17.04.2023
Польща ввела ембарго на торгівлю українською агропродукцією, в ситуацію втручається Євросоюз
З 15 квітня 2023 року Уряд Польщі вирішив запровадити ембарго на українські продукти харчування.
Відповідь Мніагрополітики України була швидкою.
–Міністерство аграрної та продовольчої політики України висловлює жаль з приводу рішення польських колег тимчасово обмежити експорт до Польщі (зокрема транзит) сільськогосподарської продукції з України.
Мінагрополітики завжди було відкрито до конструктивної та взаємовигідної співпраці відповідно до асоціації та Угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄС.
Рішення польської сторони суперечать спільним домовленостям.
– Міністерство сільського господарства, зі свого боку, завжди розуміло ситуацію в польському аграрному секторі та швидко реагувало на різноманітні виклики.
На позаминулому тижні була домовленість, що 4 культури: пшениця, кукурудза, соняшник і ріпак до 1 липня 2023 року проїжджають через Польщу тільки транзитом.
Але вже в кінці минулого тижня з’явилась низка домовленостей щодо розвитку взаємовигідного аграрного співробітництва та вирішення логістичних питань, узгодили текст Меморандуму про взаєморозуміння.
В Мінагрополітики України зазначили, що розуміють, що польські фермери перебувають у складній ситуації, але наголошують, що зараз українські фермери перебувають у найважчій ситуації.
Саме на території України йде війна, саме українські фермери зазнають колосальної шкоди внаслідок війни Росії проти України, а українські фермери гинуть на своїх полях від російських мін, – йдеться в заяві міністерства. аграрної та продовольчої політики України .
Українські урядовці підкреслили, що «українські сільгоспвиробники розуміють потреби польських колег і сподіваються на взаєморозуміння та розраховують на конструктивний діалог для прийняття узгодженого рішення».
«Зараз вирішення різного роду питань односторонніми, радикальними діями не прискорить позитивного вирішення ситуації. Наголошуємо, що між нашими країнами та суб’єктами господарювання не повинно бути жодних непорозумінь.
Українська сторона пропонує найближчими днями узгодити з польською стороною нову угоду (Меморандум про взаєморозуміння), яка враховуватиме інтереси України та Польщі в дусі конструктивної, надійної та ефективної співпраці обох країн та правильно врегулює питання транзиту сільськогосподарської продукції через Польщу.
–Ми готові співпрацювати з польською стороною у ретельному розслідуванні будь-яких зловживань, які могли мати місце в цьому питанні та призвели до нинішньої ситуації, яка не є в інтересах ні Польщі, ні України.
Обидві сторони чекають на офіційну заяву Єврокомісії. В керівництві ЄС стверджують, що дізналися про заборону зі ЗМІ і не знаємо подробиць, тому на даному етапі не можуть коментувати.
Нагадаємо, торгова політика належить до виключної компетенції ЄС, заявила в інтерв’ю радіо RMF FM Як зазначає речниця Єврокомісії Міріам Гарсіа Феррер, захистити такі дії можна лише в тому випадку, якщо фітосанітарні дослідження показали, що в сільськогосподарській продукції, імпортованій з України, виявлені шкідливі для здоров’я пестициди, заборонені в Євросоюзі.
І згідно із заявою міністра розвитку та технологій РП Вальдемара Буди для PAP, Польща теж – тут важко не прокоментувати – раптом, а може, й нарешті, знайшла в українських товарах щось тривожне.
У Мінагрополітики повідомили, що під час перевірки продукції, ввезеної з території України, виявлено шкідливі речовини (пестициди), у т.ч. в пшениці. У зв’язку з цим, з метою захисту життя та здоров’я людей, прийнято рішення про видання припису, зазначили в міністерстві.
– Запроваджуючи це регулювання на обмежений період часу, ми хочемо захистити ринок як для фермерів, так і для споживачів, тобто всіх нас, – сказав Вальдемар Буда, цитований у комюніке.
Міністерство нагадало, що відповідно до Закону про адміністрування зовнішньої торгівлі товарами міністр економіки може в певних ситуаціях запровадити заборону на ввезення певних товарів на територію Республіки Польща.
Постанову про ембарго на українську агропродукцію було видано після консультації з керівником Управління з питань конкуренції та захисту прав споживачів, за погодженням з міністром фінансів та міністром сільського господарства та сільського розвитку.
Згоду на видання постанови надала Рада Міністрів на засіданні 15 квітня цього року. Постанова набирає чинності з дня її оголошення, повідомили у міністерстві.
За матеріалами Farmer.pl
Читайте нас у TelegramПов’язані теми: