 млн т пшениці, з яких 143 млн т — у Західній Європі. Ця культура настільки важлива, що не отримати цього врожаю певно означало би економічний крах.

Однак існує загальна думка, що сучасна пшениця так сильно змінилася, що стала генетично слабкою і повністю залежною від великих доз добрив і пестицидів. Щоб перевірити це, науковці провели ретельне вивчення 200 штамів пшениці, які використовувалися в Західній Європі протягом останніх 50 років. І з’ясували, як ті ростуть з різним рівнем мінеральних добрив та засобів захисту.

В результаті вони виявили, що сучасні сорти дають високі врожаї з меншою потребою в хімічних речовинах порівняно зі старими. Нова пшениця показала поступово накопичені генетичні варіанти, завдяки яким штами не тільки показували більш високі врожаї, але й покращували стійкість до хвороб, ефективність використання поживних речовин, ефективність фотосинтезу та якість зерна.

«Існує думка, що інтенсивний відбір і розмноження, яке дало високопродуктивні сорти пшениці, що використовуються в сучасній культурі, також зробило їх менш стійкими і більш залежними від хімічних речовин, — говорить Восс-Фелс. — Проте наші дані однозначно свідчать про те, що сучасна пшениця перевершує старі сорти навіть в умовах зниженої кількості добрив, фунгіцидів і води. Ми також виявили, що генетичне різноманіття в межах досить вузького сучасного генофонду пшениці достатньо багате, щоб потенційно збільшити урожайність на 23%».

Отримані результати також можуть стати поштовхом для розробки більш стійких сортів до умов навколишнього середовища, наприклад, посухи. Як ідеться в повідомленні університету, вчені вдалися до використання шучного інтелекту, аби спрогнозувати оптимальні схрещування.

 

Інфоіндустрія

за матеріалами agro.guide

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry