З другого року рентабельність вирощування м’яти перцевої становить 50%, з третього — 100% і більше

Первинні вкладення при вирощуванні лікарських трав набагато більші, ніж при вирощуванні зернових, в перший рік закладання плантації може знадобитися до 200 тис грн на гектар, в той же час, і прибуток з одного гектару лікарських трав може бути таким, як з 10-50 га зернових.

При плануванні трав’яного бізнесу одразу слід орієнтуватися на зрошувану технологію, особливо, якщо мова йде м’яту перцеву. Вона росте і без зрошення, але для отримання стабільного, якісного врожаю потрібен полив.
Про це розказав Назар Приведенюк, кандидат сільськогосподарських наук, завідувач відділом технології вирощування лікарських рослин Дослідної станції лікарських рослин ІАП НААН, на конференції «Український трав’яний бізнес» в Миколаєві.

Щоб заощадити на первинних вкладеннях експерт рекомендує спочатку закласти плантацію на 1 га, тоді через рік у вас буде власний посадковий матеріал.

М’ята перцева — гібрид, розмножується виключно вегетативно. Оптимальний період закладки в жовтні кореневищами, тоді вже в перший рік можна отримати 1-2 укосу. Якщо ж висаджувати розсаду, це обійдеться дешевше, але буде тільки один укіс. «Врожайність м’яти — 2-4 т сухого листа з гектара на зрошенні. У перший рік можна отримати близько 1,5 т. Оптимальна фаза збору — бутонізація, початок цвітіння», — розповів Приведенюк.

Основні витрати припадають на закладку плантації. «Перший рік ви, швидше за все, навіть не вийдете в нуль, тому що врожайність буде невелика. З другого року рентабельність вирощування м’яти може становити 50%, прибуток з гектара оцінюється в 120 тис грн. Але це за умови наявності ринку збуту, інтенсивної технології і розвиненої інфраструктури. Тому що звичайна врожайність м’яти 1,5-2 т листа з гектара, тоді як інтенсивні технології дозволяють отримати і 5 т листа. Це залежить також і від сорту «, — пояснив він. На третій рік рентабельність плантації ще вище, і може перевищувати 100%. В середньому плантація м’яти перцевої працює 3-5 років.

Організатором конференції «Український трав’яний бізнес» виступав Фонд «ЛАСКА» за фінансової підтримки Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва.

 

ІА «Інфоіндустрія»