В Україні почали знижуватися ціни на ранні овочі

Ціни на ранні овочі в Україні продовжують поступово знижуватись під впливом збільшення пропозиції місцевої продукції. За даними «Інфо-Шувар», цього тижня помітно просіли ціни на тепличні огірки та редиску. Відбулось це насамперед через збільшення пропозиції овочів нового врожаю з українських тепличних господарств. Так, станом на середину березня на торговому майданчику ОРСП «Шувар», найбільшого оптового ринку в Західному регіоні України, помітно збільшилась пропозиція редиски. Продукція надходить з теплиць Закарпатської області, крім того продовжуються поставки  редиски з Італії. Станом на 17 березня 2017 року, імпортну та вітчизняну редиску на «Шуварі» пропонують за однією ціною – 10,0-11,0 UAH/пучок (0,34-0,37 EUR/кг). За останні 10 днів ціни на цю продукцію впали на 35%, крім того, порівняно з минулим роком, ціна на редиску нижча в середньому на 25%.Тенденція до зниження ціни спостерігається і по тепличних огірках. Майже всі огірки, які сьогодні присутні на майданчику «Шувару» – це продукція з вітчизняних теплиць. Сьогодні гладенькі огірки на «Шуварі» пропонують по 45-46 UAH/кг (1,60-1,64 EUR/кг), ціни на колючі огірки становлять 50-53 UAH/кг (1,78-1,85 EUR/кг). Протягом останнього тижня ціна на цю продукцію просіла лише на 10%, втім, порівняно з минулим роком, огірки сьогодні коштують на 10% дорожче.

Ціни на томати та ранню капусту знижуються досить повільно і лише завдяки поступовому збільшенню поставок  імпортної продукції. Сьогодні на «Шуварі» пропозиція тепличних помідорів представлена переважно продукцією виробництва Туреччини за ціною 27-28 UAH/кг (0,96-0,97 EUR/кг). Порівняно з минулим тижнем, ціна просіла всього на 5%, а в середині березня 2016 року томати пропонували приблизно за такою ж ціною.

Ціни на ранню капусту формуються під впливом збільшення надходжень з Албанії. Таку продукцію сьогодні пропонують за ціною 28-33 UAH/кг (0,97-1,13 EUR/кг). Варто додати, що минулого року приблизно за такою ж ціною на вітчизняному ринку вже пропонували капусту з Македонії, яка традиційно є головним конкурентом української ранньої капусти. Як ми попереджали раніше, через аномально холодну зиму в Європі, сезон постачання македонської капусти цього року розпочнеться на 2-3 тижні пізніше, ніж зазвичай. Перші обсяги ранньої капусти вітчизняного виробництва з’являться на ринку ближче до початку квітня.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry