Здоров’я саду та лісу – “БТУ-ЦЕНТР”

Компанія «БТУ-ЦЕНТР» – національний виробник біопрепаратів під ТМ «Жива земля». Успішно працює на ринку України вже 20 років, пропонуючи аграріям безпечні препарати захисту, живлення, стимуляції росту рослин, оздоровлення ґрунтів. Постійно оновлюючи лінійку продукції та оперативно реагуючи на потреби виробників, цього року «БТУ-ЦЕНТР» освоїв нову сферу – вирощування саджанців лісових порід дерев, потреба в яких постійно зростає. Про новий досвід, проблеми садівників та плани на майбутнє редакція журналу «Агроіндустрія» запитувала в канд. с.-г. наук Володимира Сіленка, агронома-консультанта з питань садівництва (Стаття Світлани Цибульської для журнала “Агроіндустрія”, листопад 2019 р.).

– Володимире Олександровичу, розкажіть, будь ласка, про досвід «БТУ-ЦЕНТР» у лісовому виробництві.

– ДП «Чортківське лісове господарство» запросило нашу компанію взяти участь у досліді, метою якого є інтенсивне вирощування сильних саджанців дуба звичайного, що займає близько 70% лісів Тернопільської області, та модрини європейської. Нам цікавий такий досвід, тому одразу ж погодилися.

Експериментальні ділянки заклали місяць тому, надавши препарати для кожного технологічного етапу. Азотофіт стимулює засвоєння азоту, завдяки бактерії Azotobacter відбуваються фіксація азоту з повітря і подача його до рослини. Мікохелп – ґрунтовий біофунгіцид, що вноситься шляхом поливу. Задіяні були також мікоризні препарати Мікофренд і Меланоріз та біоінсектициди.

– Наскільки різниться технологія в лісництві порівняно із садівництвом?

– Біологія схожа, рослини – є рослини, їм притаманні однакові хвороби, шкодять одні й ті ж шкідники: що борошниста роса на дубові, що попелиця на хвойних деревах. Проте лісові породи дуже повільно ростуть, ми хочемо цей процес пришвидшити.

– Тобто рослині потрібно дати потужний старт – це, напевно, головне завдання при лісорозведенні?

– Так, сіянець повинен вижити у перший, критичний період після його пересадки із розсадника. За ним потрібно доглядати як за малою дитиною: захистити, щоб імунітет був сильний, дати гідне живлення, аби рослина «вискочила» швидше за бур’яни. В лісовідновленні дуже важливо, щоб після висаджування у відкритий ґрунт саджанець не пригнічувався, не гальмував, а продовжував свій ріст. У лісових господарствах немає можливості застосовувати гербіциди: площі великі, прополювання робиться вручну, тому основне завдання – обігнати бур’яни на старті.

– Чи задоволені Ви результатами експерименту?

– Результатами задоволені: дубки високі, листя зелене, що означає, що живлення повноцінне, касети повні, тобто схожість висока. Будемо продовжувати співпрацю, адже потреба у лісових саджанцях в Україні дуже велика. В кожному районі лісостепової зони України є лісництво. І всім їм потрібні якісні сіянці. Процес вирощування передбачає шість технологічних операцій – від зберігання жолудя до його висаджування у відкритий ґрунт. Компанія «БТУ-ЦЕНТР» має змогу надати необхідні біологічні препарати для кожного етапу виробництва. Уже є домовленості з керівництвом лісгоспу на наступний рік. Ми готові поділитися з ними своїм 20-річним досвідом.

Ще одна особливість: саджанці із закритою кореневою системою, а саме такий спосіб освоюють у Чорткові, вирощуються в теплицях. Закрите приміщення обмежує використання хімічних препаратів. У біологічних препаратів термін очікування – два дні, тобто можна обприскати рослини та вже за два дні проводити подальший догляд.

– Що загалом нового в «БТУ-ЦЕНТР»?

– Щороку з’являються 1–3 нових препарати. Минулий рік був роком мікоризи, ми випустили два препарати – Мікофренд і Меланоріз, – що досить потужно увірвалися на ринок, оскільки вони набагато дешевші за закордонні аналоги та набагато дієвіші за вітчизняні препарати.

Для садівництва і польових культур цього року випустили Склероцид – новий біофунгіцид проти білої гнилі, що більше поширена на польових культурах, але є і в садівництві, зокрема на суниці садовій. Склероцид використовують при обробці насіння та ґрунту, та, як показав досвід, на листі він також працює.

Ці препарати пройшли стадію випробування, вони вже зареєстровані, більше того, – сертифіковані для органічного виробництва. Тому що основний акцент компанії – розробка технологій для органічного виробництва в усіх напрямках: рільництві, тваринництві, садівництві, овочівництві.

Цьогоріч біоінсектицид Актоверм Формула потужно спрацював проти таких шкідників, як попелиця, особливо кров’яна попелиця, листокрутка, гронова листокрутка на малині та винограді. Ми радимо технологічно вносити Актоверм Формулу разом із Біофрендом. Це наш новий прилипач, його ще називають «калійне мило». Крім основної дії як прилипача, він має додаткові біофунгіцидну і біоінсектицидну властивості. 1 л Біофренду на гектар забезпечує підсилення роботи біоінсектицидів і біофунгіцидів.

У класі гуматів з’явився новий препарат Гуміфренд, який уже показав чудові результати на сорго. Рекордні урожаї сорго з використанням Гуміфренду будуть занесені до Національної книги рекордів України. Застосування препарату «БТУ-ЦЕНТР» дало можливість значно підвищити урожайність – на 10% від контрольної.

Проходять випробування і перебуває у процесі реєстрації препарат Метавайт – ґрунтовий інсектицид, котрий у попередніх дослідженнях показав найбільшу ефективність проти ґрунтових шкідників – личинок хруща, жука-ковалика, можливо, він буде спрацьовувати і на Оленку волохату, що в стадії личинки зимує в ґрунті. Це буде прорив, тому що ґрунтовий інсектицид для органічного виробництва повинен бути одночасно й ефективним, і таким, від якого немає залишків у продукції. З наступного року проводитимемо широкі виробничі випробування Метавайту. На основі цих практичних досліджень будуть розраховані рекомендовані норми та терміни внесення.

– Враховуючи аномально теплу весну цього року, чи були якісь особливі проблеми у садівників?

– Так, але проблеми почалися навіть не з весняної спеки, а з досить м’якої зими. Усі шкідники успішно перезимували й залишилися живими, так само, як і збудники хвороб. Із зими вони вийшли в хорошому стані, тож первинне зараження було досить сильне. Далі в деяких регіонах, зокрема в Сокирянському районі Чернівецької області, де поширене садівництво, протягом 20 днів були сильні дощі, що не давали змоги провести обробки. Тобто не спрацювали ні біологічні, ні стандартні хімічні препарати. Тому було досить сильне враження паршею. Крім того, свої сюрпризи підносила погода – пройшли потужні гради. А навіть невелика градинка робить тріщинку на плоді, що прискорює зараження.

Був сильним тютюновий трипс, якого також «зняли» Актоверм Формулою та Біофрендом, а потім «пішла» листокрутка на малині – справжнє випробування для садівників цього року. В Україні спостерігалися потужні спалахи даного шкідника. Мали сумніви з приводу того, чи подіє препарат на шкідника, що вже знаходиться у скручених листках, але Біофренд спрацював, досить добре знищивши листокрутку. Це підтверджено не одним випадком, а практикою декількох великих господарств: «Дібрівка Агросервіс», де висаджено 35 га органічної малини, Berry organics – 11 га, фермерські господарства з насадженнями по 4 га. Тобто препарат подіяв у складній ситуації та в різних умовах виробництва.

Викликом минулого року були гнилі. Влітку, в період дозрівання черешні, малини, ранніх сортів винограду, були тривалі дощі, що сприяло розповсюдженню хвороби. Навіть маленькі тріщинки на плодах винограду викликали гнилі, доводилося викидати цілі грона. Наш Мікохелп з Липосамом спрацювали на відмінно. Ми зберегли грона від розтріскування за допомогою Липосаму, а Мікохелп не допустив поширення гнилей, навіть за наявності невеликих мікро-тріщинок на плодах.

Цього року мали гарний досвід застосування біоклею на промислових насадженнях черешні в Запорізькій області. Препарат Липосам біоклей утворює сильну біологічну сітку, що стримує плід від розтріскування. У систему додали також Мікохелп і Біохелп – технологія спрацювала добре. Наступного року будемо рекомендувати її усім господарствам.

Крім того, у нашій лінійці є й Липосам прилипач.

– Які Ваші прогнози з приводу осінніх шкідників та хвороб? До чого варто готуватися?

– І органічним, і конвекційним виробникам потрібно готуватися до того, що масово поширені шкідники в процесі еволюції виробили резистентність до хімічних препаратів. З’явилися потужні штами мікроорганізмів, стійкі до препаратів види комах. І цей рік був досить сприятливий для їхнього розвитку.

Слід також очікувати міграції нових шкідників, таких, як мармуровий клоп, кров’яна попелиця. Остання завдала значної шкоди садам. Раніше ми знали її лише з літератури, а зараз вона стає все більш актуальною для України.

– Чи підходять препарати компанії «БТУ-ЦЕНТР» і для звичайної технології, не органічної?

– Перейти на використання біологічних препаратів можна в будь-який час. Нас часто запитують: коли краще почати їх використовувати? Звичайно, ідеально – в період закладання нових насаджень, коли готується площа, щоб «зняти» зараження, наявне у ґрунті, бур’янів, комах, шкідників. Проте використовувати біологічні препарати можна і в комбінованих схемах захисту. Але є певні застереження.

По-перше, у бакових сумішах не повинно бути міді. Мідь буде нищити все живе навколо себе. По-друге, бакові суміші потрібно обов’язково перевіряти на сумісність. Це дуже просто зробити, особливо у приватному секторі. Береться літрова банка, всі препарати змішуються у необхідних пропорціях – тобто робиться мікро-бакова суміш. Їй треба дати настоятись одну годину, потім перемішати. Якщо відсутні осади, утворення, цю суміш можна впевнено використовувати в господарстві.

– Про що іще варто пам’ятати, застосовуючи біологічні препарати?

– Біологічні препарати не є засобами швидкої дії. Тут не спрацьовує такий підхід: з’явився шкідник чи хвороба – думаємо, як вирішити проблему. Потрібна системна профілактична робота. Препарати ТМ «Жива земля» заповнюють садовий біоценоз корисною мікрофлорою, яка, як здоровий організм, не дає змоги розвинутися патогенній мікрофлорі, шкідникам. З’являється, приміром, гусінь п’ядуна чи шовкопряда – а її на листках чекають кристалики Bacillus thuringiensi. Гусінь їх з’їла – і загинула. Якщо внести препарат, коли проблема вже є, то гусінь може й не наїстися летальної дози.

Часто чую: «От у мене пішла парша, ми внесли препарати, а вони не спрацювали». І не спрацюють, звичайно. Оскільки діяти потрібно було до появи парші, оздоровлюючи рослини.

Слід також пам’ятати, що прямі ультрафіолетові промені – великий ворог біопрепаратів. Тому обробки варто планувати на вечірній час або в похмурі дні, а обприскувати так, щоб робочий розчин потрапляв переважно на нижню частину листків.

– Чи є у «БТУ-ЦЕНТР» клієнти, що переходять на біологічні препарати не тому, що створюють органічне виробництво, а з метою збереження родючості ґрунтів, аби вирощувати безпечну продукцію?

– Так, збереження довкілля й примноження родючості землі – це основна перевага застосування біологічних препаратів. І все більше виробників замислюються над цими поняттями. У мене особисто такий критерій екологічності виробництва: чи дасте ви вирощені яблуко, грушу своїй дитині?

Щороку кількість наших клієнтів, враховуючи й одноосібників, і великі компанії, збільшується на 30%. Співвідношення приватного сектору та промислового виробництва приблизно рівне.

Розмовляла

Світлана Цибульська

Стаття опублікована в журналі «Агроіндустрія», листопад 2019 р.

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry