29.12.2023
Війна в Україні стимулює світовий ринок агротехнологій і точки зростання для України.
Виклики для світової продовольчої безпеки, які спричинила війна росії проти України вже змусила низку країн не лише в Європі, а й на Близькому Сході переглянути засади продовольчої та сільськогосподарської політики. Спостерігається зростання інвестицій в агротехнології, спрямовані на підвищення продуктивності сільського господарства та зменшення споживання води.
Агротехнології є точкою зростання і для українського агросектору, адже зменшення доступних посівних площ через окупацію та замінування, робить продуктивність сільського господарства чи фермерства та економічну ефективність ключем до збереження конкурентоздатності українського агро.
Сьогодні за даними Forbes в Україні лише 10% аграріїв використовують технології у своїй господарській діяльності. Які агротех рішення вже добре знайомі та протестовані українськими аграріями, а які тільки починають привертати до себе увагу ринку?
Агротех, що допомагає бізнесу «злітати»
Однією з популярних агротех практик стало внесення засобів захисту рослин (ЗЗР) агро дронами. Цей метод внесення ЗЗР має суттєві переваги і для аграрія, і для суспільства.
Однією з ключових особливостей такого внесення є використання дрібнокрапельного обприскування з розміром крапель близько 100 мікрон. Велика відмінність від традиційних методів полягає в мінімальному використанні води — пестициди подаються з найменшою кількістю рідини, знижуючи витрати води приблизно в 25-30 разів. Норма внесення становить орієнтовно 5-7 літрів на гектар робочої рідини, що робить цей метод ультра малооб’ємним.
Крім того, внесення ЗЗР дронами — пряма необхідність для полів зі складною конфігурацією, де технологічні колії значно перевищують 5%. Вони дозволяють обробити навіть найскладніші ділянки. Тому багато фермерів обирають і точкове внесення.
Результати роботи на багатьох господарствах дозволили вирахувати, що:
економія ЗЗР при точковому внесенні становить від 6 до 10 $/га;
заощадження коштів при десикації дронами — до 20$/га.
Крім того, агродрони запобігають ущільненню ґрунту, на відміну від наземних обприскувачів. Агро БПЛА можуть працювати одразу після дощу, коли наземна техніка не може зайти у вологе поле. Темпи роботи агро дронів значно перевищують традиційні методи, забезпечуючи своєчасний захист врожаю.
Ігор Васильович з 2006 року очолює господарство “Заміхівське”, що на Поділлі. Спеціалізується на вирощуванні соняшнику, пшениці та кукурудзи. Завдяки грантові від міжнародного проєкту технічної допомоги USAID АГРО скористався послугами з обробки посівів дронами. “Коли вперше агро дрони злетіли на наші поля, я відчув змішані почуття. Це була нова технологія, і було трохи тривожно, і водночас, це була надія на краще майбутнє. Але коли зібрав урожай, я переконався на власному досвіді, що інновації допомагають нам знижувати витрати та отримувати кращий врожай. Це велика перевага для агровиробників,” – ділиться враженнями пан Ігор. “Я хочу, щоб моє господарство було прикладом для інших фермерів і надихало їх на впровадження нових технологій. Це допоможе і далі вирощувати високоякісну продукцію та сприяти розвитку своєї країни, навіть у важкі часи,” – каже пан Ігор.
Загалом, впродовж 2023 року за підтримки Програми USAID АГРО більше 100 малих та середніх агровиробників скористалися послугами з обробки посівів дронами. А загальна площа посівів, оброблених дронами за підтримки АГРО, лише за червень-вересень 2023 року склала понад 40 тис гектарів.
Не агро дронами єдиними
В той час як зростання ринку агро дронів, очевидно, буде зростати, аграрії звертають увагу і на інші перспективні агротехнології, черед яких наступні.
GPS моніторинг та супутникова зйомка. GPS моніторинг та супутникова зйомка є інструментами, що дозволяють підвищити рівень передбачуваності та управління агробізнесом. Інформація у реальному часі про стан орних земель дозволяє аграріям керувати продуктивністю посівів.
Біотехнології. Біотехнології значно підвищують ефективність агровиробництва. Наприклад, застосування біопрепаратів-мобілізаторів, що активують корисні речовини та елементи живлення у ґрунті, підвищує засвоєння мінеральних добрив та дозволяє зменшити норму їх внесення до 30%. А ще підвищує врожайність до 25% (в середньому 0,28-0,47 т/га на різних культурах).
Технології для збереження ґрунтів. Ґрунтозахисні технології покращують структуру ґрунту, його водоутримання, водопоглинання, запобігають ерозії, зменшують викиди CO2 і втрати вуглецю, сприяють збільшенню біологічної активності.
Пов’язані теми: