Аграрії шукають шляхи відродження грунтів після війни

Чи зможуть українські аграрії відновити довоєнне виробництво після перемоги України? Представники науки, освіти, бізнесу та держави шукатимуть шляхи відродження ґрунтів, що постраждали внаслідок війни

9 грудня відбудеться III конференція «Національний виклик: Деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості?», присвячена проблемі деградації ґрунтів та пошуку шляхів її вирішення в Україні. Цього року фокус обговорення зосереджений на деструктивному впливі активних воєнних дій на ґрунти.

Організатори заходу – компанія БТУ-ЦЕНТР і  ГС «Органічна Україна», конференцію підтримує проєкт «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства». Захід відбудеться у партнерстві з FAO, асоціацією «Українське ґрунтове партнерство», Global 100% RE Ukraine, МХП і Міжнародним інститутом бізнесу.

Конференція включатиме три секції – «Деградація ґрунтів: нові виклики та перспективи», «Сучасні методи визначення здоров’я ґрунту» та «Практичні кроки до відродження родючості ґрунтів». У фокусі обговорень проблеми, які Україні слід вирішувати вже зараз, способи визначення ступеня деградації ґрунту та його мікробіому, практичні інструменти оздоровлення у різних випадках деградації, інтеграція державних та міжнародних програм з відновлення родючості ґрунту.

Олена Корогод, президент ГС «Органічна Україна», констатує, що планета втрачає щорічно 24 млрд т родючої землі, через що страждають більше 3 млрд людей. Є ризик, що до 2050 року 95% земної поверхні будуть складати деградовані ґрунти. За останні 130 років українські ґрунти вже втратили близько 30% гумусу, а рівень розораності сягає 53%, і є одним з найвищих в світі.

Проте з повномасштабним вторгненням російських військ до України постав ще один надзвичайний виклик – забруднення ґрунтів внаслідок бойових дій.

«У зв’язку з активними воєнними діями після 24 лютого близько 182 880 м² забрудені шкідливими речовинами. За підрахунками ООН, Україна – одна з найбільш замінованих країн світу. На розмінування доведеться витратити, у кращому випадку, від 5 до 7 років. Кожний вибух артилерійського снаряду – це низка токсичних сполук, що потрапляє в ґрунт. Розриви снарядів та мін призводять до миттєвого руйнування верхнього родючого шару ґрунту, який формувався протягом віків», – зазначає Світлана Корсун, виконавчий директор Інституту прикладної біотехнології БТУ-ЦЕНТР, д. с.-г. наук.

Організатори запросили до обговорення представників держави, аграрного бізнесу, науки та освіти з метою привернути максимальну увагу суспільства до проблеми деградації ґрунтів.

«Це вже третя конференція з теми відновлення деградованих ґрунтів. Проте вперше ми зіткнулися з новим випробуванням – повномасштабним військовим вторгненням. Світ змінився і разом з ним змінюємося і ми. Але незмінними залишаються наші принципи: популяризація проблеми ґрунтів, синергія держави, науки, бізнесу та освіти, активна громадянська позиція. Наша мета – не лише привернути увагу до проблеми деградації ґрунтів, але й спільними зусиллями запропонувати конкретні кроки для її вирішення», – підкреслює канд. с.-г. наук, генеральний директор БТУ-ЦЕНТР та голова Комітету з відродження родючості ґрунтів ГС «Органічна Україна» Владислав Болоховський.

Щорічно конференція збирає більше 300 учасників. Цьогоріч перед аудиторією виступлять 15 спікерів, серед яких посол з особливих доручень МЗС України Ольга Трофімцева, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, президент «МХП Еко Енерджи», голова правління Global 100% RE Ukraine Олександр Домбровський, керівниця проєктів R&D у Kernel Катерина Шаванова, завідувач лабораторії інструментальних методів досліджень ґрунтів, стандартизації та метрології, д. с.-г. наук ННЦ «Інституту ґрунтознавства і агрохімії ім. О.Н. Соколовського» Максим Солоха, представники ДУ «Інститут охорони ґрунтів України», вітчизняні та закордонні аграрії-практики з відродження деградованих ґрунтів.

Конференція відбудеться online, потрібна попередня реєстрація. Більше деталей на сайті заходу: https://grunt.organicukraine.org.ua/

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry