Пшениця в цьому сезоні не принесе українським аграріям високих прибутків

Ціни на збіжжя протягом 2018/2018 маркетингового року зберігали традиційну динаміку, яка починалася з непоганих показників під час жнив, продовжувалася зростанням до пікових значень у січні-лютому, і падіння до мінімуму в кінці сезону. Пшениця першою продемонструвала вірність цьому тренду. Згідно з дослідженням консультанта аналітичної компанії AGRITEL Вікторії Блажко, ціни на зерно продовольчої пшениці третього класу у 2018\2019 МР стартували на CPT-порт Одеса з позначки $176. Але вона протрималася лише близько двох тижнів. Після того як у західних, північних та центральних регіонах України випала рекордна кількість опадів та виникли побоювання щодо якості зерна і в той же час стало зрозуміло, що в Росії через посуху врожай буде меншим, ціна поповзла вгору і 10 серпня підскочила до $214, однак після збирання велика пропозиція придушила ринок, а другий піковий період настав на початку лютого – $ 223. Росія на той час продовжувала експортувати пшеницю рекордними темпами попри суттєво нижчий урожай, через що знову відновилися розмови про можливі обмеження експорту продовольчого зерна з цієї країни, а це своєю чергою, «підігріло» ціни. Однак на початку березня, коли стало ясно, що посіви в Причорномор’ї, Європі та Україні добре перезимували, ціни стали знижуватися і до кінця сезону повернулися до початкової позначки $174-176. «Торішні цінові тренди в новому сезоні, швидше за все будуть не такими яскраво вираженими з огляду на зміну фундаментальної картини ринку», – зауважує Вікторія.

Вже очевидно, що пропозиція зерна цієї культури буде більшою, аніж минулого сезону. Очікується рекордний урожай в Україні, USDA передбачає, що він становитиме 30 млн тонн, поточний прогноз AGRITEL – 29-29,5 млн тонн, очікуваний вал збіжжя ярої та озимої пшениці в Росії – понад 80 млн тонн, виробництво в країнах ЄС також буде з плюсом. Прогнозується, що урожай пшениці в США буде доволі високим, однак можуть бути проблеми з якістю зерна через зливи в основних штатах-виробниках Оклахомі та Канзасі. Наразі дощова погода вже призводить до затримки збиральної кампанії в цій країні. Можуть виникнути проблеми з виробництвом цього продукту в Австралії, де лютує посуха, спочатку прогноз становив 23,9 млн тонн, тепер його знизили до 21,2 млн тонн, але все одно цей показник перевищує минулорічний показник ( 17,3 млн тонн).

Тобто висока пропозиція, на думку Вікторії Блажко, на початку сезону негативно позначиться на цінах, особливо цей тиск посилиться тоді, коли ринок наповниться цим продуктом. В найближчий час слід очікувати активної присутності на ринку російської пшениці. В серпні можливе традиційне короткочасне підвищення цін, але потім висока пропозиція зробить свою «чорну справу». «Конкретні ціни сьогодні прогнозувати ще не можна. Одне можна сказати з упевненістю, що за умови відсутності погодних катаклізмів під час збиральної кампанії, тиск на ринок в перші місяці кампанії буде доволі потужним», – наголошує Вікторія Блажко.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry