26.01.2021
Информационно-аналитическое агентство “Инфоиндустрия” продолжает публиковать самые знаковые события на рынках удобрений в рамках спецпроекта “Итоги-2020”. В настоящей статье собраны все основные события, которые произошли в 2020 году на рынке Украины.
«Северодонецкое объединение Азот» запускает агрегаты аммиака и карбамида
На Северодонецком объединении «Азот» в конце февраля были начаты подготовительные работы по запуску цехов производства аммиака и карбамида. Мощность запускаемого цеха производства аммиака 1-А составляет 1700 т/сутки, цеха производства карбамида – 1200 т/сутки.
Цеха аммиака и карбамида были остановлены в сентябре 2018 года. В марте 2019 года Северодонецкое объединение «Азот» возобновило выпуск аммиачной селитры и КАС на давальческом аммиаке.
Черкаський «АЗОТ» інвестував 11,3 млн грн в цех карбаміду
Черкаський «АЗОТ» завершив перший етап модернізації цеху карбаміду М-2. В проект, який було реалізовано за 7 місяців, інвестовано 11,3 млн грн.
Під час реалізації проекту була побудована й здана в експлуатацію нова установка з переробки та розчинення некондиційного карбаміду. Некондиційний карбамід – це відсіяні в процесі виробництва карбаміду гранули, які за розміром не відповідають стандартам. Некондиційний карбамід використовується як рідкий компонент у виробництві КАС.
Раніше некондиційний карбамід, який вироблявся в цеху М-2, завантажувався в залізничні вагони, потім його перевозили територією підприємства і розвантажували в цеху М-6, де його розчиняли і через трубопроводи спрямовували на виробництво КАС. Після введення в експлуатацію нової установки з переробки та розчинення некондиційного карбаміду гранули відразу потрапляють до реактора нової установки (в цеху М-2), розчиняються, а отриманий розчин спрямовується новозбудованим трубопроводом безпосередньо на виробництво КАС.
За добу в цеху М-2 виробляється понад 1000 тонн карбаміду, з яких близько 30 тонн – некондиційний карбамід.
На підприємстві працюють два цехи з виробництва карбаміду М-2 та М-6 загальною проектною потужністю 2 тис. тонн продукції на добу. Частина виробленого карбаміду у вигляді плаву спрямовується на виробництво карбамідо-аміачної суміші (КАС), потужності якого за останні роки було вдвічі збільшено й нині вони становлять 3 тис. тонн на добу або ж 1 млн тонн КАС на рік.
Черкаський «АЗОТ» інвестував 18 млн грн у модернізацію виробництва азотної кислоти
Черкаський «Азот» завершив модернізацію цеху М-5 з виробництва слабкої азотної кислоти, яка є сировиною для виробництва аміачної селітри. Процес тривав майже 1,5 роки. В нього було інвестовано 18 млн грн.
Проєктна потужність всіх 10-ти агрегатів цеху М-5 – 3600 тонн слабкої азотної кислоти на добу. У виробничих планах підприємтсва на 2021 рік – стабільна й постійна робота 9-ти агрегатів. Ще один агрегат, після проведення капітального ремонту, стане запасним, оскільки на виробництві азотної кислоти постійно виконуються планові ремонти почергово, на всіх агрегатах.
На Северодонецком «Азоте» успешно запущены новые мощности по производству карбамида
В отделении №2 цеха производства карбамида «Северодонецкого объединения Азот» запущена технологическая линия по выпуску дополнительных объемов карбамида.
Более пяти лет отделение №2 цеха производства карбамида находилось в режиме простоя. Подразделение состоит из двух технологических линий. После проведения модернизации фактическая производственная мощность отделения составляет 800 тонн карбамида в сутки. Общая мощность цеха производства карбамида – 2000 тонн в сутки.
На предприятии начался комплекс подготовительных работ по запуску второй линии в отделении №2 цеха производства карбамида.
Северодонецкий «АЗОТ» возобновит выпуск медицинского кислорода
На Северодонецком объединении «Азот» идет подготовка к выпуску кислорода медицинского качества. Северодонецкий «Азот» уже получил лицензию от Государственной службы Украины по лекарственным средствам на производство и продажу медицинского кислорода. Производственные мощности цеха разделения воздуха способны производить 500 кубических метров в час кислорода медицинского качества.
“ОПЗ» вироблятиме медичний кисень
27 листопада 2020 року на сайті державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками оприлюднена інформація, що за заявою АТ «ОПЗ» прийняте рішення про видачу ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів (промислового) кисню рідкого медичного.
Полтавський завод Рідких Комплексних Добрив групи «УТК ХімАльянс » розпочав роботу
Група “УТК ХімАльянс / UTK BLAU chem ” в середині квітня 2020 р. успішно завершила пуско-налагоджувальні роботи на Полтавському заводі Рідких Комплексних Добрив.
Виробництво добрив на Полтавському ЗРКД відбувається за технологією кислотного синтезу. Загальна потужність полтавського підприємства складає 50 тисяч тон РКД на рік. Добрива виготовляються за американською технологією. Разом з нею «у пакеті» «УТК ХімАльянс» отримав програмний продукт, який дозволяє контролювати всі виробничі процеси з віддаленого комп’ютера, а операторам відпускати товар з Централізованого Посту Управління, розташованого за межами підприємства.
Grossdorf освоил выпуск гранулированных NPK-удобрений
В производственной компании Grossdorf сообщили о начале продаж NPK-удобрений собственного производства, выпускаемых методом компактирования. Новая линия размещена на базе существующего производственного комплексе Grossdorf в Хацках, Черкасской области. Создание нового производства длилось больше года. Мощность выпуска должна быть доведена до 3000 тонн в месяц.
Комплекс по переработке и хранению гранулированного сульфата аммония компании «Украинские минеральные удобрения» получил сертификат о вводе в эксплуатацию. Производственные мощности компании, расположенные в г. Кривой Рог, позволяют обеспечить для нужд украинских аграриев до 100 тыс. тонн готовой продукции ежегодно. Основной продукт – азотно-серные и комплексные удобрения на основе сульфата аммония. Общий объем инвестиций составил более 11 млн долл. США.
НВК «Квадрат», маючи певний досвід розробок систем з нечіткою логікою, бачить перспективи та великий виклик для себе у розробці системи ШІ для оптимізації живлення рослин на базі систем нечіткої логіки. У 2020 році обсяг інвестицій у необхідне обладнання та розробку алгоритмів аналізу даних й прийняття рішень складає 5 млн гривень. Загалом, упродовж декількох років Компанія планує інвестувати у цей Проект близько 1 млн доларів.
На ОПЗ дважды в течение года меняли руководителя
Кабинет Министров Украины 24 января 2020 года согласовал назначение Николая Синицы исполняющим обязанности председателя правления ПАО “Одесский припортовый завод”.
До этого назначения с декабря 2016 года должность временно исполняющего обязанности председателя правления-директора ПАО “Одесский припортовый завод” занимал Сергей Назаренко.
13 ноября 2020 года в «Одесский припортовый завод» был представлен новый и.о. Председателя Правления – директора «ОПЗ». На эту должность, согласно решению Кабинета министров, назначен Николай Парсентьев.
Епопея з відбором постачальника давальницької сировини на ОПЗ
На початку березня завершився другий тур конкурсу по відбору постачальника давальницької сировини – природного газу на Одеський припортовий завод, в якому визначився остаточний переможець. Переможець запропонував ОПЗ ціну понад 6 млн доларів США за послуги переробки. Найближчою була пропозиція від поточного партнера заводу – ТОВ «Агро Газ Трейдінг».
Проте Наглядова рада прийняла екстрене рішення про скасування. Причиною стали неконкурентні дії “Укрнафтобуріння”, яка надала значно завищену, економічно необґрунтовану та ризикову цінову пропозицію, згідно з якою процес виробництва аміаку і карбаміду є нерентабельним для компанії. Фонд державного майна України вважає, що завищена цінова пропозиція створювала ризик невиконання давальцем власних контрактних зобов’язань, наслідком чого були б регулярні зупинки виробничого процесу на Одеському припортовому заводі. Наглядова рада ОПЗ вбачає у таких діях власників компанії «Укрнафтобуріння» прагнення отримати важелі управління Одеським припортовим заводом і взяти його під свій контроль, внаслідок чого будуть повернуті корупційні схеми на завод, знижена його ринкова вартість і створені передумови для переходу ОПЗ у приватні руки за безцінь.
В результаті договір про давальницьку переробку природнього газу між ОПЗ і АГТ був продовжений до кінця червня 2020 року.
У зв’язку з тим, що нового постачальника давальницької сировини не було обрано, Правління «ОПЗ» 19 червня 2020 року прийняло рішення про укладання нового договору з «Агро Газ Трейдінг» на строк два місяці або до дати початку робіт за договором, укладеним за наслідками проведеного відбору відповідно до вимог Порядку. Таким чином, з 01 липня 2020 року підприємство продовжило співпрацю з діючим постачальником давальницької сировини.
23 липня 2020 року мав відбувся електронний аукціон. Учасники процедури відбору, які були допущені до участі в електронному аукціоні: IBE Trade Corp, MADDOX SA, ТОВ «АГРО ГАЗ ТРЕЙДІНГ». Крім трьох згаданих претендентів у конкурсі бажали взяти участь ПП «ОККО КОНТРАКТ» та ТОВ «СОКАР ЕНЕРДЖІ УКРАЇНА». Відсутність досвіду реалізації мінеральних добрив стала причиною відмови для участі у другому етапі конкурсу з відбору постачальника давальницької сировини двох компаній. ТОВ «Торговий дім «Сокар Україна» зазначило, що входить до складу групи Socar та має досвід лише у постачанні газу з приміткою, що продаж карбаміду буде проводитись через афілійовану компанію. Проте, документального підтвердження щодо цього надано не було, а запропоновані ТОВ «Торговий дім «Сокар Україна» механізми реалізації добрив через афілійовані структури не відповідають порядку проведення конкурсу. У свою чергу ПП «ОККО КОНТРАКТ» наполягав на наявності у себе, як учасника процедури відбору компанії-давальця, достатнього досвіду реалізації мінеральних добрив з посиланням на відносини пов’язаності з юридичними особами, які мають відповідний досвід. Аналіз наданих документів засвідчив, що компанія ПП «ОККО КОНТРАКТ» насправді не має досвіду продажу мінеральних добрив, а пред’явлені договори про надання агентських послуг підтверджують лише намір співпрацювати в напрямку сприяння іншим компаніям в пошуку клієнтів для укладання договорів купівлі-продажу мінеральних добрив. Однак сприяння у продажу іншим компаніям не можна вважати самостійним досвідом збуту мінеральних добрив.
SOCAR домоглася судової заборони проведення відбору давальницького постачальника на ОПЗ після того, як її зняли з конкурсу.
Правління Акціонерного товариства «Одеський припортовий завод», щоб уникнути зупинки виробничого процесу, з 1 вересня 2020 року ухвалило рішення про продовження договору з переробки давальницької сировини з чинною компанією-давальцем до моменту визначення переможця конкурсу, але не довше кінця цього року. Визначення нового постачальника давальницької сировини у липні виявилося неможливим у зв’язку з блокуванням відповідного конкурсу.
За умовами пролонгації договору були покращені умови співпраці. Так, з 1 вересня 2020 року ціна за одну тонну аміаку становила 41 дол. США та за одну тонну карбаміду — 60 дол. США.
Кабмін змінив керівника «Аграрного фонду»
Державний секретар Міністерства з розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Олександр Черних в травні 2020 року представив колективу ПАТ «Аграрний фонд» нового керівника підприємства – в.о. голови правління Богдана Банчука. Перед цим Кабінет Міністрів України звільнив Івана Баришева з посади в. о. голови правління ПАТ «Аграрний фонд».
Инфоиндустрия
Пов’язані теми: