Викиди парникових газів можна значно скоротити завдяки органіці

Rothamsted Research провели дослідження та виявили, що викиди з ґрунту потужного парникового газу закис азоту можна значно скоротити, просто вносячи багатий на вуглець гній.

Закис азоту приблизно в 300 разів сильніший за CO2 як парниковий газ, і удобрені ґрунти є його основним джерелом. Цей газ також сприяє руйнуванню озонового шару, а його антропогенні викиди збільшилися на 30% за останні сорок років — в основному через збільшення використання хімічних добрив.

Дослідження виявило, що орні ґрунти, у які вносяться неорганічні добрива, утримують лише половину азоту порівняно з ґрунтами, в які вносять гній з фермерських господарств, причому втрати відбуваються в основному у вигляді закису азоту.

Отримані дані переконливо свідчать, що це відбувається тому, що вуглець і азот нерозривно пов’язані в ґрунтах — і значно більшою мірою, ніж вважалось раніше.

Попередні дослідження, проведені під керівництвом Rothamsted Research, показали, що вуглець відіграє ключову роль у визначенні самої структури ґрунту, а отже, і в його функціонуванні. Професор Ендрю Ніл виявив, що збільшення органічної речовини в ґрунтах призводить до того, що мікроби виділяють липкі полімери, які утворюють добре пов’язану мережу відносно невеликих пор.

А тепер вони показали, що саме ця структурна особливість ґрунту також визначає долю ґрунтового азоту. Тобто з’ясовано, що те, як органічна речовина впливає на структуру ґрунту, відображається на тому, як азот метаболізується в ґрунті.

Після того, як азот потрапляє у ґрунт сільськогосподарських угідь, він зрештою опиняється в одному з трьох місць — або залишається у ґрунті, або поглинається культурами (тобто видаляється під час збирання врожаю), або «втрачається» з системи — наприклад, у вигляді закису азоту або у вигляді нітратів, розчинених у ґрунтових водах.

У ґрунтах з обмеженим надходженням органічних речовин або взагалі без них наявність лише дрібних, погано пов’язаних між собою пор змушує мікробіоту (гриби і бактерії) переходити до так званого аноксичного, або безкисневого, метаболізму. В результаті вони виробляють значно більшу кількість закису азоту, а не біомаси у вигляді білків, що виробляються в аеробних, або насичених киснем, умовах.

 

Інфоіндустрія за матеріалами farminguk.com

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry