Таджикистан відновлює виробництво азотних добрив

Найбільший у Таджикистані виробник мінеральних добрив – ВАТ «Азот» (колишній Вахський азотно-туковий завод), – випустив у 2024 році продукцію на суму близько 111 млн. сомоні ($10,2 млн.). Це майже на 52 млн сомоні ($4,7 млн) менше, ніж у 2023 році, повідомляє ASIA-Plus з посиланням на Міністерство промисловості та нових технологій РТ.

«Причини скорочення виробництва продукції порівняно з попереднім роком полягають у нестачі електроенергії у I кварталі 2024 року та припиненні подачі природного газу у IV кварталі», – зазначили у міністерстві.

Завод має цікаву історію. У 2002 році український мільярдер Дмитро Фірташ, який налагодив великі торговельні зв’язки з центральноазійським регіоном, почав інвестування в хімічну промисловість та придбав контрольний пакет акцій заводу «Таджик Азот» (дані із Вікіпедії). В подальшому він увійшов до належної Фірташу OSTCHEM Group, що об’єднала підприємства в Україні, Таджикистані та Естонії. Втім, у квітні 2014-го за позовом Антикорупційного агентства Таджикистану Економічний суд Душанбе визнав угоду купівлі заводу Фірташем незаконною та недійсною.

В 2016-му створили спільне підприємство “Нуріхої Осійо” за участі китайського інвестора компанії “Henan Zhong-Ya”. Втім, у 2019-му влада Таджикистану розірвала і цю угоду.

В 2022 році оголосили про придбання заводу компанією «Осійо кемікал», про яку повідомлялось лише те, що вона створена та діє у відповідності до законодавства Таджикистану. В 2022 році президент країни підписав указ про передачу підприємства «Азот» компанії «Осіє кемікал». Компанія, власники якої залишаються таємницею за сімома печатками, але отримала величезні пільги, раніше надані тільки компаніям, що належать сім’ї президента Таджикистану, ставлять компанію «Осіє кемікал» в один ряд із IRS, CDH Investment Corporation і навіть Somon Air. (повідомляє Радіо Свобода).

В 2023-му повідомлялось про завершення реконструкції та введення зводу в дію. Анонсовано, що на першому етапі майданчик зможе продукувати 90 тисяч тонн добрив на рік. В подальшому планується збільшити річну виробничу потужність до 124 тисяч тонн аміаку та 180 тисяч тонн карбаміду. Але якщо взяти за базову ціну 200 дол США/т карбаміду, то потужність заводу склала в 2024 році тільки 51 тис. тон.

Сировиною для виробництва аміаку є природний газ, що постачався по трубопроводу Кизил-Тумшук – Душанбе. Станом на середину 2010-х останній був у аварійному стані, тому плани відновлення його роботи передбачали прокладання газопроводу Душанбе – Яван.

Інфоіндустрія раніше писала про Таджикський “Азот”, тож ми уважно слідкуємо за розвитком подій, адже в сусідніх країнах виробництво добрив інтенсивно відбудовується на тлі війни в Україні та міжнародної ізоляції росії.

Інфоіндустрія

 

 

Читайте нас у Telegram

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry