Технічні коноплі в Україні вирощують лише 38 господарств

1 га технічних конопель виділяє кисню стільки ж, скільки чотири гектари лісу2. Це перша сільськогосподарська культура, що дала прибутку агровиробникам США у 1950 році на близько 1 млрд дол. В Україні ж через надмірну зарегульованість вирощування технічних конопель скоротилося в 30 разів.

Про це йдеться у дослідженні, проведеному Офісом ефективного регулювання BRDO, повідомляє ІА «Інфоіндустрія» з посиланням на джерело.

Технічні коноплі можна вирощувати без використання засобів захисту рослин, вони є екологічно безпечними та використовуються в органічному виробництві. Тому цю рослину, без сумніву, можна віднести до системи «зеленої економіки».

Технічні коноплі на сьогодні вирощуються в понад 30 країнах світу. У загальномасштабному ринку

виробництва сировини та виготовлення продукції близько 75% складають країни Азії. Сумарні посівні площі Європи займають 15% частки світового виробництва. Однак країни ЄС (як переробники продукції з високою доданою вартістю) є вагомими гравцями на ринку. Для українського експорту ставка ввізного мита до ЄС є нульовою.

Український ринок виробництва технічних конопель є невеликим та зарегульованим. Щороку засівається лише від 2 тис. га до 4 тис. га земель, проте, ще в часи Радянського Союзу, Україна вирощувала близько 120 тис. га технічних конопель та мала 35 переробних заводів, із яких залишились лише 3. Таким чином, на сьогодні виробничі потужності України скоротилися в 30 разів.

Загалом розвиток галузі технічних конопель в Україні, як і у світі, залежить, у першу чергу, від законодавства, що регулює ринок та ставить високі обмежувальні заходи до виробників, зокрема, ліцензії та квоти, а також обмежує обіг такої продукції.

Прирівнювання технічних конопель до наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів робить ринок монополізованим та зарегульованим. Через обмеження вмісту ТГК на українському ринку зареєстровано 13 сортів технічних конопель. Обмежувальне регулювання, що впливає на ринок, складається з 29 нормативно-правових актів та 14 інструментів регулювання, більшість із яких пов’язані з діяльністю та контролем Держлікслужби та МВС України. За порушення законодавства, навіть за недотримання норм щодо обігу та вирощування технічних конопель, санкція передбачає позбавлення волі від 4 до 8 років, а якщо це суб’єкт господарювання з найманою працею, що може прирівнюватися до організованої групи, від 9 до 12 років позбавлення волі. Крім того, 2/3 інструментів регулювання мають регуляторні проблеми, що має істотний вплив на суб’єктів господарювання, а 1/3 актів мають ознаки неактуальності та потребують внесення змін.

На сьогодні ліцензії на здійснення господарської діяльності у цій сфері мають лише 62 суб’єкти господарювання. В 2020 році лише 38 з них посіяли або мали намір посіяти цю культуру.

Крім того, у зв’язку із законодавчою невизначеністю у господарській діяльності використовуються не всі частини конопель (суцвіття і листя). Фактично агровиробники, що вирощують звичайну сільськогосподарську культуру, недоотримують прибутки, обсяг яких може сягати до 100 тис. дол. США за гектар.

Водночас світовий ринок технічних конопель оцінюється експертами в понад 4 млрд дол. США, має високий потенціал для розвитку та є інвестиційно привабливим.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry