Зміни клімату роблять терміни сівби озимої дедалі більш пізніми

Приклад аграріїв Кіровоградської області, які через посуху почали сіяти озимі із затримкою у два тижні.

Про те, що буде з врожаєм розповів начальник відділу Інституту сільського господарства Степу Національної академії аграрних наук України Назар Умрихін у коментарі для “Суспільного”.

Із травня до 5 жовтня на більшій частині Кіровоградщини не було жодного дощу. Протягом літа зафіксували 12 температурних рекордів. За даними науковця, саме це змістило терміни сівби озимих культур на два тижні.

“Це стало недоброю традицією – за останні десять років, коли надходять оптимальні терміни для сівби озимих зернових культур, опадів у посівному шарі ґрунту або нема взагалі, або ж їх недостатньо для отримання своєчасних та дружніх сходів. Тому більшість господарств на свій страх та ризик сіють у суху землю, не чекаючи опадів. Не виключенням став і цей рік, тому що більшість господарств уже посіяли озимину, а опади випали, коли вже оптимальні терміни сівби майже закінчилися”.

0fbbc675cc5870ca

За словами Назара Умрихіна, для аграріїв Кіровоградщини оптимальною для сівби озимих є друга половина вересня. Зі зміною клімату, сказав, зими стали настільки м’якими, що й у зимовий період озимина часто вегетує.

“Клімат змінився – змінились терміни сівби на більш пізні. Рослини, які раніше часто вимерзали, зараз нормально перезимовують і дають, при своєчасному внесенні добрив і захисту, непогані врожаї”.

1-15 грудня 2023 року в інституті провели дослідження із сівбою озимих взимку, сказав Назар Умрихін.

“Основне – щоб рослини проросли. Навіть якщо сходи не отримані, то уже на насінні відбувається стадія яровизації, що гарантує майбутній урожай. І на таких ділянках ми отримували врожайність, при ранньому відновленні вегетації та інтенсивній технології, 4-4,5 тонни з гектара. Тому я не рекомендую, це вже досить такі екстремальні строки сівби, але і зараз, особливо озимий ячмінь, сіяти можна”.

Можливе зменшення врожайності через зміни у термінах сівби озимих не вплине на продовольчу безпеку.

“Навіть за умови зниження врожаю, ми виробляємо утричі більше, ніж споживаємо”, ‒ сказала керівниця аналітичного відділу Українського клубу аграрного бізнесу Світлана Литвин.

Цього посушливого року в Україні, розповіла, зібрали 22 мільйони тонн пшениці, а внутрішнє споживання становить шість мільйонів 200 тисяч тонн.

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry