Як дефіцит добрив в Україні вплине на світ

За 2022 рік українські виробники виготовили близько 1,13 млн тонн азотних добрив.

«Від початку повномасштабного вторгнення в Україні виробництво азотних добрив продовжили лише два заводи – «Рівнеазот» та черкаський «Азот». «Сєвєродонецьке Об’єднання Азот» пропрацювало місяць» – зазначив керівник ІА «Інфоіндустрія» Дмитро Гордейчук.

За його словами, такі зміни суттєво змінили статистику в гіршу сторону: у підсумку всього за 2022 рік вдалося виробити лише 1,13 млн тонн азотних добрив, імпортували близько 4,3 млн тонн.

До прикладу, в 2021 році Україна імпортувала 1,4 млн тонн азотних добрив, при цьому загальне українське виробництво, за даними Держкомстату, перевищило 5,2 млн тонн.

За словами Дмитра, до липня 2022 року українські фермери ще мали змогу купувати добрива за довоєнними цінами. Після липня почала стрімко рости ціна селітри – з 27 000 грн/тонну до 37 000 грн/тонну, що створило критичну ситуацію для українського фермера.

Класично аграрії користуються співвідношенням, коли вартість тонни селітри не повинна коштувати більше, ніж 2,5 тони пшениці, щодо карбаміду – то це 3,0-3,5 тонни кукурудзи. У 2022 році ці показники були вдвічі, навіть втричі перевищені.

У Міністерстві аграрної політики та продовольства України зауважують, що станом на сьогодні точні витрати українського аграрія важко порахувати, однак якщо взяти 1 га кукурудзи, то на нього потрібно витратити орієнтовно 8-9 тис. грн. Йдеться лише про базовий азот, окрім якого потрібне підживлення та паливо для внесення, яке також подорожчало.

Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький наголосив: «Дуже багато залежить від кліматичних умов, адже добрива працюють як комплексне живлення й основне це погодні умови. Але якщо аграрій вноситиме менше добрив на 30% і більше, тоді падіння врожаю може бути двократним. Тому підтримка міжнародних партнерів у цьому питанні для нас є дуже важливою».

За його словами, тема дефіциту добрив є однією з найактуальніших для агросектора та українських аграріїв, адже найближчим часом стартує весняна посівна, за якою спостерігатиме увесь світ. Україна є однією з провідних країн на світовому аграрному ринку, і від її обсягів виробництва залежить світова ціна на ринку зернових та продовольча безпека світу.

 

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry