Є ризик того, що Україна експортує продовольчу пшеницю і залишиться з фуражною

Значне перевищення обсягів експорту з України продовольчої пшениці порівняно з фуражною викликано дуже великим попитом на неї на світовому ринку, і відсутність погодження обсягів її постачання між учасниками ринку призведе до дефіциту в країні сировини, придатної для виробництва хліба.

Таку думку висловив директор ТОВ “Комерційно-виробнича фірма “Рома”(Первомайський Харківської обл.) Сергій Цимбалов, коментуючи під час прес-конференції в агентстві “Інтерфакс-Україна” відмову голів асоціацій переробників у зерновій галузі підписувати меморандум між учасниками ринку на 2021/2022 маркетинговий рік (МР, липень-червень) без окремого обмеження експорту продовольчої пшениці.

“У нас виробництво борошна, виробництво хліба, і ми ще трохи займаємося трейдерством, ми пшеницю фуражну просто відвантажуємо на експорт. Цього року, як ніколи за останні п’ять років, спред між “продоволкою” і “фуражем” сягнув $15, тоді як у звичайному стандартному режимі це було $2-3. Це свідчить про те, що попит на світовому ринку на продовольчу пшеницю дуже великий”, – уточнив Цимбалов.

За його даними, є велика ймовірність, що Україна експортує більшу частину продовольчої пшениці і залишиться із запасами фуражної, якщо меморандум буде підписано в нинішньому варіанті з граничним експортом до 25,3 млн тонн пшениці у 2021/2022 МР, без її обмеження за якістю.

Цимбалов зазначив, що з фуражної пшениці не можна зробити якісний продукт без додавання певних добавок, що призведе до подорожчання кінцевого продукту.

Голова асоціації “Борошномели України” Родіон Рибчинський повідомив на прес-конференції, що для приведення фуражної пшениці до придатних для виробництва хліба кондицій на етапі помелу можливе додавання до неї сухої клітковини та інших добавок-коректорів, але це підвищить ціну борошна на 1,5-2 грн/кг і внесе зміни в хімічний склад хліба, що призведе до порушення встановлених державних стандартів.

Виробничі потужності КПФ “Рома” дають змогу за добу виробляти до 420 тонн борошна.

Компанія продукує хлібобулочні вироби. Потенційна потужність хлібозаводу становить 100 тонн хлібобулочних виробів. Продукцію заводу постачають до Харківської, Луганської, Донецької та Полтавської областей. “Рома” працює на ринку України з серпня 1992 року.

За даними Єдиного держреєстру юросіб та фізосіб-підприємців, компанією в рівних частках володіють Сергій та Іван Цимбалови.

Як повідомлялося, представники трьох пов’язаних із переробкою зерна асоціацій відкликали підписи під погодженим 5 липня меморандумом про взаєморозуміння щодо граничних обсягів експорту зерна у 2021/2022 МР, оскільки не було враховано їхню пропозицію окремо обмежувати обсяги експортованої продовольчої та фуражної пшениці, без якого неможливе виробництво хліба належної якості.

За даними директора “Борошномелів України”, урожай пшениці в 2021/2022 МР зріс на 29,3% порівняно з 2020/2021 МР – до 32,2 млн тонн, водночас кількість продовольчої пшениці, необхідної для виготовлення хлібобулочних виробів, скоротилася в загальному обсязі до 42% із 58% минулого МР.

Експорт пшениці від початку нинішнього МР у липні і станом на 8 жовтня становив 10,05 млн тонн, у якому частка продовольчої становила 92% – 9,2 млн тонн. При цьому для внутрішнього ринку України і потреб переробної галузі щорічно потрібно 3,5 млн тонн продовольчої пшениці.

Рибчинський зазначив, що учасники ринку попередньо домовилися обмежити експорт пшениці з України цього сезону на рівні 25,3 млн тонн, без поділу на продовольчу та фуражну.

Учасники зернового ринку та Мінагрополітики 5 липня підписали меморандум про взаєморозуміння на 2021/2022 МР. При цьому додаток до меморандуму, в якому зазначено граничні обсяги експорту сільгосппродукції, сторони мали намір підписати після того, як стануть відомі обсяги зібраного врожаю.

Вони підписують цей документ щороку з 2011 року для збереження балансу між внутрішнім споживанням зернових та експортними можливостями України.

 

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry