В технології CRISPR/Cas відбувся прорив

Вчені з Інституту біохімії рослин імені Лейбніца (IPB) успішно інтегрували великий сегмент ДНК в ядра клітин вищих рослин.

Для генної модифікації використано метод “генетичних ножиць”, відомий як CRISPR/Cas.

На відміну від більш грубих інструментів створення ГМО, цей підхід ніколи не дозволяв вводити в організм чужерідну ДНК. Навпаки, він видаляв чи “вимикав” вже наявні у рослини гени.

Після такого розрізання гени “склеювалися” назад, як правило, з допущенням  помилок, що додатково заважало такому небажаному гену працювати. Проте такі помилки обмежували вчених у прагненні розширити сферу використання методу CRISPR/Cas.

В новому експерименті вчені додали ще один фермент – екзонуклеазу. Цей фермент дозволяє “приховати” місце розрізання генів, тому клітина вже не може “склеїти” його назад з помилками. Після цього вчені запускають вже інші механізми, що дозволяють вставити в точку розрізу іншу ДНК. Таким чином їм вже вдалося “полагодити” один із генів тютюну (Nicotiana benthamiana), змусивши пошкоджений ген знову працювати. Застосування екзонуклеази збільшило відсоток успішних експериментів у 38 разів.

Наступним етапом був дослід з Arabidopsis thaliana. Під час нього вдалося передати модифікації генів нащадкам.

Новий підхід дозволяє селекціонерам відбирати 50-100 модифікованих рослин, а не 500-1000, що значно економить ресурси та час. Це – можливість швидше отримувати рослини з раніше втраченими “дикими” генами стійкості.

Повідомляє AgroPages

Читайте нас у Telegram

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry