01.02.2023
Як відомо з наших попередніх новинних повідомлень в 2022 році українські державні структури арештували, а потім і продали частину російського аміаку, що знаходився на зберіганні в Одеському припортовому заводі.
Цікаво, що рішення про всі схеми арешту та продажу товару приймались не на ОПЗ, а в кабінетах в Києві. Натомість первинні сліди були тільки в Одеський області, 26 січня співробітники Офісу Генерального прокурора та Служби безпеки України провели низку обшуків на деяких адресах учасників схеми, зокрема на АТ «Одеський припортовий завод», з якого було забрано близько 42 тис. тон аміаку, а також на ТОВ «Придніпров’є 2021», яке організувало швидкі торги з продажу частини аміаку за заниженими цінами певному колу компаній та низці інших фізичних осіб, які були залучені до оборудки.
За наявною у редакції Lenta.ua інформацією, ухвалою Шевченківського районного суду від 13.07.2022 у кримінальному впровадженні було накладено арешт на товарно-матеріальні цінності – аміак рідкий технічний – виробництва ПАТ «Тольяттіазот» у кількості 30296,308 тон та виробництва АТ «Міндобрива» – 11784,615 тон, який зберігався у режимі «транзит» в ізотермічних сховищах АТ «Одеський припортовий завод». Можна припустити, що це був запобіжний захід власників проти бажання окремих осіб забрати цей аміак. Журналісти звернули свою увагу, що арешт на аміак було накладено у кримінальній справі по несплаті податків. Його було визначено речовим доказом, а що саме головне – в судовій ухвалі було прямо заборонено відчуження, розпорядження та користуванням цим майном.
До завершення підготовки здійснення заходів з організації управління майном, товарно-матеріальні цінності – аміак рідкий технічний – у зазначеній кількості було передано в управління Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) та відразу переданий на відповідальне зберігання АТ «Одеський припортовий завод» з можливостю самостійно визначати інші місця зберігання, що є достатньо цікавим, надзвичайним та несподіваним елементом повноважень для цього суб’єкта господарювання. Наголошуємо, що цей товар знаходився на території заводу з лютого 2022 року (за даними ІА Інфоіндустрія)
Як зазначає редакція Лента.уа, за декілька днів до появи ухвали Шевченківського районного суду, 08.07.2022 телефонограмою на адресу АТ «Одеський припортовий завод» було сповіщено про відправку залізничних аміачних цистерн у кількості 110 шт. власника – ООО «Ніка Транс Логістика» (код 40960674) під завантаження аміаком. Засновником цього підприємства згідно даних You Control є Ніка Транс Холдінг Гмбх (Австрія). Пізніше, 12.07.2022, телефонограмою було повідомлено про відправку ще 150 шт., також під завантаження.
13-14 липня 2022 року за дорученням в.о. голови правління – директора АТ «Одеський припортовий завод» почало відбуватися відвантаження аміаку, який знаходився у митному режимі в отримані від ООО «Ніка Транс Логістика» залізничні цистерни, а також підготовка їх до відправлення на адресу ПрАТ «Азот» м. Черкаси (код 00203826) – одне з системних підприємств групи Ostchem нібито для організації подальшого зберігання.
Одночасно, АРМА, яке мало б забезпечувати зберігання аміаку, як речового
доказу в межах рішення Шевченківського районного суду реалізовувати схему реалізації аміаку. Представники цієї організації банально передали цей аміак під продаж. У нашому розпорядженні опинилася постанова Печерського районного суду від 16 січня цього року, в якій прямо говориться про цей факт. «Відповідно до листа АРМА від 28.09.2022 №1111/6.1-20-22/6, який надійшов на адресу БЕБ України, вказані активи (аміак рідкий технічний) передано ТОВ «Придніпров’є 2021» (код ЄДРПОУ 37007216) для організації електронних торгів арештованого майна».
Перша партія аміаку загальною вагою 7 341,2 тони (яку за дорученням в.о. голови правління – директора АТ «Одеський припортовий завод» раніше вже завантажено у заздалегідь підготовлені цистерни) була продана ТОВ «Славна Енерго Газ» (код 44867692), яке входить до кола бізнес-інтересів холдингу Ostchem. Другим учасником торгів було ТОВ «Хім-Трейд» (код 41947222).
Продаж арештованого аміаку відбувався без використання системи «Прозорро. Продажі» за цінами, які більше відповідали цінам на іноземних ринках, ніж в Україні. На той час ринок аміаку в Україні просто не існував. Тепер слідчі вважають, що ціни були значно нижчими.
Решта аміаку було продано двом компаніям, які вже не були прямо пов’язані із Ostchem.
Навряд чи рішення щодо продажу цього аміаку буде справедливим. Згідно моніторингу ІА Інфоіндустрія, ціни на аміак при продажах наближались до оптових цін Світового ринку. Процес намагались зробити прозорим, але зараз зникли сліди торгів з відкритих джерел біржі.
В чому ж справжня причина, чому це питання зараз піднімається таким чином? Є декілька причин, але більше за все, зараз є потужні сили, які хочуть відновити експорт і транзит російського аміаку. Власники аміаку в росії шукають загублений продукт. Дивним чином дії правоохоронних органів в Україні співпали із значною затримкою проходженні зернових кораблів протокою Босфор. Фактично зерновий експорт зменшився за останній тиждень в десятки разів.
Чи можна стверджувати, що експорт російського аміаку відновиться в 2023 році? Поки що не відомо, нажаль від всіх цих подій страждає найпотужніший експортер аміаку, унікальний виробник азотних добрив, який вже декілька років просто стоїть, Одеський припортовий завод.
Використані матеріали Lenta.ua
Читайте нас у Telegram