19.07.2024
За даними Державної митної служби, у 2023 році наша країна здійснила експортні продажі макаронних виробів в кількості близько 24 тис. т на загальну суму майже 53 млн дол., що в цілому виявилось на третину більше, ніж 2022 року, сповіщає Українська Асоціація Аграрного Експорту. Однак варто зазначити, що й до початку повномасштабної війни український експорт виробів з тіста характеризувався позитивною динамікою.
Як і для багатьох інших продуктів з доданою вартістю, торік визначальним закордонним ринком продажів макаронних виробів став Євросоюз, звідки отримано доходи в розмірі близько 43 млн дол., тобто 4/5 від загальних.
Найбільшим попитом українські вироби з тіста користувались у Німеччині (4,6 тис. т), Румунії (3,1 тис. т), Молдові (3,0 тис. т), Польщі (2,0 тис. т), Латвії (1,5 тис. т), Великій Британії (1,4 тис. т), Литві (1,4 тис. т) і Болгарії (1,1 тис. т). Також серед споживачів відзначимо представників з інших географічних регіонів, зокрема Ізраїль, США, Буркіна-Фасо, Палестину, Ірак. В підсумку, нашій країні частково вдалось повернути втрачені через війну позиції в глобальному експорті.
В структурі продажів за кордон виробів з тіста у 2023 році виділялись наступні позиції: продукти без начинки – 2,2 тис. т, макаронні вироби з різними начинками – 4,0 тис. т, а також інші, зокрема вермішель швидкого приготування – 17,5 тис. т.
З іншого боку, наголошує Асоціація, для України зберігається типова ситуація, за якої баланс зовнішньої торгівлі макаронними виробами є негативним, тобто імпорт перевищує експорт. Так, минулого року спеціалізовані компанії придбали з-за кордону понад 28 тис. т виробів з тіста на суму 39 млн дол. Асортимент імпортних закупівель має чітко виражений акцент саме на макаронних виробах без начинки – 25 тис. т. Найбільші постачальники продукції даної групи на український ринок – Італія, Туреччина, Польща, Китай, які здійснили 90 % обсягів продажів. Отже, спостерігається певна диспропорція на внутрішньому продовольчому ринку, адже ми продаємо за кордон переважно продукцію швидкого приготування та з начинкою, а ввозимо, власне, класичні макаронні вироби.
Поточний рік продовжує минулорічну позитивну тенденцію – за перший квартал наш експорт макаронних виробів збільшився наполовину відносно січня-березня 2024 року, складаючи 8 тис. т вартістю 17 млн дол. Головними покупцями українських виробів з тіста зараз виступають Німеччина, Велика Британія та Румунія, спільна частка яких дорівнює 43 % у грошовому виразі.
Читайте нас у Telegram
Пов’язані теми: