Євген Алєксєєнко про напрями роботи СГІ та пріоритети у селекції пшениці

Враховуючи кліматичні зміни та потреби вітчизняних сільгоспвиробників, Селекційно-генетичний інститут — Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення працює над створенняя нових спеко-, посухо- та морозостійкий зразків пшениці. Про напрями роботи установи та пріоритети у селекції пшениці розповів Євген Алєксєєнко, провідний науковий співробітник відділу селекції та насінництва пшениці Селекційно-генетичного інституту.

За словами науковця, створені в Селекційно-генетичному інституті — Національному центрі насіннєзнавства та сортовивчення, сорти займають близько 70% усіх посівних площ в Україні, при цьому одним з основних напрямів його роботи є селекція пшениці.

«Передусім це створення сортів універсального типу для різних технологій: для інтенсивних, для більш екстенсивних, з високими показниками якості зерна, сортів для екологічно чистих технологій, тобто які потребують мінімум, або зовсім не потребують хімічного захисту. І, звісно, ці сорти мають бути високоурожайними і конкурувати з зарубіжними сортами», — зазначає Євген Алєксєєнко.

У пріоритеті науковців установи — виведення сортів універсального використання по різних попередниках і за різними технологіями. Окрім цього, Інститут працює над виведенням сортів для інтенсивних та екологічно чистих технологій.

«Мова йдеться про технології, які не потребують хімічних компонентів для вирощування, призначених для зменшення хімічного навантаження на рослини і довкілля. Щоб досягти цієї мети, потрібні такі сорти, які не піддавалися б, або принаймні мінімально уражалися б, хворобами та шкідниками. Щоб добре конкурували з бур’янами. Аби при їх вирощуванні можна було звести до мінімуму використання пестицидів. Причому ми застосовуємо лише класичну селекцію, технологій генної модифікації не використовуємо», — додає науковець-селекціонер.

За словами Євгена Алєксєєнка, такі екологічно-чисті сорти, як Годувальниця Одеська та Литанівка Одеська  вже мають своє розповсюдження. Серед новіших зразків науковець відмітив такі, як Лебідка, Істина, Мелодія. Зазначається також, що на кваліфікаційну експертизу  зараз передано сорт Аксіома, який за словами науковців установи також незабаром отримає ринкове поширення.

Інфоіндустрія

за матеріалами superagronom.com

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry