В Києві відбувся Grain Storage Forum ELEVATOR 2024

Два дні поспіль, 28-29 травня, представники аграрного бізнесу представляли найсучасніші технології вирощування, зберігання, переробки, трейдингу агропродукції.

Викликів в сільському господарстві стає все більше, тому потрібно шукати шляхи і можливості працювати далі.Спілкування в колі однодумців, обговорення спільних проблем, пошук рішень – це те що є корисним сьогодні.

В кулуарах ми дізнались про перезапуск польского бренда с/г технiки UNIA в Українi, дiяльностi фiнансового агрегатора FERM та, наприклад, нового сервiсу побудови колiй до агроформувань МСК Трансбуд.

Офiцiйно

Т. в. о. міністра агрополітики Тарас Висоцький повідомив про передбачене вже проголосованим законом встановлення мінімальних експортних цін на агропродукцію, в першу чергу зернових і олійних культур.

«Необхідно встановити такий рівень, який буде відповідати ринковому, щоб не було експорту за заниженими цінами і в той же час не зупинити його», — говорить він.

У травні 2023/24 МР один із найвищих обсягів експорту у порівнянні з травнем попередніх сезонів, коли традиційно цей місяць був фактичним завершенням сезону.

Також Міністерство працює над механізмом прогнозування максимальної врожайності зернових та олійних культур.

Завданням України буде допомогти європейським фермерам зрозуміти, наскільки складною і наскільки ризикованою є діяльність в аграрній сфері в Україні, заявив заступник міністра економіки – торговий представник України Тарас Качка в рамках Agro Ukraine Summit.«Для того, щоб було розуміння і польського фермера, і французького, що не так легко даються ці мільйони тонн в митній статистиці».Він додав, що фермери в ЄС це потужне лобі і не лише економічне. Для ЄС важливе збереження цієї структури у суспільстві, коли є достатня кількість людей, які займаються фермерством.

Бронювання

З 18 травня вступили в силу нові правила бронювання військовозобов’язаних працівників. Що саме змінилося розпитали керуючого партнера юридичної фірми Kosovan Legal Group Анатолій Косован в кулуарах Agro Ukraine Summit.

«Насправді, змін для агробізнесу небагато. Перше, що змінилося — компаніям, яких віднесли до критично важливих дозволили в тому числі бронювати їх бенефіціарів, але конкретний порядок ще має бути розроблений Кабміном. Немає розуміння, чи ці бенефіціари будуть додатково, понад 50% квоти для бізнесу, чи будуть в неї входити.

Були нарікання, що Генштаб довго узгоджує списки бронювання, тому цю функцію передали до Міноборони. Сподіваюся, це пришвидшить процеси. Але постанова Кабміну все ж передбачає, що це має бути протягом місяця. І приблизно такий самий час це забирало у Генштабу.

Всі вже знають, що необхідно оновити свої дані. Ми стикалися з ситуаціями, коли аграрії, для того, щоб подати на бронювання працівників, вони їх відправляють в ТЦК, щоб вони оновили дані перед бронюванням, а там ніхто не розбирається, наскільки ці працівники критичні для бізнесу і відразу вручають повістку».Анатолій звертає увагу, що якщо компанія дійсно віднесена до критично важливих, то він радить оновлювати дані без відвідування ТЦК — у ЦНАПі, або у застосунку Резерв+.

Аграрний комітет ВРУ радитиме Уряду не підіймати військовий збір більше ніж на 1%, повідомив член Комітету Сергій Лабазюк під час Agro Ukraine Summit.

За його розрахунками по Хмельниччині, де середня заробітна плата 15,200 грн, у разі підняття ставки військового збору, підприємствам доведеться підвищити виплату працівникам на 840 грн, а на 100 працівників — це майже 1 млн грн.

«Я розумію, що сьогодні для більшості аграріїв — це майже непідйомні цифри, і якщо ще туди накладеться ПДВ і ряд інших факторів, це буде складно».

Уряд розглядає підвищення військового збору з 1,5% до 5%, а ПДВ — з 20% до 22-23%.

Під час панельної дискусії «Кадровий ресурс — головний капітал аграрної галузі. Проблеми, рішення та тренди» на Agro Ukraine Summit засновник Ukravit Вiталiй Iльченко розповів про ситуацію з кадрами в компанії.

 «У нас багато співробітників забирають до війська. Забирають тих, хто вміє працювати з обладнанням, на спецтехніці. Таких людей однозначно важко замінити.

Зараз ми залучаємо студентів тимчасову роботу. У них є час і вони у нас отримують зарплату, яку не можуть платити малі підприємства. Це допомагає нам продовжувати працювати». У Контінентал Фармерз Груп зіштовхнулися з проблемою, що 90-95% працівників отримували бойову повістку при оновленні даних в ТЦК, розповіла директор з персоналу Ірина Романенко під час панельної дискусії «Кадровий ресурс — головний капітал аграрної галузі. Проблеми, рішення та тренди» в рамках Agro Ukraine Summit.

«Ми очікуємо списки по 2-3 місяці, які шукаємо або в Генштабі, або в Мінагро, або в Мінекономіки».

В Astarta-Kyiv проблему дефіциту кадрів вирішують завдяки програмам наставництва і наступництва, які впроваджуються вже 4 роки. На кожну ключову посаду готуються один або декілька наступників, повідомила директор департаменту по роботі з персоналом, корпоративному партнерству та комунікаціям Світлана Мозгова.

 «Є програма для студентів. Минулого року було 60 студентів на ключових посадах в регіонах. 80% з них залишилися працювати. Ще більше ми розгорнули роботу з пенсіонерами — людьми, які знають як працювати і ще можуть».

Переробка

Під час дискусійної панелі «AgroПереробка» власники переробних виокремили найнагальніші питання:

Є розуміння, що сьогодні єдиним найважливішим фронтом для всіх є захист України, але потрібно думати й про економіку. Важливо вирішити питання з мобілізацією, напрацювати фінальні правила, щоб бізнес розумів, які категорії працівників можна буде їм бронювати

Для бізнесу важливе питання енергозабезпечення, бо працювати на генераторах постійно виробничі підприємства не мають можливості. Тому є потреба у створенні інструменту фінансової підтримки для забезпечення підприємств незалежними джерелами енергії (газово-поршневими станціями)

Не менш важливим є питання забезпечення переробних підприємств сировиною в наступному маркетинговому році

Профільні асоціації обговорюють з Мінагрополітики позиції щодо обмеження обсягу експорту зерна шляхом підписання меморандумів, повідомив голова ГС «Борошномели України» Родіон Рибчинський в рамках Agro Ukraine Summit.

За його словами бізнес-асоціації підтримують повернення до практики підписання меморандумів.

«Кілька років його не існувало, але скоріше за все ми повернемося до такого Меморандуму, де буде обумовлена та кількість зерна, яку можна буде експортувати без нанесення шкоди національній харчовій безпеці».

В ході обговорення Александр Верещинский, доктор технічних наук, засновник та співвласник ТОВ «ОЛИС» розповів про створення переробки зерна: від малого до великого.

В своїй доповіді спікер акцентував увагу на тому, що зернопереробне підприємство може починатися з невеликих об’ємів, накшталт універсальним агрегатним крупоцехам Оптиматик-К та млинзаводам Оптиматик-М продуктивністю від 4 до 30 т/год, які не потребують проектних робіт, монтуються в наявну будівлю і більш швидкі для запуску.

І є рішення комплектні – це заводи розроблені по індивідуальному проекту, для них проектується та будується окреме приміщення, можуть бути любої необхідної продуктивності та є більш гнучкими при формуванні ідеї. Згодом, виробництво можна розширяти, додавши інші лінії переробки або збільшити продуктивність.

«Зараз технологічні, інженерні та технічні рішення дозволяють збирати підприємство, як конструктор. Це однаково можливо і для агрегатних і для комплектних рішень, але зі своїми особливостями. Сьогодні ми можемо на базі одного заводу створити декілька різних вертикально та горизонтально інтегрованих виробництв, ув’язати їх і автоматизувати», відзначив Олександр.

Тому, при правильному інжинірингу можна побудувати або розбудувати ефективне та продуктивне зернопереробне підприємство, підсумував експерт.

“Розвиток агро переробки важливий для галузі. Але не менш важливо забезпечити сінергію між державою та агробізнесом за для розвитку виробництва біо газу, біоетанолу. Бо Україна має величезний ресурс для цього та гостро потребує додаткових об’ємів енергії. І аграрії могли б забезпечити цю потребу”, – відмітив операційний директор Harveast Holding  Руслан Мазуренко…

Логістика

Директор з логістики компанії Kernel, розповів про сучасні виклики агрологістики. Зокрема, він наголосив на максимальній необхідності утримання можливостей морського експорту. Ми є найбільшим агро експортером в Україні, за 2023 змогли експортувати більше ніж 1,1 млн тонн продукції й понад 90% цього обсягу експортується саме морем. Наразі альтернативних логістичних шляхів на такий обсяг продукції не існує.

Ми працюємо над розширенням експортних можливостей всього агроринку, тому зараз пропонуємо свої інфраструктурні потужності іншим агровиробникам. Ми надаємо послуги з транспортування, накопичення та перевалки зернових культур і олії, а також пропонуємо українським аграріям наші переробні можливості та нарощуємо виробничі потужності для посилення українського ринку.

Читайте нас у Telegram

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry